basurhastaligi.org https://www.basurhastaligi.org Basur, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, basurhastaligi.org Mon, 13 Apr 2015 00:00:00 +0000 Fri, 06 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Basur Hastalığı https://www.basurhastaligi.org/basur-hastaligi.html Sun, 21 Oct 2018 14:36:11 +0000 Basur Hastalığı, tıpsal terim olarak hemoroidin halk arasındaki adıdır. Anüs içerisinde bulunan toplardamarların çeşitli nedenlerden ötürü içlerindeki basınç artar. Anüs içindeki bu atardamarların yapısı genişlemey Basur Hastalığı, tıpsal terim olarak hemoroidin halk arasındaki adıdır. Anüs içerisinde bulunan toplardamarların çeşitli nedenlerden ötürü içlerindeki basınç artar. Anüs içindeki bu atardamarların yapısı genişlemeye müsaittir. Bu nedenle damarlar artan bu basıncı dengelemek isterler. Bu yüzden genişlerler ve makattan dışarı çıkarlar. Dışarı çıkan bu damar yumağı kırmızı ve mor rengindedir. Bu yumaklarda sık sık kanama meydana gelir. Bu kanamanın nedeni ise, damarların artan basınçtan dolayı tahrip olması ve delinmesidir. Basur hastalığı halk arasında sık karşılaşılan bir hastalıktır. Genellikle ellili yaşlardan sonra ortaya çıkan basur hastalığı tedavi bölümünde bahsedilecek çeşitli tedbirlerle kontrol altına alınabilir. Fakat, genel olarak başarılı bir sonuç yapılan cerrahi müdahaleler sonucunda alınmaktadır. 

Basur Hastalığı Neden Ortaya Çıkar

Tıpta hemoroid denilen yapı insan vücudunda doğal olarak bulunan bir yapıdır.  Bu yapı anal kanaldaki damarsal yapıdır. Toplardamarların bozuk olması basur hastalığının başlıca nedenidir. Basur hastalığının oluşmasına imkan veren diğer başlıca nedenler de kronik kabızlık ve bunun sonucunda ıkınmak, hamilelik sonucu oluşan damar genişlemeleridir. Gebelik halinde hormon miktarları değişir ve bu değişim damarların genişlemesine sebebiyet verir. Damarlardaki basınç ıkınınca da artar ve buda damarları genişletir. Ayrıca basur hastalığının kalıtsal yönü de vardır.  Örneğin damar duvarı doğuştan zayıf olan bir insanda basur hastalığı kalıtsaldır. 

Basur hastalığı nedenleri
 • Şişmanlık,
 • Alkol tüketmek,
 • Hareketsiz bir hayat sürmek,
 • Sürekli oturmak/Sürekli oturarak çalışmak
 • Bisiklet sürmek gibi makat bölgesine zarar verecek sporlar yapmak,
 • İshal,
 • Lifli gıdalarla beslenmemek,
 • Bağırsak bölgesinde oluşan tümörler
Basur Hastalarında Meydana Gelen Şikayetler

Basur hastalarında en sık görülen belirti kanamadır. Doktora muayeneye gelen hastalarda en çok dillendirilen şikayet kanamadır. Hastalar bu kanamanın genellikle dışkı sırasında meydana geldiğini söylerler.  Meydana gelen bu kanama kansızlığa neden olabilir. Makattan dışarı sarkmış yumaklar, iltihap oluşması sonucu makatı kapatan kas aşırı kasılır ve yumaklar sarılırlar. Bu durum basur boğulması olarak adlandırılır. Boğulan bu yumaklarda ağrı ve şişlik meydana gelir ve bunun sonucunda da kopma meydana gelir. Kopan bu bölgede ülser yaraları oluşur. Basur hastalarında meydana gelen diğer bir şikayet de kaşıntı ve yanmadır. Bu kaşıntı ve yanma hastalarda dışkılama hissini uyandırır ve dışkılama sonucu hastada ağrı artar. Doktorların makat bölgesinde çatlaklar görmesi sık sık karşılaşılan bir durumdur. Diğer yandan basur hastalığı sonucu oluşan damar yumaklarının içinde bulunan kanda pıhtılaşma görülebilir. Pıhtılaşan bu bölgede farklı bir doku oluşur. Bu doku bazen hastanın iyileşmesini sağlasa da genellikle iyi bir sonuç alınmaz.

Basur hastalığı halk arasında utanılacak bir hastalık olarak bilinir. Bu nedenle de doktora gitmek istenmez. Fakat basur da diğer hastalıklar gibidir ve utanılacak bir hastalık değildir. Basurun daha sonra meydana getirdiği sonuçlarını düşünecek olursak, doktor nezdinde kesinlikle tedavi görülmesi gerekmektedir. Basur hastası olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ve yukarıda sayılan belirtiler sizde de mevcutsa, genel cerraha gidip muayene olmanız gerekmektedir. Kesin basur tanısı hekiminizin yaptığı muayene sonucunda belli olacaktır. 
]]>
Basur Tohumu https://www.basurhastaligi.org/basur-tohumu.html Sun, 21 Oct 2018 21:04:36 +0000 Basur tohumu, halk arasında basur olarak bilinen tıbbi adı ise hemoroid olan hastalığın tedavi yöntemlerinden biridir. Basur genellikle 45 yaş üstü kişilerde görülmeye başlar. Anüs içinde bulunan toplar damarların bozukluğ Basur tohumu, halk arasında basur olarak bilinen tıbbi adı ise hemoroid olan hastalığın tedavi yöntemlerinden biridir. Basur genellikle 45 yaş üstü kişilerde görülmeye başlar. Anüs içinde bulunan toplar damarların bozukluğu basur oluşmasının en temel nedenidir. Basur da dışarıdan görülen kırmızı mor renkteki çıkıntılar aslında damardır. Bu damarların tahriş olması sonucunda kanamalar meydana gelir. Basurun oluşumunu hızlandıran kanamalara sebep olan ve tetikleyen nedenler bulunmaktadır. Bu nedenlerden kaçınmak son derece önemlidir. Ağrıların ve kanamaların azalması için kişi tuvalette kendini fazla zorlamamalı, sert zemine oturmamalı, fazla baharatlı ve bol acılı yemeklerden kaçınmalıdır. Basur tohumu basurun oluşmasını önlemek için alınan tedbirlerdendir. Fakat basur tohumu kullanmanın yanında dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise alkol kullanmamak, bisiklete binmemek, sürekli oturmamaktır. Basur genel olarak sonradan oluşsa da kalıtsal da olabilir. Doğuştan damar duvarları dayanıksız olan kişide basur görülme ihtimali fazladır. Şimdide basur derdinden kurtulmak isteyen kişiler için basur tohumunu inceleyelim.

Basur Tohumunun Faydaları Nelerdir

Basur tohumunun faydaları arasındaki en önemli özelliği de yatıştırıcı özelliğe sahip olmasıdır. makatta oluşan ağrı, sızı ve kanamaları içeriğindeki madde sayesinde dindirerek kişiyi rahatlatır. Tuvaletini yaparken zorlanan, hazımsızlık çeken ve gaz çıkarmada zorlanan kişiler basur tohumunu tükettiğinde tuvalete kolay çıkar ve kanamaları en aza iner. Gece yatarken huzurlu bir uykuya dalmayı sağlar. Basur tohumunun yanı sıra uygulanan başka yöntemlerde bulunmaktadır. Fakat basur tohumu güçlü etkisiyle basuru kökünden kurutmada birebirdir. Doğal ve etkili bir yöntem olan basur tohumu sadece basuru geçirmekle kalmaz. Basur tohumunun idrar ve adet söktürücü, kurt düşürücü, varis azaltıcı,baş ağrısını ve nefes darlığı oluşumunu önleyici etkileri vardır. Mucizevi etkiye sahip olan basur tohumunun nasıl kullanılacağını inceleyelim.

Basur Tohumu Nasıl kullanılır

Basur tohumu basuru yok etmek için kullanıldığında tohumlar kavrulup öğütülür. Öğütülen bu tohumlar yemeklerden ayrım saat önce 2 çay kaşığı kadar tüketilir. Basur tohumu idrar ve adet söktürmek için kullanıldığında ise tohumlar kaynatılıp balla karıştırılarak 1 su bardağı kadar içilir. Adetinizin düzene girdiğini ve idrar problemlerinizin sonlandığını görmeniz mümkün. Midede ve bağırsakta kurt problemi yaşıyorsanız kavrulmuş basur tohumunu öğütüp aç karına 2 çay kaşığı kadar tüketmeniz yeterli olacaktır. Böylelikle hastalıklara yol açan kurtlardan kurtulacaksınız. Varis oluşumunu önleyen basur tohumu öğütülüp bal ile karıştırılarak macun kıvamını aldığında tüketilmelidir. Basur tohumunun yanında sıcak suya oturma tıbbi sülük yapıştırma yöntemlerini doktor kontrolü altında uygulayabilirsiniz. Geçmiş olsun.

]]>
Basur Hemoroid https://www.basurhastaligi.org/basur-hemoroid.html Mon, 22 Oct 2018 06:47:34 +0000 Basur Hemoroid; anüs içindeki toplardamarların içindeki basıncın çeşitli sebeplerden dolayı artmasıyla oluşur. Bu bölgedeki damarların yapısı genişlemeye müsaittir. Bu nedenle damarlar artan basıncı dengelemek için gen Basur Hemoroid; anüs içindeki toplardamarların içindeki basıncın çeşitli sebeplerden dolayı artmasıyla oluşur. Bu bölgedeki damarların yapısı genişlemeye müsaittir. Bu nedenle damarlar artan basıncı dengelemek için genişler ve makat bölgesinden dışarı taşarlar. Dışarı sarkan bu damar yumakları kırmızı-mor renklidir. Sık sık kanamaya neden olurlar. Kanamanın nedeni damarların tahrip olarak delinmesidir. Hemoroid toplumda yaygın görülmekle birlikte genllikle 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Alınacak çeşitli önlemlerle hastalık kontrol altına alınabilir ancak genelde cerrahi yöntemlerle en başarılı sonuç elde edilir.

Basur Hemoroid Neden Ortaya Çıkar

Hemoroid ya da basur denen yapı vücutta normalde bulunan anal kanaldaki damarsal yapılardır.  Toplardamar bozuklukları basurun ana nedenidir. Kronik kabızlık ve bu yüzden ıkınmak ya da hamilelik sonucu oluşan damar genişlemeleri hastalığı tetikler. Doğuştan gelen nedenler de bu soruna yol açabilir. Damar duvarlarının doğuştan zayıf olması hemoroidin kalıtsal yönünü ortaya koyar.

Basur Hemoroid  Sebepleri,

 • Alkol kullanmak,
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek, şişmanlık,
 • Mesleği gereği sürekli oturarak çalışmak,
 • Makat bölgesine zarar verecek sporlar yapmak (bisiklet sürmek, vb.),
 • Bağırsak bölgesinde oluşan tümörler
 • Lifli gıdalarla yeterince beslenmemek, ishal basur oluşumunda etken faktörlerdir.
Basur Hemoroid Tipleri Ve Hastaların Şikayetleri

İki tip Hemoroid vardır.

 • İç hemoroid: Makatın kapanmasını sağlayan kasın üstündeki toplardamarların genişlemesi sonucu oluşur. İçteki hemoroid dışarı sarkar ve elle basınç uygulandığında içi boşalır. Yapısı damar yumakları şeklindedir. Kanama ve iltihaplanma oluşur.
 • Dış hemoroid: Makatın kapanmasını sağlayan kasın altındaki toplardamarların genişlemesi sonucu meydana gelir. Genellikle iç hemoroidle birlikte görülür.
Hastada görülen en belirgin şikayet kanamadır. Çoğunlukla hekime başvurma nedeni bu kanamadır. Dışkı sırasında kan gelir ve kanamanın çoğalması kansızlığa sebep olabilir. Makattan dışarı sarkan yumaklar, iltihap nedeniyle makatı kapatan kasın aşırı kasılmasıyla sarılır ve basur boğulması denen durum meydana gelir. Boğulan yumaklarda ağrı ve şişlik sonucu kopma olur. Kopan yerde ise ülser yaraları görülür.

Çoğu zaman makat bölgesinde kaşıntı ve yanma gibi şikayetler de vardır. Dışkılama hissi ve dışkılama sonucu ağrı çoğalır. Doktor muayenesi sırasında makat bölgesinde çatlaklar gözlenebilir. Ayrıca hemoroid sonucu oluşan damar yumaklarının içinde kan pıhtılaşabilir. Bu bölgede farklı bir doku oluşur ve bazen iyileşmeyi sağlasa da genelde iyi bir sonuç alınmaz.

Basur Hemoroid Tanısı

Eğer basur şüphesi varsa bir genel cerraha muayene olmak gerekir. Şikayetlerin değerlendirilmesi ve doktor muayenesi sonucu basur tanısı konur.

Basur Hemoroid 4 derecede sınıflandırılır. 

1. derecede görülen en önemli bulgu kanama ve hafif ağrıdır. 4.dereceye kadar aynı şikayetler artarak devam eder. 4.dereceye gelindiğinde basur artık geriye itilemez. Bulgular çok daha şiddetlidir. Bu seviyede herhangi bir tümör oluşup oluşmadığını görmek için makatın içi retroskopi yöntemiyle incelenmelidir. Basur Hemoroid kalın bağırsak kanserine tek başına yol açabilen bir problemdir. Ancak genellikle bu durumun utanılacak bir şey olduğu düşünülür ve doktora başvurmakta gecikilir. Bu nedenle kanser oluşumu riski artabilir.

]]>
Erkeklerde Basur https://www.basurhastaligi.org/erkeklerde-basur.html Mon, 22 Oct 2018 15:16:34 +0000 Erkeklerde Basur, Basur, makat civarındaki toplar damarların genişlemesi neticesinde ortaya çıkan hastalıktır. Toplar damarlardaki bu genişleme ağrı, şişlik, kaşıntı ve kanamaya sebep olabilir. Basur gelişimi normal ol Erkeklerde Basur, Basur, makat civarındaki toplar damarların genişlemesi neticesinde ortaya çıkan hastalıktır. Toplar damarlardaki bu genişleme ağrı, şişlik, kaşıntı ve kanamaya sebep olabilir. Basur gelişimi normal olmamakla beraber, bireylerin çoğunda zaman zaman basur gelişmektedir. Uzun süreli oturmak zorunda olma, kabızlık, besinlerimizdeki bazı gıda maddeler basur gelişimine sebep olabilmektedir.  Basura neden olabilecek yiyecekler arasında güçlü baharatlar; özellikle kırmızı biber ve hardal, kahve ve alkoldür. Sık sık basur gelişenlerin bu gıdalardan ve sigaradan uzak durmaları gereklidir. Erkeklerde en çok rastlanan hastalıklardan biri olan basur sağlık ve beslenme önlemleriyle denetim altında tutulabilen, fakat çoğu kez cerrahi çözüm gerektiren yaygın bir hastalıktır.

Erkeklerde basur belirtileri:
 • En sık görülen belirti, tuvalet kağıdında kırmızı parlak rekli veya tuvalette kan damlası görmektir.Tıkanmış hemoroidlerde pıhtı bulunur ve ağrılıdır.
 • Kaşıntı
 • Yanma
 • Anüste rahatsızlık
Erkeklerde basur nedenleri:
 • Ailesel yatkınlık
 • Acılı ve baharatlı gıdaların fazla tüketilmesi
 • Kabızlık, uzun süren ishal
 • Aşırı terleme, az su içme
 • Kabızlığa neden olan veya artıran sebepler
 • Posasız gıda(meyve sebzenin az tüketildiği) gıdalarla beslenme alışkanlığı
 • Seyahatler
 • Dışkılama zamanının ertelenmesi
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Yaşlılık 
Erkeklerde basur tedavisi: 

Basurla için en iyi tedavi metodu binlerce yıldır kullanılan oturma banyolarıdır. Uygun bir leğenin içerisine, yakmayacak ve rahatsız etmeyecek kadar sıcaklıkta su doldurulup, günde 3-4 kez 15 dakika kadar oturun. Tuvaletten sonra kuru tuvalet kağıdı ile temizlik yapmamalıdır. Kuru tuvalet kağıtları, genişlemiş damarlara hasar verir ve basuru ilerletir.  
 • Bol su içiniz,
 • Tuvalete, her gün belirli bir saatte gidiniz, 
 • Lokal tahribata veya bağırsak hareketliliğine sebep olabilecek gıdalardan kaçınınız,
 • Dengeli besleniniz: Lif, tahıl, kepek ekmeği, meyve ve sebze açısından zengin gıdalar alınız,
 • Lokal kişisel temizliğinize özen gösteriniz, ancak uzun süreli kullanımda, tahriş  edebilecek ürünlere dikkat ediniz,
 • Sportif faaliyetlerde bulununuz,
 • Lokal tahribata veya bağırsak hareketliliğine sebep olabilecek gıdalardan kaçınınız,
 • Sıcak yerlerde çok uzun süre kalmayınız,
 • Ağır yükleri taşımaktan kaçınmaya çalışınız,
 • Dar giysiler giymekten kaçınınız,
Erkeklerde basur  cerrahi tedavi: 

Tıbbi tedaviye ve alınan sağlık önlemlerine rağmen hastalık ilerler komplikasyonlar ortaya çıkarsa cerrahi girişimde bulunmak gerekir. Sıvı azot veya azot protoksitle dondurucu etki yapan bir aygıt kullanılarak basur memelerini çıkarmayı sağlayan bir metottur.  Kriyoşirürji, fazla büyümemiş, iyi görülebilen, iltihaplanmamış ve bağırsak duvarına ince bir sapla bağlı olan basur memelerine uygulanabilir; kullanım alanı sınırlıdır.
Tıbbi tedaviyle başarılı sonuç alınamaz ve ağrı, kanama, yanma gibi yakınmalar ağırlaşarak devam ederse, hastanın durumu da kriyoşirürji için uygun değilse, artık geleneksel bir cerrahi girişim metodu olan hemoroidektomiye başvurmak zorunlu olur.
]]>
Basur Otu Faydaları https://www.basurhastaligi.org/basur-otu-faydalari.html Tue, 23 Oct 2018 02:23:15 +0000 Basur Otu Faydaları, Bir çok kişinin ortak şikayeti olan basur sorunun anüs ve kalın bağırsağın sonunda bulunan şişmiş ve iltihaplanmış damarların içinde basınç oluşmasından kaynaklanır. Oldukça sık karşılaşılan ra Basur Otu Faydaları, Bir çok kişinin ortak şikayeti olan basur sorunun anüs ve kalın bağırsağın sonunda bulunan şişmiş ve iltihaplanmış damarların içinde basınç oluşmasından kaynaklanır. Oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan basur memelerine kullanılan küçük kırlangıç otu diğer adı ile basur otu, düğün çiçeğigiller familyasından olan bir bitkidir. Akdeniz Bölgesindeki nemli ormanlarda yetişen bu ot, aynı zamanda Kuzey, Batı ve Güney Anadolu Bölgesinde de oldukça sık yetişir. Geçmiş yıllardan itibaren basur hastalığının tedavisinde kullanıldığı için bu adı alan basur otu oldukça şifalı bir bitkidir. Halk arasında sarı ot ve düğün çiçeği olarak da bilinen basur otu çoğunlukla ilkbahar aylarında nemli çimenlerde ve çalılıklarda yabani olarak yetişmektedir. Koyu yeşilimsi, parlak, üç parçalı ve dişli yaprakları vardır. Yıldız şeklinde altın sarısı ve parlak çiçeklere sahip olan basur otu sabahları hoş bir görüntüye sahip olan çiçekler açar ve akşamları bu güzel çiçekler kapanır. Kökü küçük ve ince olmasına rağmen çok etlidir. Çok yıllık otsu bir bitki olan bu otun etli gövdesinde sarı renkte ve koyu kıvamlı bir sıvı bulunur. Kök aralarında ise basur memelerini andıran yumrular yer alır. İçerisinde bol miktarda C vitamini ve saponinler bulunan basur otu çoğunlukla adından da bilineceği gibi basur hastalığında kullanılmaktadır. Basur sorunu yaşayan birçok kişi bu otu kullanarak bitkisel yollarla şikayetlerini azaltabilir.

Basur otu nasıl kullanılır, zehirli ve yakıcı özelliğe sahip olmasından dolayı mikrop öldürücü etkisi olan bu otun kurutulmuş kökü lapa haline gelene kadar kaynatılır ve elde edilen lapa basur memelerine sürülerek kullanılabilir.

Basur otu faydaları, basur memelerinden şikayet eden kişilerin ağrılarını gidermek de oldukça faydalıdır. Birçok kişi bu ot sayesinde basurdan kaynaklanan şikayetlere şifa bulmuştur. Basur otu yalnızca basur memelerinde değil aynı zamanda kesik ve yara gibi durumlarda da yaraları iyileştirmek için kullanılabilir. Ancak şifalı bu ot zehirli bir bitki olması nedeniyle kesinlikle kaynatılarak içilmemelidir. İçerisinde bulunan zehir mideye ve böbreklere zarar verebilir.
]]>
Hemoroid Basur https://www.basurhastaligi.org/hemoroid-basur.html Tue, 23 Oct 2018 14:43:02 +0000 Hemoroid basur, tuvalete çıkma, oturup kalkma, yürüme ve yeme içme gibi aktiviteleri olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Anüste şişmiş, ağrı ve kaşıntıya yol açan, rektumda kanama ve tahrişe yol açan damarlar Hemoroid basur, tuvalete çıkma, oturup kalkma, yürüme ve yeme içme gibi aktiviteleri olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Anüste şişmiş, ağrı ve kaşıntıya yol açan, rektumda kanama ve tahrişe yol açan damarlar olarak tanımlanabilir. Anüste oluşan basınç damarları genişleterek dışarı doğru itmesiyle basur memeleri olarak adlandırılan şişlikler oluşur. Damarların şişmesine yol açan basınç, tuvalette ıkınma, gebelik, obezite gibi nedenlerden dolayı oluşur. Toplumda oldukça fazla görülen basur, 50 yaşına ulaşmış yetişkinlerin yarısında görülür.

Hemoroid basur hastalarında en belirgin şikayet, dışkılama anında şişen damarlarda oluşan kanamadır. Kanamanın şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Hemoroid basur hastaları çoğu ağrı ya da kanama haricinde tuvalet temizliği anında ele gelen basur memelerinden de hastalığı fark edebilir. Hemoroid basurda bir diğer belirtide anüste tahrişin ve kaşıntının olmasıdır. Hemoroid dış ve iç olmak üzere iki tipte gelişir. İç hemoroid, dış hemoroide göre daha fazla görülür.

Hemoroid basur nedenleri nelerdir

Obezite: Kilo normalden daha fazlaysa makata yakın alanlardaki damarlar üzerinde basınç artar. Bu basınç hemoroid basura yol açar. Sık sık kabızlık sorunu da yaşanıyorsa basur için zemin hazırlanır.

Kronik kabızlık: Lifli gıdalar yönünden zayıf bir beslenme programı, yeterince sıvı tüketmemek nedeniyle kronik kabızlık yaşanabilir. Bunlar haricinde kullanılan bazı ilaçlarda kronik kabızlığa neden olur. Kabızlık tuvalette ıkınmayla beraber basura zemin hazırlar.

Kronik ishal: Sık aralıklarla ishal olmak anüsün tahriş olmasına sebep olur. Bu tahrişte hemoroide zemin hazırlar. Basurdan sonra ishal devamlılığını koruyorsa basur kanaması artar.

Ikınmak: Kronik kabızlıkta olduğu gibi büyük tuvaleti yaparken ıkınmak basura yol açar. Damarlarda basıncın artması durumu tetikler. Kabızlığı önlemek aynı zamanda ıkınmayı engeller. Bu nedenle bol sıvı tüketimi ve lifli gıdaların tüketimine özen gösterilmelidir.

Gebelik: Pelvik damarlar üzerindeki basınç sebebiyle damarlar şişer, bu şişlik basura sebep olur. Gebelik döneminde uzun süre oturmak ya da kabızlık basura sebep olabilir. Basur genellikle gebeliği 28. haftasından sonra ortaya çıkar. Doğum gerçekleştikten sonra bazen kendiliğinden ortadan kaybolabilir.

Hemoroid basur için diğer nedenler nelerdir

 • Vücut geliştirme sporları
 • Alkol alışkanlığı
 • Aşırı acı ve baharatlı yiyecek tüketimi
 • Bağırsak tümörleri
 • Şiddetli uzun süre öksürmek

Hemoroid basur tedavisi nasıl yapılır

 • Hemoroid basur birinci derecedeyse hastaya beslenme ve tuvalet alışkanlıklarında değişim önerilir.
 • İkinci ve üçüncü derecedeki basur için, ilaç tedavisi ve cerrahi dışı tedaviler önerilir. İlaç tedavisinde, antiseptik merhemler, astrejan merhemler, koruyucu merhemler kullanılır. Antiseptik merhemler, bölgede bakteri oluşumunu ve çoğalmasını engeller. Astrejan merhemler, bölgede oluşan kanama riskini azaltır ve ağrıya karşı faydalıdır. Koruyucu merhemler ise tahriş ve şişen damarları koruyarak dışkının bölgeye bulaşmasını önler.
 • Dördüncü derece hemoroid basur için tek tedavi seçeneği cerrahidir. Cerrahiye karar vermeden önce hasta ilaç tedavisiyle iyileştirilmeye çalışılır. Ancak bir fayda sağlanamamışsa cerrahi işlem uygulanır.
]]>
Basur Evreleri https://www.basurhastaligi.org/basur-evreleri.html Wed, 24 Oct 2018 02:46:34 +0000 Basur Evreleri, Halk arasında basur olarak bilinen hemoroidler, anal kanalda yerleşmiş olan ve sağlıklı olan her kişide bulunması gereken damarsal yapılardır. Hemoroidler, düz kas dokusu, mukoza, elastik bağ dokusu ve Basur Evreleri, Halk arasında basur olarak bilinen hemoroidler, anal kanalda yerleşmiş olan ve sağlıklı olan her kişide bulunması gereken damarsal yapılardır. Hemoroidler, düz kas dokusu, mukoza, elastik bağ dokusu ve kan damarlarından oluşmaktadır. Hemoroidin asıl görevi, belirtmiş olduğumuz yapılar ile birlikte anal kanalın kasılıp gevşeyerek ve kapanarak dışkının ve gazın tutulmasına yardımcı olmaktır. Bu damarsal yapıların genişleyerek büyümesi sarkma, kanama ve ağrı ile birlikte basur denilen rahatsızlığı oluşturur. Basur iç ve dış basur olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Dış basur, makat kanalında yer alan dişli çizginin alt kısmında yer alan bölüm dış hemoroit olarak adlandırılır. Bu durum makatta ağrı, kaşıntı ve huzursuzluk yaratır. Özellikle de bu bölgede pıhtı oluşmuş ise çok daha fazla ağrılı bir durum yaratır.

İç basur, anüsün iç tarafında dişli çizgi olarak bilinen çizginin üst kısmında bulunur. Her insanda iç hemoroid bulunur. İç hemoroidin görevi kalın bağırsağın son bölümündeki basınç değişimlerine bağlı olarak şişip sönmek sureti ile istemsiz şekilde gaz ve sıvı çıkmasına engel olmaktır.

Basur evreleri nelerdir

 • 1. Evre; her insanda görülmekte olan sadece dışkılama yaparken yastıkçıkların şişmesi evresidir. Yani genital memeler otomatik olarak insanın dışkı yapması sırasında ortaya çıkar daha sonra fark edilmeden tekrar içeri çekilir. Anüste hafif kaşıntılar oluşur, ama kişi çok fazla rahatsızlık hissi yaşamaz yani sıradandır. Tuvalette işiniz bittiğinde sanki tam bitmemiş gibi bir his yaratarak rahatsız olmanıza neden olur. Bu evrede çok çok nadir olarak ağrısız kanamalar meydana gelebilmektedir. 1. evre basurla ilgili bu belirtiler herkeste görülebilecek türden belirtilerdir. Bundan dolayı endişe etmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Ancak yine de kendinizi sık sık kontrol ederek dikkatli olmalısınız. Çünkü bu basurun ilk evresidir. 
 • 2. Evre; artık bu evrede makattan sarkan memeler daha belirgin haldedir. Kanamalar ve kaşıntılar iyice başlamıştır. Ve ağrılı olarak devam eder. Zaten iç çamaşırınızda hafif kan lekeleri ile karşılaşmanız olasıdır. Bu durumlarda vakit kaybetmeden bir an önce tedaviye başlamanız çok iyi olacaktır. Bitkisel tedavi yöntemlerinden de faydalanabilirsiniz. Kendinizi muayene amaçlı dokunduğunuzda memeler artık elinize gelir durumdadır. Ve dışkılama sonrası makatta rahatsız edici bir dolgunluk hissi vardır.
 • 3 Evre; bu evrede basur artık iyiden iyiye yaşam kalitenizi düşürmeye başlar. Kanamalar ve huzursuz edici ağrılar iyice artar. Ve kanamaları durdurmak zorlaşır. Ciddi kanamalı dışkılamalar olur. Ve makattan dışarı çıkan memeleri elinizle içeri doğru itmek zorunda kalırsınız.
 • 4. Evre; bu evre basurun son evresi olup en sancılı dönemi oluşturur. Bu evrede oluşan memeleri içeri itmek imkansız bir hal alır. Çünkü memeler artık dokunulamayacak kadar hassas haldedir. Hayati tehdit içeren kanamalar oluşur. Dışkılama adeta dayanılmaz bir hal almıştır. Artık yürüyüşünüzden, oturmanıza yatmanıza kadar hayatınızı alt üst edecek kadar yaşam standardınızı düşürür bir hal alır. Son evrede işe yarayabilecek bazı tedavi imkanları için geç kalınmış olabilmektedir. Bundan dolayı hastalığı fark ettiğinizde vakit kaybetmeksizin doktorunuzla görüşmelisiniz.
]]>
İç Basur Ameliyatı https://www.basurhastaligi.org/ic-basur-ameliyati.html Wed, 24 Oct 2018 19:02:49 +0000 İç basur ameliyatı, basur ilerlemişse artık ameliyattan başka bir çare kalmamış demektir. 3. ve 4. evrede olan iç basurda ameliyat tercih edilir. Basur ameliyatındaki amaç, yıpranmış ve sorunlu dokuyu çıkartarak o İç basur ameliyatı, basur ilerlemişse artık ameliyattan başka bir çare kalmamış demektir. 3. ve 4. evrede olan iç basurda ameliyat tercih edilir. Basur ameliyatındaki amaç, yıpranmış ve sorunlu dokuyu çıkartarak o bölgenin eski haline döndürülerek kişinin yaşam kalitesini düzeltmektir.

İç basur ameliyatı nasıl yapılır

 • Klasik iç basur ameliyatı, İç basur ameliyatı yapılmadan 1 önceki akşam hastaya bağırsaklarını boşaltması için ishal yapıcı şurup tavsiye edilir. Ameliyattan bir gün öncesinde gıda ve su alımı kesilir. Böylece hem ameliyat sırasında doktora kolaylık hem de ameliyat sonrası hastaya kolaylık sağlanmış olunur. Basur ameliyatı için tercih edilen anestezi türü spinal anestezi yani belden aşağısının uyuşturulmasıdır. Ameliyattan sonraki ilk birkaç saat ağrılı bir dönem içereceğinden spinal anestezi kullanıldığında 3-4 saatlik bir rahatlamada sağlanmış olunur. Basur ameliyatı ligasure isimli bir cihaz ile yapılır. Böylece çok daha hızlı, dikişsiz, kansız bir ameliyat gerçekleştirilmiş olur. Ameliyat sonrası gelişebilecek kanama ve ağrı gibi sıkıntılar içinde hastaya konfor sağlanmış olunur. İç basur ameliyatı sırasında ne kadar doku çıkarılacağı hekim tarafından iyi ayarlanmalıdır. Çünkü yeterli miktarda doku çıkarılmazsa ileride bir süre sonra tekrarlama olasılığı vardır. Tam tersi gereğinden fazla doku çıkarıldığında da makat darlığı gelişebilmektedir. Bu klasik ameliyat türü olup fazla şekilde sarkan hemoroid dokuları kesilerek ve meydana gelen açıklıklar dikilerek makat halkasının bütünlüğü oluşturulur. Kanala birkaç saat sonra çıkarılmak üzere vazelinli tampon koyularak ameliyat tamamlanır.
 • THD-HAL yöntemi ile yapılan iç basur ameliyatı ise, hemoroid memelerine kan akışını sağlayan 3 adet damarın bağlanmasıdır. Bir doopler cihazı yardımı ile, makat kanalı içinde hemorid yastıkçıklarının içindeki atardamarlar bulunarak bu bölgeye dikiş atılması ve damar akışının engellenmesidir. Kesme işlemi yapılmadığından daha az kanama ve ağrı olmaktadır. Normal yaşama birkaç gün içinde dönülebilmektedir. İltihap, kanama, ve makat darlığı komplikasyonları daha azdır. Dışkı tutamama ve gaz kaçırma şikayetleri gibi yan etkiler oluşturmaz. 
 • Longo yöntemi ile iç basur ameliyatı, sinir ağlarının az olduğu makat iç bölgesinde yapıldığından dolayı ameliyat sonrası ağrı hissi inanılmaz derece de azdır. 3. ve 4. evrede olan basurlar için kullanılan bir yöntemdir. Ve başarı oranı oldukça yüksektir. Ameliyat süresi yaklaşık 30 dakika kadar olup hasta bir kaç gün içerisinde günlük yaşamına geri dönebilmektedir. Makatın daha iç kısımlarında çalışıldığı için ameliyatın 1 gün sonrasında bile hasta tuvalet ihtiyacını rahatlıkla gidermektedir. Çoğu hasta bu yöntemle ameliyat sonrası ağrı kesici ihtiyacı dahi hissetmemektedir. Longo yöntemi ile yapılan iç basur ameliyatında bir alet yardımı ile hemoroid memeleri yukarı doğru çekilerek hepsinin içeri girmesi sağlanmaktadır. 

İç basur ameliyatı sonrası neler yapılmalıdır

Her ameliyat sonrasında olduğu gibi oluşabilecek ağrılar için 8 saatte bir ağrı kesici alınabilir. Eğer ağrı çok fazla ise ve ağrı kesiciler fayda etmiyorsa ağrı kesici bir iğne yapılabilir. Ameliyattan sonra oluşan yalancı tuvalet hissi için ılık oturma banyoları yapılabilir. Ikınmamaya dikkat edilmelidir. Çünkü kanama oluşabilir. Ameliyattan sonraki ilk 10 gün 3-4 defa ılık oturma banyoları yapılır ve doktorunuzun önerdiği merhem sürülür. Yine dışkılamayı geciktirmek için ilk 3 gün posasız gıdalar tercih edilmelidir. Süt, yoğurt, açık çay, yumurta, peynir, tereyağı gibi gıdalar tüketilmelidir. Bu 3 günlük süreç atlatıldıktan sonra kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Bu süreden itibaren de nohut, mercimek, bezelye gibi gıdalar tercih edilmelidir.

]]>
İltihaplı Basur https://www.basurhastaligi.org/iltihapli-basur.html Thu, 25 Oct 2018 05:22:24 +0000 İltihaplı basur, aslında birçok basur sorunu yaşayan insanda ortaya çıkan bir durumdur. Basur problemi, genel olarak toplumumuzda en çok şikayet edilen durumlardan biri haline gelerek karşımıza çıkmaktadır. Özellikle erkeklerde İltihaplı basur, aslında birçok basur sorunu yaşayan insanda ortaya çıkan bir durumdur. Basur problemi, genel olarak toplumumuzda en çok şikayet edilen durumlardan biri haline gelerek karşımıza çıkmaktadır. Özellikle erkeklerde kadınlara göre daha fazla ortaya çıkan bu durum her ne kadar tedavi edilse bile çok zor bir şekilde ortadan kalkar. İltihaplı basur, normal bir basur problemine göre çok daha zorlu bir rahatsızlıktır. Bu nedenle yapılacak olan tedavilerde de daha fazla önem gerekmektedir. Bu rahatsızlığı kısa bir şekilde tanımlayacak olursak iltihaplı basur, insanlarda anüs bölgesinde bağırsaklardan çıkan şişliklerin anüsten dışarı sarkmasıdır. Bu sarkıklara basur memesi adı verilir. Bazı insanlarda bu durum anüsün iç kısımlarında ortaya çıktığı için direk olarak iç basur olarak adlandırılır. İltihaplı basur sorununda ise bu durumların her ikisi de basur memelerinin ya da basur nedeniyle oluşmuş hasarlı bölgelerin iltihaplanması şeklinde sorunlar ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu sorunlar direk olarak insanlarda ciddi belirtilere neden olabileceği için direk olarak kişinin doktora gitmesi gerekecektir. İltihaplı basur nedeniyle oluşan belirtilerin çok şiddetli olması nedeniyle kişi doktora gitmeden duramaz. Bu durumlarda doktorunuz gerekli olan tedavilerle bu duruma el atacaktır. 

İltihaplı basur belirtileri nelerdir
 • Şiddetli ağrı: Bu durum o kadar şiddetli bir hale gelir ki kişi bazen yürüyemez ve hatta oturamaz bir hale gelebilir. Bu ağrılar ağrı kesiciler kullanılsa bile azaltılamayacağı için ciddi rahatsızlıklara neden olur. 
 • İltihap akıntıları: Kimi zaman kişi iç çamaşırında farkında olmadan akmış olan iltihabı görerek iltihap akıntısının farkına varır. Kimi zaman da dışkılama sırasında dışkı üzerinde bu iltihap görülür. Bunun için yapacak bir şey yoktur. Tıbbi olarak dışkı üzerindeki iltihap numune ve tahlil malzemesi olacaktır. 
 • Dışkıda kan: İltihaplı basur olan insanlarda dışkı üzerinde iltihabı yanı sıra kan görülebilmektedir. Bu kanama direk olarak basur nedeniyle ortaya çıkmaktadır. 
 • Makatta yanma: Makatta yanma problemleri de yine iltihaplı basur belirtilerinden biridir. Bu durum birçok farklı durumdan dolayı ortaya çıkabileceği için kesinlikle sadece bu belirtiye bakılarak iltihaplı basur tanısı konulmamalıdır. 
İltihaplı basur nedenleri nelerdir
Bu durumun en büyük nedenlerinden bir tanesi sürekli olarak hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesidir. Bu nedenle özellikle sürekli evde olan insanlarda iltihaplı basur sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında ayrıca insanlarda sürekli aşırı alkol kullanımı da bağırsaklara farklı zararlar vererek bu şekilde iltihaplı basur problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum özellikle alkol bağımlılarında meydana gelmektedir. İltihaplı basur nedenlerinden biri de makat bölgesinde problemlere neden olabilecek birçok farklı spor ve egzersizler yapmaktır. Bu egzersizler yapıldığında anüs bölgesi yavaş yavaş zarar görür. Özellikle de bu bölgelerdeki kaslar çok ciddi bir şekilde zarar görerek iltihaplı basur oluşturur. 
]]>
Basur Hastalığı Nasıl Geçer https://www.basurhastaligi.org/basur-hastaligi-nasil-gecer.html Fri, 26 Oct 2018 03:21:40 +0000 Basur hastalığı nasıl geçer, basur hastalığının tedavisinde hedef hastanın yakınmalarını azaltmak ve basuru kontrol altına almaktır. Bunun için uygulanacak tıbbi tedavinin yanında hastalarında yapması gerekenler vardır. Te Basur hastalığı nasıl geçer, basur hastalığının tedavisinde hedef hastanın yakınmalarını azaltmak ve basuru kontrol altına almaktır. Bunun için uygulanacak tıbbi tedavinin yanında hastalarında yapması gerekenler vardır. Tedaviyle hastanın kabızlığını geçirmek ve bağırsakların düzgün işlev görmesi sağlanır. Basur anal kanalda bulunan toplardamar bozukluğudur. Bu rahatsızlık hastalardaki kronik kabızlık yüzünden ıkınmaları, hareketsiz bir yaşam sürmeleri, beslenmede lifli besinlerin tüketilmemesi, bağırsaklarda tümör oluşması, gebelik gibi etkenlerle oluşabilir. Basur 4 derece şeklinde sınıflandırılır. Tedavisi de buna göre yapılır. Erken aşamada tespit edilirse, basur ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebilir. Geç dönemde cerrahi girişim kaçınılmaz olabilir. Basur hastalığı nasıl geçer, tedavisi nasıl olur gibi merak ettiğiniz konularda bir doktora danışmalısınız. Uygulanacak tedavi sonunda yaşam kaliteniz iyileştirilebilir.

Basur hastalığı nasıl geçer, nasıl tedavi edilir

Medikal tedavi yöntemleri: Basurun derecesine ve hastanın yakınmalarına göre uygulana bazı tedaviler vardır. Erken aşamadaki basur için medikal tedavi yöntemleri yararlı olur. Hastalar bu tedavi sırasında bol su içmelidir. Bunun yanında çay, kola, kahve gibi içeceklerden kaçınmalıdır. Beslenmesinde lifli yiyeceklere ağırlık vermelidir. 1. derece basur için, hastalarda krem ve merhemler, oturma banyoları, fitiller, ağızdan alınan ve damar geçirgenliğini sağlayan ilaçlar, dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılır.

Skleroterapi: Basur tedavisinde iğneyle uygulanan bir tedavidir. Fenol kinin solüsyonları denilen sklerozon denilen madde fibrozis yapar ve basuru kurutur. Basur içine kimyasal içerik enjekte edilir. Bu tedavide anesteziye gerek kalmaz, hastalar ayakta tedavi edilir.

Ligasyon tedavisi: Basur hastalığı tedavisinde 2. ve 3. derecedeki oluşumlarda bu yöntem kullanılabilir. Özel bir aletle basur şişliklerinin tabanına bant konur. Bu yöntemde şişliklerin kanlanması birkaç günde bozulur. Bu sayede basur şişlikleri küçülerek kendiliğinden düşer. Yine anesteziye gerek kalmadan, basur hastalığı ayakta tedavi edilebilir.

Fotokoagulasyon tedavisi: 1. ve 2. derece basur hastalığında bu yöntemle tedavi uygulanabilir. Nd Yag Lazerle üretilen ısıyla koagulasyon sağlanır. Dokuları kömürleşmeden, hasarlayarak tedavi eder. Basur hastalığının olduğu bölgede hasara neden olmayan bir tedavidir. Sadece basur oluşumunu etkiler. Anestezi olmadan hastalar ayakta tedavi edilir.

Kryokoter tedavisi: Basur hastalığında oluşumları dondurup tedavi eden bir yöntemdir. Ancak kontrol edilemeyen hasara neden olduğundan bu tedavi yöntemi fazla tercih edilmez.

Elektrokoter tedavisi: Basur oluşumlarını yakarak tedavi eden bir yöntemdir. Kanamada rahatça kontrol edilebildiği için oldukça avantajlı bir tedavi yöntemidir. Basur hastalığı nasıl geçer diye merak ediyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Cerrahi tedavi yöntemleri: Bu tedavi yöntemleri ağrısı ve kanaması bulunan, basur şişlikleri sarkmış olan 3. ve 4. derecedeki basur hastalığında uygulanır. Diğer tedavilerden sonuç alınamadığında, cerrahi tedavi basur hastalığı için kaçınılmaz olur. Hastaların önce bağırsakları boşaltılır, 5-6 saat aç kalmaları sağlanır. Belden aşağısı uyuşturularak, sarkan şişlikler kesilir ve açıklıklar kapatılır. Ameliyat sonunda kanala vazelinli tampon konulur. Basur hastalığında ameliyat klasik şekilde yapılabildiği gibi modern cihazlarla da yapılabilir.

De Longo yöntemi (Stapler zımbalama): Basur hastalığı tedavisinde kullanılan bu cerrahi tedavi 3. ve 4. derecedeki basur oluşumlarına uygulanır. Anüsten stapler tabancasıyla girilir, bağırsak çeperi kesilir ve zımba yapılır. Bu sayede basur oluşumları kanla beslenemez ve giderek küçülür. Tedavi sonrasında hastaların nekahat dönemini rahat geçirmeleri iç]]> Gebelikte Basur https://www.basurhastaligi.org/gebelikte-basur.html Fri, 26 Oct 2018 16:24:07 +0000 Gebelikte basur, gebelik döneminde hemoroid oluşumu yada var olan hemoroidlerin artması daha kolay olabilmektedir. Basur, anüs ve rektum bölgesinde bulunan toplardamarların bir tür varisidir. Basurlu bölgede mukozaya yak Gebelikte basur, gebelik döneminde hemoroid oluşumu yada var olan hemoroidlerin artması daha kolay olabilmektedir. Basur, anüs ve rektum bölgesinde bulunan toplardamarların bir tür varisidir. Basurlu bölgede mukozaya yakın toplardamarların belirginleşmesidir. Bu toplardamarlar özellikle dışkılama esnasında dışkının sertliğine bağlı olarak yırtılır ve kanama oluşur. Basurun ilk belirtisi olan dışkı sırasındaki kanama kısa sürede durur fakat her dışkılama sırasında da tekrar eder.

Gebelikte basurun yarattığı sıkıntılar nelerdir

Gebelik sürecinde basur oluşumu kan kaybına yol açtığından dolayı demir eksikliği anemisine neden olabilmektedir. Gebelik döneminde bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyulan demirin önemi göz önüne alındığında, 15 mililitre kan kaybı, kişinin bir günlük demir ihtiyacını yok etmektedir. 

Gebelikte basur neden daha sık görülür

Gebelik döneminde kan hacmi ve kan basıncının artmasından dolayı, özellikle vücudun alt yarısındaki toplardamar basıncı da artar. Büyümekte olan uterusun ana toplardamarlara baskı yapması var olan basıncı daha da artırır. Ve bunun sonucunda kan akımı yavaşlar. Akımın yavaşlamasıyla yüzeysel toplardamarlarda varisleşme oluşur. Progesteron hormonunun  kasları gevşetici etkisi de devreye girdiği için bu varisleşme gebelik döneminde daha hızlı gerçekleşir. Basur gebelikte en fazla görülen varis şeklidir.

Gebelik dönemindeki basur şikayetleri için neler yapılabilir

Gebelikte ortaya çıkan basur şikayeti tedavi gerektirecek kadar şiddetli seyrediyor ise ilk olarak bölgesel tedavi yöntemi tercih edilmelidir. Bölgesel tedaviden yanıt alınamadığı durumlarda gebeliğin 3. ayından itibaren doktorun önereceği tablet şeklindeki haplar ile devam edilir. Gebelik dönemi sona erdikten sonra basurda iyileşme olacağından cerrahi işlem gebelik döneminde zaten yapılmaz.

Gebeliğin  sonucu olan basur sıkıntısı olan gebelerde aklı kurcalayan sorulardan bir tanesidir. Eğer gebelik dönemindeki basur çok büyük ise ve kolay kanama yapıyorsa zorlu bir normal doğumda aşırı ıkınma söz konusu olacağından dolayı kanama ve doğum sonrasında bu ıkınmaya bağlı aşırı ağrılar meydana gelebilir. Bu durum göz önüne alınarak basurun tedavisi mutlak surette doğum gerçekleşmeden yapılmalıdır. Zaten doğumdan sonra hemoroidler hızla normale döner. Ayrıca tek başına basur normal doğuma engel teşkil etmez.

]]>
Basur Bitkisel Tedavi Patlıcan https://www.basurhastaligi.org/basur-bitkisel-tedavi-patlican.html Fri, 26 Oct 2018 16:56:42 +0000 Basur bitkisel tedavi patlıcan kürünün nasıl hazırlandığını anlatmadan önce basur rahatsızlığından bahsetmekte fayda var. Basur; hemoroidin halk arasında kullanılan diğer isimleridir. Anüs içerisinde bulunan toplardama Basur bitkisel tedavi patlıcan kürünün nasıl hazırlandığını anlatmadan önce basur rahatsızlığından bahsetmekte fayda var. Basur; hemoroidin halk arasında kullanılan diğer isimleridir. Anüs içerisinde bulunan toplardamarlar bulunmaktadır ve çeşitli nedenlerden dolayı bu damarlar basınç yapmaktadır. Damarların yapısı genişlemeye müsaittir. Bu yüzden damarlar artmış basıncı dengelemek için genişleyip, makat bölgesinden dışarı çıkarlar. Dışarı sarkmış bu damar yumakları kırmızı - mor renktedir. Sık sık kanamaya sebep olur. Kanamanın sebebi bu damarların tahrip ve hasar görmesi sonucu delinmesinden kaynaklanmaktadır.

Basurun başlıca nedenleri kronik kabızlık, bu yüzden ıkınmak ve hamilelik sonucu meydana gelen damar genişlemeleridir. Hamilelikte hormon miktarının da değişmesiyle damarlar genişler. Ikınmaktan basınç yapmaktadır. Bu da damarlarda genişlemeye sebep olmaktadır. Doğuştan meydana gelen nedenler de basura yol açabilir. Örneğin damar duvarının doğuştan zayıf olması basurun genetik yönünü ortaya koymaktadır. Şimdi basur bitkisel tedavi patlıcan için gerekli malzemelere bir göz atalım.

Basur bitkisel tedavi patlıcan kürü  için gerekli malzemeler;
 • 10 adet patlıcan,
 • 10 su bardağı su
Basur bitkisel tedavi patlıcan  kürü hazırlanışı; 

İlk önce 10 adet patlıcanın yeşil sap kısımlarını iyice yıkadıktan sonra derin bir tencereye alın. İçine 10 su bardağı su ekleyin. Daha sonra ocak üzerinde orta ateşte kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra tencerenin ağzını tamamen kapatın. Sonra ocağın altını tamamen kısın. Yarım saat boyunca kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Sonrasında ocağı tamamen kapatın ve tencerenin kapağını kesinlikle açmayın. Tencere tamamen soğusun. Daha sonra kapağını açın ve içindeki sapları çöpe atın, sarı çıkan su kalsın. İyice soğuması için tencereyi buzdolabına koyun ve buzdolabında muhafaza edin. Soğuduktan sonra;
 • Akşam yatmadan önce aç karnına bir bardak için.
 • Sabah kalkınca aç karnına bir bardak için.
10 su bardağı sarı su olduğu için, 5 gün boyunca bu tedaviyi aç karnına içerek tekrarlayın. Bu 5 gün boyunca turşu, domates, bulgur, çilek, sirke, acı biber yememeniz gerekir. Demirden yapılmış sandalyeye oturmak, yere ve taşa çıplak ayakla basmak bu tedavi sürecinde kesinlikle yasaktır. Basur bitkisel tedavi patlıcan kürünü uyguladıktan sonra dikkat etmeniz ve yememeniz gereken besinleri kür sonrası yiyebilirsiniz.

Eğer uzun bir süredir basur problemi yaşıyorsanız muhtemelen hemorit fistülin içerisinde iltihaplanmalar meydana gelmiştir. Böyle bir durumda mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuzun önereceği tedavi yöntemini uygulayıp, bölgede iltihap giderildikten sonra patlıcan sapı kürünü tekrar uygulayabilirsiniz.
]]>
Basur Lazer Tedavisi https://www.basurhastaligi.org/basur-lazer-tedavisi.html Sat, 27 Oct 2018 12:58:50 +0000 Basur lazer tedavisi, Lazer tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Makat hastalıkları arasında en çok rastlanılanı hemoroid yani halk arasında bilinen ismiyle de basurdur. Hemorid hastalığınd Basur lazer tedavisi, Lazer tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Makat hastalıkları arasında en çok rastlanılanı hemoroid yani halk arasında bilinen ismiyle de basurdur. Hemorid hastalığında ikisi ameliyatsız olmak üzere üç farklı tedavi şekli uygulanmaktadır. Bu uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de lazer ile yapılan tedavidir. Kanama yapan basur rahatsızlığında en ideal çözüm lazer ile uygulanan tedavidir. 

Basur lazer tedavisi nasıl yapılır 

Hemoroid yani basur hastalığı iç ve dış olmak üzere iki çeşitten meydana gelip, 4 dereceden oluşmaktadır. İç hemoroid 1. derece olarak gruplandırılır. 1. derece hastalığın başlangıcı iken 4. derece ise en ilerlemiş halidir. 1. derecede bireyin tek şikayeti dışkılama esnasında kanama meydana gelmesidir. Hastalığın 2. dereceye gelmesi ile de makat iç kısmında meme oluşur. Lazer ile uygulanan hemoroid tedavisi genellikle 1. ve 2. derece hemoroid rahatsızlığında etkili olmaktadır. Bunlar dışındaki derecelerde farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. 

Lazer cihazının 150 W lambasının üretmiş olduğu ışık cam çubuk vasıtası ile hemoroid memesinin en hassas olan yerine verilmektedir. Lazer ışınının dokuya uygulanması ile 1-4 mm derinliğinde pişme meydana gelmektedir. İstenilen seviyeye ulaşabilmek için 6-8 dakika arasında bir tedavi uygulanmaktadır. Lazer tedavisi diğer uygulanan yöntemlere göre daha ağrısızdır. Birey üzerinde herhangi bir kesi gerçekleşmediği için dikiş yapılmaz. Yalnızca 10 dakika kadar kısa bir sürede biten tedavi sonrası hemoroid hastası evine dönebilir, işine, okuluna devam edebilir. Eğer çok hafif bir ağrı olur ise birey bir ağrı kesici ilaç ile bu sıkıntıyı ortadan kaldırabilir. Lazer tedavisinde kullanılan cihaz ve uygulanan yöntem ekonomiktir. Tedavi sırasında makatta kanama meydana gelmesi halinde, gerçekleşen bu kanama lazer tedavisi ile ortadan kalkmaktadır. 

Basur lazer tedavisi ayakta uygulanan bir yöntem olduğu için narkoza gerek yoktur. Bu sebeple tedavi gören kişi başka birine ihtiyaç duymaz ve işlem sonrası hayatına kaldığı yerden devam eder. Lazer tedavisi yalnızca iç basur problemleri için uygulanır iken dış hemoroidlerde kullanılmayan bir yöntemdir. Eğer hemoroid memesinin ebatı daha fazla ise lazer ile 2-3 defa dokunma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Lazer tedavisinde uygulanan işlem yetersiz kalır ise yaklaşık 2 ay sonra aynı işlem yeniden uygulanır. Genellikle 2. seansa gerek kalmamakla beraber 3. seansa hiç ihtiyaç duyulmayabilir. Lazer ile uygulanan hemoroid tedavisinde dışkı ve gaz kaçırma gibi bir problem yaşanmaz. Ağrı yok denecek kadar azdır. İyileşme süreci çok hızlı olmakla birlikte hasta aynı gün işine dönebilir. Kanama çok az iken iltihaplanma da görülmez. Narkoz yahut lokal gibi herhangi bir uyuşturmaya gerek duyulmaz. Tedavi sonrası birey dinlenme ihtiyacı duymaz. Tedavinin tekrar uygulanma ihtimali düşüktür. 
]]>
Basur İlaçları https://www.basurhastaligi.org/basur-ilaclari.html Sun, 28 Oct 2018 10:54:35 +0000 Basur İlaçları, Basur diğer adıyla hemoroid beslenme programıyla kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Basur hastalığı için kullanılan basur ilaçları vardır, ancak basur genellikle cerrahi bir müdahale ger Basur İlaçları, Basur diğer adıyla hemoroid beslenme programıyla kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Basur hastalığı için kullanılan basur ilaçları vardır, ancak basur genellikle cerrahi bir müdahale gerektirir. Basur hastalığı makat bölgesinde gerçekleşmektedir. Makat yerinde bulunan toplardamarlar varis gibi genişler. Basur genel olarak ikiye ayrılır.  Bu sınıflandırmalar birincil ve ikincil basurlardır. Birincil basurlar, sık olarak görülür. Makat bölgesindeki toplardamar ağının gerçek hastalığı budur. Anüs kısmında bulunur. Genel olarak 25-30 yaş arasında görülür. İkincil basurlar, Kapı toplardamarı düzeyindeki kan akışının önlenmesi sonucu gelişir. Bazı hastalıklar basura sebep olabilmektedir. Örneğin siroz hastalığı ikincil basura sebep olabilir.

Basur hastalığına genel olarak toplardamar iltihapları ve toplardamar bozukluğu sebep olmaktadır. Basuru kolaylaştıran bazı haller vardır. Baharatlı ve acı yiyecekler almak, fazla alkol tüketimi, aşırı yemek, üst üste oluşan gebelik durumu basur hastalığına sebep olabilir.

Basur İlaçları nelerdir

Sağlık problemlerinin tümünün ilaç, krem, fitil vs ile çözülmesini isterdik. Bu karşılaşılan her hastalık için kiminde mümkün, kiminde ise kesinlikle mümkün olmaz. İlaçla basur tedavisi yapılır mı, yani ilaç, krem vs kullanılır mı Evet ama burada dikkat edilmesi gereken hastalığın yeni veya kronik olmasına bağlıdır. Yeni ortaya çıkan basur hastalığı genelde 1. derece olanlarda ilaçla tedavi denenir. İlaçla başarı oranı %50’dir. Kullanılan ilaç veya kremin etkisiz kalması halinde ya da basurun kanamalı olması durumunda cerrahi müdahale yapılmaktadır. 

Daflon; Basur ilaçları içinde en çok reçete yapılan markalardan biri Daflon’dur. Daflon “Anüs bölgesinde bulunan toplardamarları kısmi şekilde daraltıp, başta kanama olarak, şişlik ve ağrının azalmasına yardım eder. Daflon 500 olan ürün içerisinde 60 tablet bulunur. Tesiri için yalnızca 15 gün kullanmalı ve tesir görülmemesi halinde bırakılmalıdır.

Doxium: Doxiumin, daha çok mikro dolaşımı düzenleyici tesiri bulunur. Böylece kişide rahatlatıcı etkisi görülür Hamile kadınların kullanımı için yeterli araştırma yapılmadığından, doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Venoruton Forte: Bu tablet, hemoroid hastalarında ortaya çıkan kanama, kaşıntı ve ağrı probleminde denenecek basur ilaçları arasındadır. Ciddi bir yan etkisi yoktur, hamile olan basur hastaları mutlaka doktor öneri ve kontrolünde kullanması gerekir.

Basur Kremleri: kremlerin hastalığı iyileştirme niteliği olmayıp, sadece basur boğulması ile meydana gelen çok şiddetli ağrıyı hafifletmek içindir.

Anestol: Basur hastalarının yanında yine çok ciddi ağrı problemi ile karşı karşıya kalınan Anal Fissür (Makat Çatlağı) sorunu olan hastaları içinde güvenle kullanabilen Anestol kullanılan bölgede uyuşukluk yaparak etki eder. Makat hastalıkları ile birlikte yanık sorunları içinde Anestol Krem kullanılabilir.

Diğer Basur İlaçları: Hedensa Pomat, Hemoralgine Pomat, Kortos krem, Pruzon Krem, Procto-Glivenol krem, Proctolog kremlerdir.

Basur Fitilleri: Etkisi, ağrı, şişlik ve kaşıntı problemini azaltmaya yöneliktir, tedavi edici ciddi bir yönü yoktur. Kortos fitil, Procto-Glivenol, Proctolog olarak sıralanır.

]]>
Sarımsak Basura İyi Gelirmi https://www.basurhastaligi.org/sarimsak-basura-iyi-gelirmi.html Mon, 29 Oct 2018 03:34:39 +0000 Sarımsak Basura İyi Gelirmi, basur tedavisi için kullanılan sarımsak bitkisel tedavi uygulamalarında tercih edilen en kıymetli bitkilerden olmasının yanı sıra tek olarak kullanılarak basura şifa olan bitkiler içinde yer bulmaktad Sarımsak Basura İyi Gelirmi, basur tedavisi için kullanılan sarımsak bitkisel tedavi uygulamalarında tercih edilen en kıymetli bitkilerden olmasının yanı sıra tek olarak kullanılarak basura şifa olan bitkiler içinde yer bulmaktadır. Sarımsak farklı malzemelerle karıştırılarak elde edilen karışımlarla hazırlanan kür basur üzerinde oldukça büyük etkilere sahiptir. Sarımsak ağız yolu ile tüketilmesi halinde basur malesef tedaviye cevap vermemektedir. Ancak farklı bazı şifalı bitkilerle karıştırılarak harmanlanan sarımsak ile basur tedavisinde iyileşme sağlanmaktadır. Halk arasında basur olarak bilinen bu rahatsızlık tıp dilinde ise hemoroid adı ile tanınan bu hastalık özellikle çok acı besinler tüketmekten, sıklıkla kabızlık sonrası zorlanmadan, uzun zaman oturmaktan ve yaşamı boyunca aşırı strese maruz kalınmasıyla birlikte meydana gelen bir hastalıktır. Genellikle daha fazla gebelik döneminde karşılaşılan bu hastalık oldukça rahatsız edici olmasının yanında kişilere yoğun acılar yaşatmaktadır. Basur rahatsızlığı makat kısmındaki toplardamarın varis şeklinde genişlemesinden meydana gelmektedir. Basur rahatsızlığının tedavisi mümkün olmasının yanı sıra hastaya oldukça acı vermesiyle bilinen bir hastalıktır. Ancak alınacak önlemlerle kontrol altına alınabilen basur hekim denetimi ile verilen ilaç tedavisinin yanında hazırlanan sarımsak kürleriyle de tedavi edilebilmektedir.
Sarımsak basura iyi gelirmi, sorusuna cevap olacak birkaç tedavi şeklini şöyle sıralayabiliriz.

Basura İyi Gelen Sarımsak Tedavi Yöntemleri

 • Birkaç diş sarımsak ve bir tutam üzüm çekirdeğini havan içinde karıştırdıktan sonra ezerek lapa şekline gelmesi için iyice ezilmesini sağlayalım. İstenilen kıvamı alan karışım makata konularak tedavi uygulanır.
 • İkinci sarımsak kürü ise başta sarımsak olmak üzere defne yaprağı, sivri biber, domates, soğan, karabiber, tuz, kekik, yer elması ve zeytin yağı birlikteliği ile elde edilmektedir. Verilen malzemenin tamamı uygun bir kabın içine alınıp karıştırılarak lapa şekline getirilir. elde edilen karışım makat üzerine yerleştirilir. Bu iki kürde basur üzerinde oldukça etkili olan bitkisel tedavi yöntemleridir.
 •  Ayrıca sarımsağın bünyesinde barındırdığı güçlü antioksidan ve anti enflamatuar bileşenleri sayesinde basur en aza indirerek yok etmede oldukça başarı ve iyileştirici etkilere sahip olmasında dolayı vereceğimiz diğer bir sarımsak kürü ise şöyle hazırlanır. 5-6 diş sarımsağın kabukları soyulduktan sonra iyice dövülerek ezilir. Ezilen sarımsakların üzerine bir miktar Hindistan cevizi yağı ilave edilerek karışım lapa şekline gelene kadar karıştırıldıktan sonra karışım makat üzerine konulur.  Bun yöntemlerin sayesinde basur şikayetinin hafifleyerek iyileşmesinde yardımcı olacaktır. 
]]>
Hamilelikte Basur Nasıl Geçer https://www.basurhastaligi.org/hamilelikte-basur-nasil-gecer.html Mon, 29 Oct 2018 17:02:33 +0000 Hamilelikte basur nasıl geçer; hamilelik döneminde oluşan basuru kesin olarak tedavi etmek mümkün olmamaktadır. Tedavide amaç oluşan ağrıyı ve şikayetleri azaltmaktır. İlk tedavi yöntemi olarak ilaç tedavi yöntemi uygula Hamilelikte basur nasıl geçer; hamilelik döneminde oluşan basuru kesin olarak tedavi etmek mümkün olmamaktadır. Tedavide amaç oluşan ağrıyı ve şikayetleri azaltmaktır. İlk tedavi yöntemi olarak ilaç tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Hamilelikte kan hacminin artmasına bağlı olarak özellikle vücudun alt yarısında toplardamar içi basınç yapmaktadır. Büyüyen uterusun ana toplardamarlara baskı yapması bu basıncı daha da arttırmaktadır ve akım yavaşlar. Akım yavaşladığında toplardamarlarda varisleşme ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte basur olmanın başlıca nedeni uzun süren kabızlıktır. Yaşam biçimi posasız yiyecekler, hareketsiz bir yaşam tarzı gibi nedenler kabızlığın son derece artmasına sebep olmaktadır. Hamilelikte basur, başlı başına basur oluşumunu ve şikayetlerin artmasına sebep olan doğal bir süreçtir ve hamilelerde basurun ilk belirtisi olarak dışkıda görülen taze kandır. Kanamalar genellikle kısa süreli olur ve her dışkılamada tekrar kanama meydana gelir. Basur kanama dışında görülen diğer belirtiler dışkılama ile birlikte uzun süre devam eden ağrı yanma hissi ve sancıdır. Bununla beraber ele gelen kitle ve şişlikte olabilir.

Hamilelikte basur nasıl geçer neler yapılmalıdır;
 • Hamilelikte anne adayının basur probleminin azaltılması için ilk önce kabızlık sorununun önlenmesi gerekir. Kabızlıkta ilk önerilen davranış ve beslenme değişikliklerini yapmaktır. İlk önce bol bol su içerek başlanır. Yaklaşık günde 8 bardak su için.
 • Düzenli olarak her gün egzersiz yapın.
 • Acı biber, baharatlı yiyecekler yemekten kaçının.
 • Lif bakımından zengin besinler tüketmeye özen gösterin.
 • Öğün alamadan beslenin ve mutlaka kahvaltı yapın.
 • Dar giysiler giymekten kaçınmalısınız.
 • Kişisel tuvalet temizliğine çok dikkat etmelisiniz.
 • Sıcak; hamam, sauna gibi yerlerde bulunmaktan kaçının.
 • Sürekli sabit konumda oturmamaya özen gösterin. Hareket edin veya yer değiştirin.
 • Her gün bir defa düzenli olarak tuvalete gidin ve tuvalette uzun süre kalmamaya özen gösterin. Kendinizi sakın zorlamayın.
Hamilelikte basur nasıl geçer tedavisi;

Hamilelikte belirtiler ve şikayetler tedavi gerektirecek kadar şiddetli olduğunda ilk olarak bölgesel tedavi tercih edilmektedir.

Ağrı kesici krem ve haplar; basur için reçete ile verilen ağrı kesici krem ve haplar yalnızca anne adaylarının şikayetlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır ve güvenle kullanılabilir.

Pomad ve fitiller; hamilelik döneminde doktorunuzun vermediği hiç bir ilacı kullanmamalısınız. Ancak doktorunuzun verdiği fitil ve kremler bölgede oluşan ağrının ve şişliğin azalmasına sebep olmaktadır.

Dışkı yumuşatıcı ilaçlar; Hamilelik döneminde doktorunuzun verdiği dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılarak kabızlığı önlemek ve dışkıyı yumuşatabilirsiniz. Böylece ağrı ve acı hafiflemiş olur.

Kan akışını düzenleyen ilaçlar; kan akışını düzenleyen ilaçlar doktor kontrolünde ve önerilen dozda hamileliğin 3. ayından sonra kullanılabilir.

Oturma banyoları; hamilelik döneminde çok sıcak oturma banyosu erken doğum riskini arttırabilir. Fakat ılık su, basur şikayetlerini hafifletmek için kullanılabilir.
]]>
Göz Altı Morlukları İçin Basur Kremi https://www.basurhastaligi.org/goz-alti-morluklari-icin-basur-kremi.html Mon, 29 Oct 2018 19:23:37 +0000 Göz Altı Morlukları İçin Basur Kremi, göz altında oluşan morarma ve torbaların sebebi yaşlanmaya bağlı olarak göz altı cildinin elastikiyetini kaybetmesinden kaynaklıdır. Eczanelerde çok ucuz bir ücretle satıla Göz Altı Morlukları İçin Basur Kremi, göz altında oluşan morarma ve torbaların sebebi yaşlanmaya bağlı olarak göz altı cildinin elastikiyetini kaybetmesinden kaynaklıdır. Eczanelerde çok ucuz bir ücretle satılan basur kremi göz altı morlukları için adeta bir şehir efsanesi gibi dilden dile dolaşmaktadır. Aslında bu fikir güzel dedektif isimli filmden esinlenmiştir. Güzellik yarışmasına katılmak zorunda olan bir kadının göz altı morlukları için hemoroid kremi kullanması maalesef herkesi harekete geçirmiştir. Gözlerimiz bizim en değerli organımızdır. Ve göz altı derisi de vücudumuzdaki en hassas ve ince deridir. Ama kadın olmamız sebebi ile kusursuz görünmek isteriz. Ve bu kusursuzluğu yaratacak en önemli yerimizde gözler olduğundan göz altı morlukları için basur kremi uzun yıllardan beri bir çok kadın tarafından kullanılmaktadır.

Basur Kremi göz Altı Morluklarını Giderir mi

Basur kremini göz altı morlukları için kullanan kişiler her zaman birbirlerine öneride bulunurlar bu bir gerçek. Ama cilt bakım uzmanları ve güzellik uzmanları bu konuda kesinlikle aynı fikirde değiller. Basur kremlerinin ana amacı, kan damarlarını küçülterek basur oluşan bölgedeki şişliği gidermektir. Basur kremi göz altı bölgesi için kullanıldığında içerdiği kortizon nedeni ile zaten normalde çok ince bir deri olan göz altını daha da inceltmektedir. Ve anlık iyileşme için uzun vadede göz altı kırışıklıklarını son derece artırmaktadır. Yani göz altı derinizin yaşlanma sürecini inanılmaz derece de hızlandırır. Ve yine göz altı bölgesindeki morluklar için kullandığınız basur kremi cildin güneşe karşı olan hassasiyetini artırarak güneşin zararlı ışınlarının bu bölgede toplanmasını sağlamaktadır.

Basur kremlerinin mukozadaki kan dolaşımını artırarak hemoroid genişlemesini durdurmak gibi bir tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Fakat göz çevresi gibi son derece hassas bir bölgede bu kremi bilinçsiz bir şekilde kullanmak size uzun vadede yaradan çok zarar getirir. Sizin de bildiğiniz gibi bu modern zaman ve teknolojide dermo kozmetik firmaları sadece göz altı bölgesindeki morluklar için son derece etkili kremler üretebiliyor iken basur kremini göz altında kullanmak son derece yanlış ve zararlı bir uygulamadır. 

]]>
Basur Acısı Nasıl Geçer https://www.basurhastaligi.org/basur-acisi-nasil-gecer.html Tue, 30 Oct 2018 05:40:36 +0000 Basur acısı nasıl geçer, basur, anüs ve alt rektumdaki damarların şişmesi ve iltihaplanması olarak tanımlanır. Bölgedeki damarlar, gebelik süreci, ıkınma ya da bağırsak hareketleri sonrasında oluşan baskı ve ba Basur acısı nasıl geçer, basur, anüs ve alt rektumdaki damarların şişmesi ve iltihaplanması olarak tanımlanır. Bölgedeki damarlar, gebelik süreci, ıkınma ya da bağırsak hareketleri sonrasında oluşan baskı ve baskının devam etmesi sonucu şişebilir. Şişme oluşan damar eğer rektum içindeyse iç basur, anüsün dış tarafındaysa dış basur olarak tanımlanır. Basur, halk arasında oldukça yaygın görülen, kişiye oldukça acı hissettiren ve 50 yaş üzerinde olan iki kişiden birinde görülen bir sağlık sorunudur. Basurda, anüs kaşıntısı, acı, ağrı, şişlik, kanama en yaygın görülen belirtiler arasındadır. Basura yol açan damarlar eğer beslenme alışkanlıkları değişmesine rağmen geçmiyorsa cerrahi müdahale dahil bazı tedavi yöntemleri uygulanarak sorun giderilmeye çalışılır.

Basur acısı nasıl geçer

Basur acısını geçirebilmek için, bağırsak hareketlerinin düzenli olması ilk şarttır. Basur şikayeti olan kişiler her gün tuvalet ihtiyacını aynı saatlerde karşılamaya özen göstermelidir. Tuvalet alışkanlığının aynı saatlerde olması basurun ilerlemesine ve neden olduğu acının hafiflemesine yardımcı olur. Hasta diyetinde acılı, baharatlı, yağlı gıdalara yer vermemelidir. Bol sıvı tüketimi, lifli gıdaların tüketimi basur şikayetlerini ve acısını önlemek için faydalı olur. Tuvalet temizliği yaparken kokulu tuvalet kağıtlarından uzak durulmalıdır. Ayrıca kullanılan tuvalet kağıdı ıslatılarak kullanıldığında acı hissi daha az olacaktır. Tuvalet kağıdının ıslatılması şişen ve tahriş olan bölgenin daha az hasarlanmasına yardımcı olur. Acı engellemek için oldukça etkili bir yoldur. Yine bölge temizliğinde kullanılan sabun ya da benzeri ürünlerin parfüm gibi kimyasallar içermemesi gerekir.

Hasta basur şikayetiyle doktora başvurduğunda doktorun reçete etmiş olduğu ilaçları ve ağrı kesicileri düzenli kullanmalıdır. Gün içinde acı hissi arttığında basurlu bölgeye buz kompresi uygulanabilir. Bunun için buz bir havlu ya da bez parçasına sarılarak bölgeye konulabilir. Buz uygulamasından sonra yine yumuşak bir havlu ıslatılarak bölgeye kompres yapılmalıdır. Bu işlem gün içinde ihtiyaç duyuldukça yapılabilir.

Anüs bölgesindeki basıncı ve dolayısıyla acıyı hafifletmek için hastanın yatması faydalı olabilir. Karın altına yastık koyularak bu yastığın üzerine yatmak acıyı geçici olsa da hafifletebilir. Basurlu bölgede tahrişi önlemek amacıyla uzun süre oturmaktan kaçınılmalıdır. Bölgenin nemlenmesini engellemek, uzun süre oturmaktan kaçılmalıdır. Tercihe dilen iç çamaşırlarının pamuklu olması gerekir. Basurlu bölgede ödemi önlemek, acıyı hafifletmek için tercihe dilen kıyafetler rahat ve bol olmalıdır.

Basur acısını geçirmek için bitkisel tedavi

Hindistan cevizi yağı: Basur acısı için kullanılabilecek özel bir yağdır. Basur acısı üzerinde oldukça etkili olan Hindistan cevizi yağı, antiviral, anti-mikrobik ve antibakteriyel etkisiyle acının hafiflemesini sağlar. Bir parça pamuk Hindistan cevizi yağına batırılarak basurşu bölgeye uygulanır.

Aloe vera: Basur acısı nasıl geçer sorusuna verilecek cevaplardan biri aloe veradır. Aloe vera bölgede oluşan tahriş, kaşıntı ve iltihaba karşı iyi gelir. Dolayısıyla acının hafiflemesini sağlar. Tedavi edici özelliği olan aloe vera yaprağı kesilerek bir kabın içine alınır. Yapraklar buzdolabına atılarak birkaç saat soğuması beklenir. Soğuduktan sonra acılı bölgeye uygulanır. Gün içinde birkaç defa tekrarlandığında acı üzerinde oldukça olumlu etki yaratır.

Badem yağı: Badem yağının yumuşatıcı etkisi bölgenin nemlenmesini sağlar. İnflamasyonu önleyerek anüs bölgesinde kaşıntı ve acıyı engeller. Bir parça pamuğa badem yağı damlatılarak sorunlu bölgeye uygulanır.

Zeytinyağı: Özellikle dış basur için kullanılan zeytinyağının tedavi edici özelliği vardır. Bölgede inflamasyonu azaltarak oluşan ağrıyı hafifletir. Zeytinyağının basura karşı kullanımı da oldukça kolaydır. Acıya karşı gün içinde 1 şeker kaşığı zeytinyağı tüketilebilir.

]]>
Basur Akıntısı https://www.basurhastaligi.org/basur-akintisi.html Tue, 30 Oct 2018 20:44:24 +0000 Basur Akıntısı: Basur (hemoroid) hastalığı birçok insanın devamlı olmasa da kimi zamanlar maruz kaldığı ve bir süre katlanarak atlattığı bir hastalıktır. Basur, basur akıntısı ve diğer etkileri çok rahatsız Basur Akıntısı: Basur (hemoroid) hastalığı birçok insanın devamlı olmasa da kimi zamanlar maruz kaldığı ve bir süre katlanarak atlattığı bir hastalıktır. Basur, basur akıntısı ve diğer etkileri çok rahatsız eden bir durumdur.

Basurun Etkileri: Makattan gelen akıntının en bilindik sebeplerinden biri hemoroid yani basur rahatsızlığıdır. Makatta bulunan damarların iltihaplanıp şişmesi sonucu basur rahatsızlığı ortaya çıkar. Makatta meydana gelen kanama, kaşıntı, ağrı gibi faktörler basur rahatsızlığı belirtileri içerisindedir. Basur aynı zamanda makattan sarı ve sümüksü bir sıvının, akıntının gelmesine de sebep olur.

Basur kimi insanlar çok ciddi boyutlarda olmakla beraber bazı kişilerinde değişik dönemlerde ortaya çıkarak kendini gösteren, aslında adeta beni unutma, ben buradayım, daha iyileşmedim mesajı veren ve özellikle nükseden bir hastalıktır. Basur hastalığında gerek devamlı olsun, gerekse ara sıra ortaya çıkar halde olsun basur akıntısı hem yaranın mikrop kapmasıyla iltihap yapabilen ve hiç tahmin edilmeyecek boyuta ulaşabilen bir durum, hem de insanı oldukça rahatsız eden ve özellikle idrar yaparken oldukça acı veren bir durumdur.

Durum bu olunca basur akıntısı bulunan kişinin, hatta akıntı boyutuna bile ulaşmayan ve ara sıra tekrar eden basur hastalığı olan kişinin bu dönemleri daha rahat bir şekilde atlatması için mutlaka basur ilacı kullanması gereklidir.

Basur Akıntısı İçin Bitkisel İlaç Kullanımı: Bitkisel olarak hazırlanan basur ilaçları, basur akıntısı olan kişilerin doktor kontrolünde kullanabileceği ilaçlardır. Çünkü söz konusu basur akıntısını kısa süreli çekilmiş bir acı şeklinde algılayan kişilerin, bu yaradan dolayı yakalanabilecekleri hastalıkları hesaba katmamaktadır. Bunun için basur hastalığı olanların hiç vakit kaybetmeden basur ilacı kullanmaları veya ameliyat olması gerekir.

Bitkisel İlaç Örnekleri: Geceleri yatmadan evvel makat bölgesine, saf zeytinyağı dökülen pamuk koyarak yatın. Basurun büyüklüğüne göre 3 gün ile 3 hafta arasında sonuç alınır.

Yine geceleri yatmadan evvel Mürdüm Eriği, incir ve kayısı tüketebilir veya bunların çayı içilir.

Bir adet kiviyi kabuğuyla birlikte elma sirkesi ile yıkayarak her gece kabuğu ile tüketilirse 9 günde basura etki eder. (İkaz: 7.günden sonra bağırsaktan iltihap akar. Bunun için korkmaya gerek yoktur.)

Ayrıca, böğürtlen, ahududu gibi meyvelerde damar büzme özelliğinden dolayı basur için faydalı besinler içerisindedir. Basur için kombu çayı tavsiye edilir. Dereotu, hurma, keçiboynuzu ve keçiboynuzundan yapılan kahve, madımak otu, kapari gibi besinler de basura iyi gelir.

Basur hastalığı için karışım halinde hazırlanan bitkisel ilaçlar, öncelikle bitkisel olması nedeniyle, herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bununla beraber bitkisel olmasından dolayı içeriğindeki bitkisel karışımların ekstradan değişik faydaları da bulunmaktadır.  Bu yüzden basur akıntısı hızlı ve kolayca tedavi edilebilecek bir hastalıktır.

]]>
Gebelikte Basur Nasıl Geçer https://www.basurhastaligi.org/gebelikte-basur-nasil-gecer.html Wed, 31 Oct 2018 11:54:07 +0000 Gebelikte basur nasıl geçer, Basur hamilelik sürecinde en çok rastlanılan bir varis şeklidir. Hemoroidin asıl sebebi kabızlıktır ve aynı zamanda kalıtımsal özellikler taşımaktadır. Gebelik sürecinde hemoroid oluşabildiği g Gebelikte basur nasıl geçer, Basur hamilelik sürecinde en çok rastlanılan bir varis şeklidir. Hemoroidin asıl sebebi kabızlıktır ve aynı zamanda kalıtımsal özellikler taşımaktadır. Gebelik sürecinde hemoroid oluşabildiği gibi varolan hemoroidin oluşturduğu rahatsızlık da artış gösterebilir. Hamilelik sürecindeki anne adaylarında meydana gelen hemoroid özellikle hamileliğin son 3 ayında problemlere neden olmaktadır. Hamile anne adaylarında basurun ilk işareti genellikle dışkılama sürecinde meydana gelen kandır. Meydana gelen bu kanama kısa sürede durur ama her dışkılama sırasında da tekrar eden bir durum haline gelir. Kanamanın dışında meydana gelen başka belirtiler de söz konusudur. Bölgede dolgunluk ve özellikle dışkılama ile başlayan ve sonrasında da devam eden ağrı bu belirtiler arasındadır. Bunların haricinde temizlik sırasında ele gelen kitle yahut şişkinliğin gelmesi de başka şikayetleri oluşturmaktadır. Gebelik sürecinde basurda artış görülmesinin ilk nedeni hamilelik hormonları ve progesteron adlı hormonun düz kaslara yapmış olduğu gevşetici etkidir. Başka bir sebep ise gün geçtikçe büyüyen rahmin çoğalmış olan kan hacminin de sayesi ile kalça içinde geçmekte olan büyük damarlara baskı yapmasıyla akımda yavaşlama, göllenme ve sonuç itibarıyla da basura neden olmasıdır. 

Gebelikte Basur Nasıl Geçer 

Tedavi sürecindeki amaç anne adayının şikayetlerini azaltmaktır. İlaç ile uygulanan tedavi ilk kullanılan yöntem olmaktadır. Hamilelik sürecinde herhangi bir ilaç kullanılamaz. Doktorun anne adayına tavsiye ettiği kortizon içermeyen fitil ve kremler ödemi azalttığı gibi kaşıntı ve ağrının da geçmesinde etkili olmaktadır. Ağrı kesici haplar ve kremler yalnızca ağrının azalmasında yardımcı olur. Yine doktorun anne adayına önerdiği bir şurup yahut hap yardımı ile kabızlığın önüne geçilerek hemoroide ait şikayetler aza çekilebilir. Aşı sıcak suya oturma banyoları erken doğuma sebebiyet verebileceği için hamile sürecindeki anne adaylarına tavsiye edilmemektedir. Ancak ılık suda herhangi bir madde koymadan yaklaşık olarak 20 dakika kadar oturmak mümkün olabilir. 

Anne adayları gebelik sürecinde basur problemi yaşamamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketmelidir. Günde en az 2 litre su içmeye dikkat etmelidir. Kahve ve çay tüketmemeli,  eğer ille de tüketecek ise bunun miktarını en aza çekmelidir. Ekşili, mayalı ve acılı besinlerde uzak durmalıdır. Kabızlığı engellemek için kepekli ekmek yemelidir. Doktorunun tavsiye ettiği egzersizler düzenli olarak yapmalıdır. Dışkılama esnasında ıkınmamalı ve uzun süre tuvalette durmamalıdır. Daha çok lifli ve posalı besinler tüketmelidir. Sabahları aç kara kuru kayısı yemeli ve elmayı kabuğunu soymadan tüketmeye özen göstermelidir. Hamilelik sürecinde yaşanan hemoroid normal doğuma engel değildir. Ciddi olmayan basurlarda normal doğum yapılabilir. Normal hemoroidde çok fazla ağrı olmaz iken tromboze basurda muhtemel çatlak oluştuğu için şiddetli ağrı meydana gelir. Ancak tromboze olmuş basurlarda yahut dış genital organlardaki büyük varisler ile beraber büyük hemoroid pakeleri varsa doktor sezaryanı tavsiye edebilir.
]]>
Basur Memesi Nasıl İner https://www.basurhastaligi.org/basur-memesi-nasil-iner.html Thu, 01 Nov 2018 09:58:01 +0000 Basur Memesi Nasıl İner: Şişmiş olan basur memesi nasıl iner Bunun çözümü için denilebilecek ilk cevap; basur memesinin inmesi için en doğru yaklaşım sabırlı olarak, kendi halinde düzelmesini beklemektir. Basur Memesi Nasıl İner: Şişmiş olan basur memesi nasıl iner Bunun çözümü için denilebilecek ilk cevap; basur memesinin inmesi için en doğru yaklaşım sabırlı olarak, kendi halinde düzelmesini beklemektir. Basurun bu azmış dönemini en hafif şekilde atlatıp, eski haline döndükten sonra en doğru bir yöntem ile kalıcı basur tedavisi yaptırmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Bundan ayrı olarak basur memelerini içeri itmek nispeten rahatlık verebilir. Meme yarılarak içindeki pıhtılar boşaltılabilir. Basur kesilerek alınabilir. Şişmiş olan basurun ameliyatı yapılmaz çünkü bu dönemde yapılan bir ameliyat makat darlığına, dışkı tutamamaya ve basurun tekrarlamasına sebep olabilir.

Basur Memesi Nedir: Hemoroit sorunu olan kişilerin sık olarak duyduğu bir tabir basur memesidir. Peki nedir bu basur memesi Basur memesi, kalın bağırsakta anüse yakın olan toplardamarların varisleşerek kesecikler oluşturup bir süre sonra farklı nedenlere bağlı olarak makat dışına çıkması halidir. Basur memesini iç ve dış olarak ikiye ayrılır.

Dış basur memesinin varlığı, anüsün dışında olması nedeniyle gözle görülür. İç basur ise adından da anlaşılacağı gibi, makat bölgesinin içinde olduğundan dışarıdan gözle görülmez. Tabi ki derecesi ilerledikçe fark edilebilir.

Makatta basur memesi oluşmasının belli başlı nedenleri vardır. Kişinin farkında olmadan yaptığı bazı davranışlardan oluşur. Tuvalette çok uzun süre kalınma, tuvalet sırasında aşırı ıkınma, devamlı olan kabızlık ve ishal durumu, bağırsaklarda toplardamarlar üzerinde basınç oluşturan hareketler, aşırı kilo. Mesela uzun süre oturma ya da ayakta durma gibi.

İç Basur Memesi: İç Basurun derecesine göre şekil alır. İç hemoroit 4 derecede incelenir.

 • 1. Derece: Bu aşamada fark edilmez. Genel cerrahi uzmanının rektoskopi kontrolü sonucu meydana çıkabilir.
 • 2.Derecede: Dışarıya çıkan ve biraz büyümüş olan bir basur memesinden söz edilebilir. Tuvalet sırasında anüs dışına çıkar. Ancak hasta kalktığı zaman kendiliğinden içeri girer.
 • 3.Derece: İlaçla tedavi edilmeyen ve yanlış beslenme sonucu ilerleyen hemoroit memesi, bu evrede hastayı ciddi olarak rahatsız etmeye başlar.
 • 4.Derece: Bu dönem, basur rahatsızlığının en son ve en ağır aşamasıdır. Hastalığa ait ne kadar yakınma varsa hepsi bu evrede görülür. Bunun için ameliyat tedavisinden başka bir seçenek te yoktur. Hastalık bu aşamaya gelmeden önce, daha fark edildiği ilk anda, tedaviye başlanmalıdır.

Dış Basur Memesi Nedir: Anüsün dış kısmında küçük kabartılar meydana gelir. Görsel açıdan çirkin bir görüntü olması dışında hastaya fazla bir sıkıntı oluşturmaz. Ancak memenin biraz büyümüş olması halinde dışarıda olan bu memeyi, anüs kasları tarafından sıkılması sonucu tromboze hemoroit (boğulmuş basur)gelişebilir. Dış hemoroitler için tek tedavi yöntemi cerrahi olarak kesilip alınmasıdır. 

]]>
Basur İçin Sıcak Su https://www.basurhastaligi.org/basur-icin-sicak-su.html Thu, 01 Nov 2018 16:55:08 +0000 Basur için sıcak su banyosu basur ağrısının çok arttığı dönemlerde rahatlama amacıyla kullanılabilen bir yöntemdir. Bu yöntemle makat kaslarında gevşeme sağlanır. Bu uygulama ile şikayetlerin geçici olarak aza Basur için sıcak su banyosu basur ağrısının çok arttığı dönemlerde rahatlama amacıyla kullanılabilen bir yöntemdir. Bu yöntemle makat kaslarında gevşeme sağlanır. Bu uygulama ile şikayetlerin geçici olarak azalmasını sağlar. Yani hastalığı iyileştirmez, hastalığın derecesini etkilemez sadece geçici olarak rahatlama sağlar. Ancak hem bölgenin temizlenmesini sağlar hem de ağrının yatışmasına yardımcı olur.

Basur için sıcak su derecesi ne olmalıdır

Basur için sıcak su derecesi 42-45 derece uygundur. Banyo suyundan biraz daha sıcak olmalı ancak yakacak kadar da sıcak olmamalıdır. Daha soğuk suyun ise pek etkisi olmaz.

Oturma banyosu için küvet yada leğen tercih edilebilir. Bunun için yapılmış özel küvetler de vardır ancak en pratiği rahat oturabileceğiniz bir leğendir. Genelde evlerde bulunur yoksa da temin edilmesi kolaydır ve gereksiz su kullanımını engellemiş olur.

Basur için sıcak su içerisine papatya çayı konularak papatya çayının kas gevşetici etkisinden faydalanılabilir. Bunun için papatya kurusu normal çay gibi demlenerek hazırlanan suyun içerisine ortalama bir fincan kadar konulur. Genellikle 10-15 dakika kadar bu su içerisinde oturulması tavsiye edilir ancak uzun uzun oturmak yerine gün içinde az ve sık aralıklarla oturmak daha faydalı olabilir. Süresini ve sıklığını hasta istediği şekilde programlayabilir.

Sıcak su banyosunun anal fissür yani makat çatlağı dışında iyileştirici etkisi yoktur denilebilir. Hastalığı tedavi etmekten ziyade ağrıyı azaltmaya yönelik bir uygulamadır. Hastalıklarda veya ameliyat sonrasında makat kaslarında kasılmaya bağlı ağrı olur. Kasıldıkça da bu ağrı artar. Sıcak su banyosu ise kasılan bu kasları gevşeterek rahatlama sağlamaya yardımcı olur. Ameliyat sonrasında yapıldığında ise yara yerinin temizlenmesine katkı sağlar ve yaranın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Basur için sıcak su uygulaması dışında lifli gıdalar tüketilerekte ağrının hafiflemesi sağlanabilir. Lif yönünden zengin gıdalar, bol bol meyve sebze ve bakliyat tüketimi beslenme düzeninde yer verilmelidir.

]]>
Sıcak Su Basura İyi Gelirmi https://www.basurhastaligi.org/sicak-su-basura-iyi-gelirmi.html Fri, 02 Nov 2018 02:00:45 +0000 Sıcak su basura iyi gelir mi, günümüzde bayan ve erkeklerde basur hastalığı yaygınlaşmıştır. Kadınların bir çoğu normal doğumdan kaynaklanan sebeplerle, erkeklerde kabızlık gibi sorunlarla ortaya çıkmaktadır. Basur bir di Sıcak su basura iyi gelir mi, günümüzde bayan ve erkeklerde basur hastalığı yaygınlaşmıştır. Kadınların bir çoğu normal doğumdan kaynaklanan sebeplerle, erkeklerde kabızlık gibi sorunlarla ortaya çıkmaktadır. Basur bir diğer adıyla hemoroid olarak bilinir. Bu sorunu yaşayan kişilerin çoğu doktora gitmeye çekindikleri için evde doğal çözümler aramaya ve uygulamaya yeltenir. Çünkü basur makat arasında çıkan bir meme şeklinde olan rahatsız edici bir parça olarak bilinir. Ayrıca oldukça rahatsız ederek bir çok kişinin bu sebeple huzursuzluk yaşadığı bir sıkıntıdır. Günümüzde basur tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kişilerin böylesi bir durumda genel cerrah doktoruna giderek tedavi olmaları ve bu tedavilerin en kısa sürede işe yaradığı, hastanın iyileştiğini sağlığına kavuştuğu söylenir. Basurda doğal çözüm uygulayan kişilerin sıcak su banyosu yaparak rahatladığı ve geçici olarak şikayetinin azaldığı doğrudur. Sıcak su basura iyi gelir mi Sıcak su hastanın iyileşme sürecine yardımcı olarak hızlanmasını sağlar. Yapılan bu basit işlemi size doktorunuz da önerebilir.

Basur hastası olan kişi veya kişilerin tedavi yada ameliyat gibi çözümlerde uygulanan sıcak su banyosu hastanın sıklıkla uygulamasında bir sakınca yoktur. Basur olan kişilerin olduğu muayene sonrası gerek görülürse cerrahi operasyonla hastanın basuru alınır. Bu çok zor bir işlem değildir. Hastanın basur sebebiyle kanaması varsa bu cerrahi işlemi gerektirir. Her basur hastası ameliyat olacak diye bir kural yoktur. Çok ileri boyutta olan ve basuru büyük ilerlemiş olan kişilerde bu karar uygulanır. Bir çok kişinin tedavi, ameliyat yada doğal çözümler olarak sıcak su banyosu yapılmasında bir sakınca yoktur.
 
Sıcak su banyosu basur hastalarında nasıl uygulanmalıdır

Basur hastası olan kişilerin haftanın en az üç günü sıcak su banyosu yapması gerekir. Bu işlemi yapan hastalar makat bölgesinin mekanik temizliği çok önemli bir detaydır. Bir leğen yardımıyla yapılan basit işlemde öncelikle leğene sıcak su doldurulmalı ve sıcaklık kişiyi yakmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Basur hastası olan kişilerin bu suda en az 10-15 dakika oturması gerekir. Yapacağınız bu işlem basur da oluşan şişliği ve ödemi azaltarak hastayı rahatlatır. Yapacağınız bu işlemde leğeni bir tabure veya klozetin üzerinde uygulamanız daha iyi sonuç verecektir. Fakat basuru tam anlamıyla geçirmez, yada iyileştirmez geçici rahatlama sağlar ağrıyı azaltır. Basur hastaları olan kişilerin doktor yardımı almaları tedavi ve hastalık sürecinde en etkili işlemdir. Bu nedenle genel cerrahi doktorlarından yardım alınmalıdır.
]]>
Basur Ameliyatı Kaç Günde İyileşir https://www.basurhastaligi.org/basur-ameliyati-kac-gunde-iyilesir.html Fri, 02 Nov 2018 20:51:28 +0000 Basur ameliyatı kaç günde iyileşir, günümüzde sıkıntılı bir sorun haline gelen basura çözüm muayenenin ardından doktorunuzun size uygun olarak vereceği karardır. Bu karar ameliyatsa hastanın bir an önce yapılması gerekir. Basur ameliyatı kaç günde iyileşir, günümüzde sıkıntılı bir sorun haline gelen basura çözüm muayenenin ardından doktorunuzun size uygun olarak vereceği karardır. Bu karar ameliyatsa hastanın bir an önce yapılması gerekir. Bir çok kişinin basur olduğu ve bunu gizleyerek muayene olmaya bile gitmediği bir gerçektir. Çünkü basur makat arasında oluşan ve çıkan bir meme şeklinde olan rahatsız edici hastalıktır. Aslında basur hastası olan kişilerin yersiz korkuları oluşmaktadır. Günümüzde ilerlemiş olan tıpta basur ameliyatı çok çabuk iyileşen ve kısa sürede toparlanan hastalar olduğu kanaatindedir. Kişilerde doğal yöntemlerle arayış içine girmek hastanın basuru geçiren yada iyileştiren çözümler değildir. Bu sadece hastanın geçici olarak ağrısının, azalması ve rahatlamasını sağlayan bir durumdur. Doktora giden ve muayene olan hastalara gerekli ve uygun görülürse ameliyat gerçekleşir.

Ameliyata karar verilen ve hasta basur nedeniyle makat yoluyla kan kaybetmesi durumunda ameliyat işlemi gerçekleşir. Basur ameliyatı olan kişilerin yaklaşık 2-3 hafta içinde iyileştiği bilinmektedir. Hastanın bu konuda temizliğine önem vererek ameliyat bölgesine titizlikle bakmalıdır. Bu yapacağınız işlem sizin daha çabuk iyileşmenize yardımcı olacaktır. Basur ameliyatı olan kişilerin ameliyattan sonra geçen 2-3 saat sonra hasta ayağa kaldırılmalı ve yürütülmelidir. Hastanın sosyal hayata dönmesi bir kaç gün içinde gerçekleşir. Basur ameliyatı olan hastanın beslenme alışkınlığına çok dikkat etmesi gerekir. Kabız olmamasına çok dikkat etmelidir. Bu detaylara dikkat edilirse ameliyat olan basur hastası kendisini çok kısa süre içinde iyi his ederek iyileşme sürecine yardımcı olur.

Basur ameliyatı kaç günde iyileşir, nasıl beslenmelidir Ameliyatın ardından hastaya düşen görevler başlar. Bunların başında beslenme alışkanlığı çok önemlidir. Basur ameliyatı olan ve iyileşme sürecindeki kişilerin özellikle bol lifli gıdalar tüketmesi gerekir. Ameliyat olunan bölge iyileşmeden hasta kabız olursa bu çok kötü sonuçlar ortaya çıkarır. Günümüzde basur hastası olan kişilerin ameliyat olmasa yinede beslenme alışkanlığına dikkat etmesi gerekir. Ameliyat olan hastalara düşen görevleri yerine getirirse daha çabuk iyileşme sağlayacaktır. Ayrıca ameliyat olan hastalar çok uzun süre oturmamalıdır. Yaklaşık tam iyileşme sürecinden sonra hasta her türlü işlerini yerine getirebilir. Basur ameliyatı olan kişilerin hastanede bir gece kalarak ertesi gün taburcu olabilir. İlk ameliyat günü tedbir amacıyla tutulan hasta kısa sürede sağlığına kavuşmaktadır. Basur ameliyatı yaklaşık olarak hastanın bir takım kurallara uyması sonucu iyileşme süresi 7-14 gün arasında gerçekleşir. Bu sürede hasta sağlığına kavuşarak huzurlu günler yaşamaktadır. Hastanın ameliyat sonrası günlük tükettiği su iki katına çıkartılarak artırılmalıdır. Bu uygulamalar basur ameliyatı olan hasta için oldukça önemli tavsiyelerdir yerine getirilmelidir.
]]>
Basur Kaşıntısı https://www.basurhastaligi.org/basur-kasintisi.html Sat, 03 Nov 2018 03:07:50 +0000 Basur kaşıntısı, basur hastalığı makat bölgesinde meydana gelmektedir. Makat bölgesinde toplardamar varis gibi şişmekte. Kişinin düzenli beslenme programı ile kontrol edilebilir hastalıktır. Hastanın makat bölgesinde şiddetl Basur kaşıntısı, basur hastalığı makat bölgesinde meydana gelmektedir. Makat bölgesinde toplardamar varis gibi şişmekte. Kişinin düzenli beslenme programı ile kontrol edilebilir hastalıktır. Hastanın makat bölgesinde şiddetli kaşıntı şişlik şikayeti olur. Basur, hastalığın durumu ve derecesine göre kaşıntı sorunu oluşturur.

Basur kaşıntısı nedenleri

 • Anal dermatit
 • Makat çatlağı
 • Anal bölgenin nemli kalması
 • Fazla oturmak
 • Fazla kilo(bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
 • Aşırı temizlik (sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
 • Kondilom
 • Parazitler yani kıl kurdu
 • Baharat, patlıcan ve domates, çikolata, turşu tüketimi
 • Terleme

Basur kaşıntısı ne iyi gelir

Basur hastalarının kaşıntısını engellemek amacıyla bir çok yöntem mevcuttur. Kaşıntıya iyi gelebilecek tıbbı bir iki ilaç mevcuttur. Basur hastalarına krem pomad uygulamaları yapılmaktadır. Yapılan bu işlem den önce doktorumuzun bizi muayene ettikten sonra uygun bir pomad uygulaması tavsiye eder. Doktor tavsiyesi olmadan krem pomad uygulaması yapılmamalıdır. Krem pomad basur da kaşıntıyı büyük ölçüde faydalı gelecektir. Flebotropik ilaç basur bölgesinde kan akımını denetleyen şişmeyi ve aşırı kaşıntıyı engelleyen basur hastalığını en kısa zamanda eski haline dönmesini kolaylaştıran ilaçlardan sadece bir tanesidir. Bu ilaç doktor doktor kontrolünde kullanılması gerekir. 

Basur kaşıntısı bitkisel ve doğal tedavi nasıl yapılır

Basur banyosu kaşıntıya faydalı gelebilir. Hasta leğene ya da bir küvete temiz bir sıcak su ile doldurarak belirli süre oturabilir. Sıcak su sonrası hasta makat bölgesini ıslak ya da kuru bırakmamalı temiz bir bez yardımıyla kurutmalıdır. Yapılan bu işlem sonrasında 2-4 hafta içinde basur da kaşıntı azalmış olacaktır. Basur da bitkisel ürünlerde kaşıntıya iyi gelebilir. Aloe vera bitkisi düzenli şekilde sabah akşam basur bölgesine sürüldüğü zaman kaşıntıya iyi gelir. Hindistan cevizi yağı sakinleştirici özelliği olduğu için basur bölgesine masaj yaparak sürüldüğü zaman şiddetli kaşıntıya yararlı gelecektir. Aktarlarda rahatlıkla bulabileceğimiz kudret narı bitkisinin içindeki çekirdeği çıkarılarak dövülür akabinde içerisine zeytinyağı ve bal ilave edilerek bir karışım elde edilir. Bu karışım bir gün bekledikten sonra sabahları hasta aç karnına yiyebilir. Bu karışım isteğe göre akşamları basur bölgesine sürerek bir saat bekletebilir. Düzenli şekilde bir hafta boyunca bir karışımı kullanan basur hastaları kaşıntıya faydalı geldiğinin farkına varmış olacaklar. Yiyecekler de yoğurt ve kefir tüketmek basur da kaşıntıya faydalı gelir. Bağırsaklarda bulunan ve besinlerin sindirimi anında kullanılan iyi bakterilere destek olduğu için basur da kaşıntıya iyi gelir. Bağırsaktaki iyi bakteriler arttığı zaman midede tam olarak sindirildiğinde kabızlığı sebep olmadığı ve buda kaşıntıyı faydalı gelecektir

]]>
Ahmet Maranki Basur https://www.basurhastaligi.org/ahmet-maranki-basur.html Sun, 04 Nov 2018 00:52:05 +0000 Ahmet Maranki basur; bitkilerle hazırladığı basur tedavi kürlerini, otlarla hazırlanan basur ilaçlarını açıklamaktadır. Halk arasında basur olarak bilinen hemoroit bir çeşit varis plağıdır. Basur (hemoroit) genellikle fa Ahmet Maranki basur; bitkilerle hazırladığı basur tedavi kürlerini, otlarla hazırlanan basur ilaçlarını açıklamaktadır. Halk arasında basur olarak bilinen hemoroit bir çeşit varis plağıdır. Basur (hemoroit) genellikle fazla oturmaktan, fazla acı ve baharatlı yemekten, aşırı stres ve uzun süreli kabızlıktan ötürü meydana gelmektedir. Basur yiyeceklerine özen göstererek, kontrol altına alınabilmekle birlikte genellikle ilerlemiş durumlarda cerrahi müdahale gerektirir. Hemoroit makat, yani anüs bölgesindeki toplardamarların varis gibi genişlemesi sonucu meydana gelmektedir.

Ahmet Maranki basur için acı baharatların olumsuz etkiler meydana getirdiğini, safran, nane, biberiye, dereotu, tarçın, gülsuyu, kakulenin ise hemoroit tedavisi için çok faydalı olduğunu belirtmektedir. Hemoroit tedavisi için aşağıdaki bitkisel kürleri uygulayabilirsiniz.

Ahmet Maranki basur için bitkisel tedavi kürleri;
 • 4 su bardağı soğuk su içine 4 tatlı kaşığı küçük küçük parçalanmış çobançantası atılır ve bu yaptığınız karışım 8 saat boyunca bekletilir. 8 saat sonra bu karışım bir gün içerisinde tüketilir. Ayrıca çobançantası kaynatılır ve bu su ile basur olan bölge yıkanır.
 • 1 su bardağı kaynar su içerisine 10 gram siyah üzüm yaprağı katılır ve 10 dakika demlenmesi için bekletilir. Bu karışımdan günde 2 bardak hazırlanıp içilir. 2. bardak taze olarak tekrar hazırlanmalıdır.
 • Semizotu güzelce yıkanıp, kaynatılarak lapa haline getirilir. Lapa haline getirilen semizotu hemoroit üzerine konularak bir süre bekletilir.
 • Saf zeytinyağı ocakta bir süre ısıtılır. Sabahları bu ısıtılan zeytinyağı küründen aç karnına yaklaşık 50 gram içilir. Zeytinyağı kürüne bir kaç gün devam etmelisiniz.
 • Maydanoz kürü; hemoroit ilacı olarak da bilinmektedir. Bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir tutam ince doğranmış maydanoz ilave edin. Daha sonra bu karışımı 5 veya 10 dakika boyunca kaynatın. Kaynayan maydanoz kürünü 20 dakika boyunca demlenmesi için beklettikten sonra bu kür ile basur olan bölge bolca yıkanmalıdır.
 • Rendelenmiş patates, lapa halinde basur olan bölgeye konulduğunda çok iyi gelmektedir. Bu işlem günde 2 veya 3 kez tekrarlanabilir.
 • Keçiboynuzu meyvesi sürekli tüketildiğinde hemoroide çok iyi gelmektedir.
 • Ilık bir miktar suyun içerisine papatya, biberiye, kuşburnu ve ısırgandan birer parça kaynatılıp, 20 dakika kadar bekleyip ılıdıktan sonra oturma banyosu yapılabilir. Daha sonra acı ve ağrıların hafiflediği görülecektir.
Ahmet Maranki basur için aynı zamanda aloe jelini de önermektedir. Aloe jeli sıkıştırıcı ve yara iyileştirici özelliklere sahiptir. Aloeyu anal bölgeye haricen uygulayabilirsiniz. Aloe suyunu içtiğinizde ise müshil etkisi yapmaktadır. Aloe suyunu doğal bitkiler ve şifalı bitkiler satan mağazalardan temin edebilirsiniz. Aloenin suyunu kendiniz kesinlikle yapmayın çünkü yaprakların iç bölümleri son derece güçlü laksatif etkilere sahip ve vücutta problemler meydana getirebilir.
]]>
Basur Fitili https://www.basurhastaligi.org/basur-fitili.html Sun, 04 Nov 2018 11:51:34 +0000 Basur fitili, fayda eder mi, nasıl kullanılmalıdır Hemoroid hastalığı toplardamarların genişleyip dışarı çıkması sonucunda meydana gelmektedir. Hastalığın ilerlemediği durumlarda krem ve ilaçlar hastalığın ilerleme süre Basur fitili, fayda eder mi, nasıl kullanılmalıdır Hemoroid hastalığı toplardamarların genişleyip dışarı çıkması sonucunda meydana gelmektedir. Hastalığın ilerlemediği durumlarda krem ve ilaçlar hastalığın ilerleme sürecinde etkili olabilmektedir. Fitili daha çok bebeği olan anneler çocuklarında yaşanan ateşlenme probleminde kullanmaktadır. Bununla birlikte bu çeşit ilaçlar basur hastaları için de kullanılmaktadır. Fitil hastayı kesin olarak tedavi etmez ancak basurun oluşturduğu makat bölgesindeki ağrı, şişkinlik ve kaşıntı gibi sorunları azaltır. Bundan dolayı basur için fitil kullanan bireyler kesin tedavi beklememeli, yüksek beklenti içerisine girmemelidir. Basur için kullanılan fitil hastalığın ağrı, kanama ve kaşıntı şikayetlerine göre etki gösterebilmektedir. Fitil hastalığın oluşturduğu rahatsızlıkları en aza indirir. Bu fitiller doktorun tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır. Basur için kullanılan fitil yöntemi genellikle iç hemoroid problemi yaşayan hastaları için uygulanır. Eğer makat içerisinde böyle bir rahatsızlık var ise doktor fitili tavsiye edebilir. Eğer fitil düzenli bir şekilde kullanılır ise yavaş yavaş basur acılarında ve kanamalarda azalma yaşanır.

Basur Fitili Nasıl Kullanılmalıdır 

Hemoroid için kullanılan fitil oldukça önemlidir. Fitil kullanılmadan önce makat bölgesi mutlaka temiz olmalıdır. Kullanılacak olan fitil buzdolabında saklanmış ve korunmuş olmalıdır. Fitil elde çok tutulmamalı, erimemesine özen gösterilmelidir. Fitil uygulanacak basur hastası mutlaka yatar pozisyonda durmalıdır. Daha sonra fitilin makat içerisine komple itilmesi sağlanmalıdır. Fitilin makat içerisine iyice yerleştiğinden emin olabilmek için hasta kısa bir süre yatar pozisyonda durmalıdır. Eğer makatın içerisine fitilin yerleştirilmesinde bir problem yaşanıyor ise yumuşatmak amacı ile makat ve çevresine krem sürülebilir. Makat içerisine itilen fitilin geri çıkmaması için 10-15 dakika kadar hareketsiz kalınmalıdır. Fitil makat içerisinde eridikten sonra hasta yerinden kalkabilir. 

Basur Fitili Biçiminde Uygulanan Hemoroid İlaçları

Kortos Fitil (supozituvar): Sahip olduğu kortizon sayesi ile makat bölgesindeki şişlik ve kaşıntıyı azaltmaktadır. Kortizon ciltte farklı problemlere sebebiyet verebileceği için uzun süre kullanılmamalıdır. Günde 2 kez uygulanabilir. 
Procto-Glivenol (supozituvar): Bölgesel uyuşturucu etkisine sahiptir. Bundan dolayı makat bölgesindeki ağrı, şişlik ve kaşıntıyı azaltmaktadır. Belirgin bir yan etkisi olmadığı için günde 2 kez uygulanabilir. 
Proctolog (supozituvar): Makat bölgesinde oluşan şişlik ve kaşıntıyı azaltır. Kortizon içermediği için belli bir yan etkisi yoktur. Bundan dolayı uzun süre kullanılabilir. Günde 2 kez uygulanabilir.
]]>
Sirke Basura İyi Gelirmi https://www.basurhastaligi.org/sirke-basura-iyi-gelirmi.html Sun, 04 Nov 2018 13:47:47 +0000 Sirke basura iyi gelirmi: Basur gerçekten de insanı aşırı derecede rahatsız eden ve sıklıkla karşılaşılan bir hastalık türüdür. Basur rahatsızlığından kurtulabilmeniz için en etkili doğal tedavilerden biri de elma s Sirke basura iyi gelirmi: Basur gerçekten de insanı aşırı derecede rahatsız eden ve sıklıkla karşılaşılan bir hastalık türüdür. Basur rahatsızlığından kurtulabilmeniz için en etkili doğal tedavilerden biri de elma sirkesi yöntemidir. Basurdan kurtulmak için gelin size tavsiye ettiğimiz elma sirkesi ile tedavi şeklini de uygulamanızı tavsiye ederiz. Basur anüste kaşıntı ve yanmaya sebep olan, Cildin ve derinin bu gibi tesirleri önlemek için bir pamuğa ev yapımı elma sirkesi dökerek yanan bölgeye kompres şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu yöntemle basurdan kurtulabilirsiniz çok etkili bir doğal koruyucu olan elma sirkesi yöntemini, kullanarak basur hastalığına karşı etkili bir yola başvurmuş olursunuz. Basura elma sirkesinin bilinen pek çok faydasının yanı sıra güneş yanması, cilt rahatsızlıkları kaşıntıyı da giderdiği herkes tarafından bilinir ve doktorlar tarafından da özellikle tavsiye edilir.

Basurdan kurtulmak için elma sirkesi,

Bu yöntemi uygularken elma sirkesi döktüğünüz pamuğu kompres olarak kullandığınızda eğer yanma hissi aşırı şekilde olursa elma sirkesinin bir miktarını sulandırarak da kullanabilirsiniz. Elma sirkesini aynı sırada soğuk algınlıklarına kadın hastalıkları ve mide hastalıklarında dikkatle kullanıldığında sindirime yardımcı olan çok etkili doğal ve mucize bir ilaçtır. Elma sirkesi sadece basur için değil insan vücudun bütün dengesi için yararlı bir doğal şifa kaynağıdır. Elma sirkesini basur için kullanırken Tuvalet kağıdı veya bir parça pamuğu Elma sirkesine batırarak anal bölge üzerinde çok hafif şekilde uygulayın bu bölgede inflamasyonu azaltacaktı. Basur. Belirtileri düzelene kadar bu yöntemi uygulanmalıdır. Ayrıca oturma banyosu hazırlamak için sıcak suya yarım fincan kadar elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Basur hastalığını tedavi etmek için düzenli olarak bitkisel tablet de kullandığınız süre boyunca elma sirkesi yöntemiyle birlikte uyguladığınız zaman rahatsızlığınızdan daha kısa zamanda ve etkili bir şekilde kurtulmuş olacaksınız. Limon Sirkesi  basur için çok etkilidir. Kılcal ve kan damarı duvarlarının güçlendirilmesi sağlayarak basur tedavisine destek olur. Aynı zamanda etkili antioksidan olması nedeniyle C vitamini içermesi de hemeroid tedavisini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Bu yöntemi uygulamak için limon sirkesini pamuğa dökerek el yordamıyla basurdan etkilenmiş olan  kaşıntılı ve ağrılı bölgeye uygulanmalıdır. Başlangıçta çok yanma veya karıncalanma hissi olacaktır ama  bu durum birkaç dakika geçtikten sonra geçer. Daha etkili sonuç almak için limon sirkesi içerisine bal veya zencefil suyuna limon sirkesine karıştırarak uygulayabilirsiniz. 

Geçmiş olsun.

]]>
Basur Kara Merhem https://www.basurhastaligi.org/basur-kara-merhem.html Mon, 05 Nov 2018 03:47:50 +0000 Basur Kara Merhem, Hemoroid diğer bir ismiyle basur rahatsızlığı en çok görülen hastalıklardandır. Yapılan araştırmalar dünya nüfusunun %25’inin basur rahatsızlığıyla mücadele ettiğini ortaya belirlenmiştir. Basur, mak Basur Kara Merhem, Hemoroid diğer bir ismiyle basur rahatsızlığı en çok görülen hastalıklardandır. Yapılan araştırmalar dünya nüfusunun %25’inin basur rahatsızlığıyla mücadele ettiğini ortaya belirlenmiştir. Basur, makatta yer alan kas dokusu atındaki toplardamar yumrularına dayanan bir rahatsızlığı temsil ediyor. Yapılan bir çok klinik çalışması sonucunda ortaya çıkan bir takım yöntemler basur hastalığını ortadan kaldırmaya değil, sadece ağrısını ve etkisini azaltmaya yönelik başarı sağladı. Cerrahi işlemle basura çözüm bulunsa bile, ameliyattan sonra iyileşmenin uzun sürmesi ve sancılı olması gibi sebepler hemoroid hastalarının bıçak altına yatmasını önleyen bir nedendir.

Kara merhem nedir Hemoroid hastalığına faydalı olarak bitkisel çözümler üretilmiştir. Bu çözümlerden en önemlisi kara sakızlı merhem olarak da binen 8 çeşit bitki ekstresinin kullanıldığı kara merhemdir. Akademik çalışmalar sonucunda kara merhemin yüzde 95 oranında başarılı olması, basur hastalığından kurtulma umudunu ortaya çıkarılmıştır. Bugün birçok kimsenin hayatını zehir eden, öldürmese dahi acı çekerek yaşamak zorunda bırakan  ve hayat kalitesini zayıflatan basurun hastalığının tedavisinde kara merhem bir devrimdir. İhtiyol pomad olarak da söylenen kara merhem'in  içeriğinde %80 oranında Vazelin, %10 oranında İhtiyol ve %10 oranında Lanolin maddeleri bulunmaktadır.

İhtiyol pomad endikasyonları, İhtiyol, ham petrol özelliğindeki karışımın sülfürik asit ile karıştırarak suda çözünür hale getirilmiş biçimdedir. İnflamatuar deri hastalıklarının egzama, akne ve apse  tipi erupsiyonlar gibi inflamatuar deri rahatsızlıklarını tedavisinde yardımcı olur. İhtiyol Pomad merhem olarak kullanıldığı yerin yüzeyindeki deriden emilir. İhti yolculuk sırasında idrarda kükürt oranının çoğaldığına dair bazı kayıtlar bulunmuştur. İhtiyol Pomad, kronik iltihaplanmaların, çıban ile sivilcelerin olgunlaşmasında, içlerinin temizlenmesine yardımcı olur. Antiinflamatuar içeriklerinin beraberinde antibakteriyel, antimikotik, antipüritik, antiseboreik ve antiekzamatöz özellikleri de vardır.

Basur Kara Merhem Kullanım şekli ve dozu: Hastalığınızın olduğu yeri yıkayıp kuruttuktan sonra gün de iki kez yaranızın üzerine sürüp gazlı bez ile kapatın. Yaranın hava alması için sıkı bandaj yapmamanız iyi olur. İltihap çıkmaya başladıktan sonra birkaç gün devamlı günde bir kez İhtiyol Pomad sürümeye devam edilmelidir. Enfekte olan yeri sıkarak yada bastırarak iltihabı çıkarmaya sakın çalışmayın. 

Hemoroid tedavisinde kullanılan ilaçlar basura tam manası ile çözüm sağlamıştır. Kara merhem ise acısız ve doğal bir teknik olarak basur hastalarına şifa deposu olmuştur. Yalnızca 10 günlük bir zamandan sonra basur memesinin tamamen kuruması ve küçülmesi başlamıştır. Kanama yaşayan basur hastalarında kanamaların bittiği görülmüştür. Kara merhem ilacının en iyi özelliği, basur memesini çevreleyen dokuların güçlenmesini sağlayıp, sonraki zamanlarda yeniden basura sebep olmasını sağlayacak nüksetmelere sebep olmasını önlemektir. En iyi basur kremi basur kremi olarak sadece bitkisel özlerden elde edilen ve tamamen doğal bir teknik olarak bilinen kara merhem, basur hastalarının birincil şifacı kaynağı olarak kullanımı devam ediyor. Hemoroid tedavisinde kullanılan ilaçların en etkili ve en kısa sürede çözüm sağlayan bitkisel özlerden oluşmuş bir kremdir.
]]>
Basur Ve Kabızlık https://www.basurhastaligi.org/basur-ve-kabizlik.html Mon, 05 Nov 2018 08:15:41 +0000 Basur Ve Kabızlık, Kabızlık sonucu pek çok hastalık ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biriside basur olarak karşımıza çıkmaktadır. Sık bir şekilde kabızlık yaşanması kişinin genel tuvalet alışkanlığını bozmakta ve dı Basur Ve Kabızlık, Kabızlık sonucu pek çok hastalık ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biriside basur olarak karşımıza çıkmaktadır. Sık bir şekilde kabızlık yaşanması kişinin genel tuvalet alışkanlığını bozmakta ve dışkılama zorluğu sebebiyle ıkınmasını gerektirmektedir. Bu ıkınmalar yüzünden bağırsaklarda gevşeme meydana gelmekte ve basur hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Basur oluşumunda en önemli faktör, tuvalette kalış zamanı ve bu sürede uygulanan ıkınmanın şiddet derecesidir. Kabızlık halinde dışkı bağırsak tarafından zor bir şekilde itilir bu da kişinin karın kaslarını kasmasını ve ıkınmasını gerektirir. Şiddetli derecede ıkınma, anüs etrafında bağ dokusunun zayıflamasına, toplar damarının bollaşmasına ve basıncında artmasına sebep olur. Bu artış zaman geçtikçe damarın genişlemesine varis durumunu almasına yani, hemoroid oluşmasına sebebiyet verir.

Basur Ve Kabızlık Çözümü, basurdan korunmanın ya da tekrarından korunmanın en etkili yöntemidir. Kabızlığın tedavi edilmesi için; sebze ve meyve çeşitleri sık ve çok tüketilmeli, akşamları kayısı ya da  kuru kayısı düzenli olarak yenilmektedir. Dışkılama mümkün olduğu kadar kahvaltının ardından yapılmalıdır. Kabızlığın nedenlerinden biri de dışkılama ihtiyacının gün içinde ertelenmesidir. Dışkılama ihtiyacın ertelenmesi bağırsağın son bölümünde uzun kalan dışkının sertleşmesine sebebiyet verir. Bundan dolayı dışkılama ihtiyacı mümkün olduğunca ertelenmemelidir. Kabızlığın  bir diğer çözüm şekli ise bağırsağın içindeki dışkı miktarını artırmakla sonlandırılabilir. Bağırsak içi dolu olduğu durumda daha çok çalışır. Bunun da en iyi yolu lifli ve posalı olan besinlerin tüketilmesidir.

Basur kalıtsal bir hastalık olmakla beraber, bazen de kişinin yaşam biçimi le alakalı olmaktadır. Kişinin tükettiği gıda ürünlerinin çok fazla acı ve baharatlı olması, kabızlık ve basur sorununa sebep olmaktadır.Bundan dolayı kısmen tüketilen yiyeceklerle ilişkilidir. Basurun tedavisi dengeli ve dikkatli bir beslenme programı ile mümkün ve başarılıdır. Tüketilen gıdalarla basurun ağrıları azaltabilir ve basur kanaması da, durdurulabilir. Yeterli olarak dikkat edilmediği şekilde, her tuvalete çıkıldığında, ağrılı bir dışkılama süreci olacaktır.
]]>
Basur Kanseri https://www.basurhastaligi.org/basur-kanseri.html Mon, 05 Nov 2018 13:14:34 +0000 Basur kanseri: Basur Kanseri, makat bölgesi hastalıklarındandır. Aslında tam bir kanser sayılmamaktadır. Bu hastalık İlerlediği takdirde kanser tanısı konulabilmektedir. Diğer adı Hemoroid kanseridir. Makat bölgesinde b Basur kanseri: Basur Kanseri, makat bölgesi hastalıklarındandır. Aslında tam bir kanser sayılmamaktadır. Bu hastalık İlerlediği takdirde kanser tanısı konulabilmektedir. Diğer adı Hemoroid kanseridir. Makat bölgesinde bağ dokusunun gevşemesine binaen toplar damar genişlemesini sonucunda belli boyutlarda memelerin oluşturduğu kanser türüdür. Anüsten bakıldığında görünmeyen basur türüne iç basur (iç hemoroid), vücudun dış bölgesinde görülen basur türüne de dış basur (dış hemoroid) adı verilir. Basur, genel olarak yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hastalıklardan birisidir. Basur kanseri, aşırı kanamaya yol açtığı takdirde vücutta kansızlığa sebep olabilmektedir. Bu da kandaki demir oranını azaltacağından başka bir hastalık olan "anemi"ye sebep olabilmektedir.

Basur Kanseri Belirtileri
 • Oluşan kanser memeleri hassaslaşırsa kanama görülebilir.
 • İç basur normalde şikayet yapmaz, ilerledikçe ağrı oluşmaya başlayabilir.
 • Makat bölgesinde kaşıntı, acı ve koku gibi faktörler ortaya çıkar.
 • 50 yaş üzeri yetişkinlerin neredeyse yarısında görülebilmektedir.
 • Uzun süreli oturmalarda şişen damarlarda basınçtan dolayı ağrı ve kanama görülebilmektedir.
 • Tuvalete çıktıktan sonra tekrar tuvalete çıkma isteği tekrarlanabilir.
 • Anüs bölgesindeki kanamalar basur belirtisi olabileceği gibi kolon kanseri belirtisi de olabilmektedir. Bunun için ailede kolon kanseri vakası daha önce görülmüşse tedbilr amaçlı ve ivedilikle mutlaka gerekli tetkikler yapılmalıdır.
Basur Kanseri Nedenleri
 • Kabızlık rahatsızlığı dönemlerindeki fazla ıkınma
 • Uzun süre sabit oturma gerektirecek işler süresince toplar damarların baskıya maruz kalması
 • Hamilelik döneminde anüs bölgesine yoğunlaşan basınç
 • Aşırı baharatlı, acı ve turşu tüketimi
 • Asitli yiyeceklerin neden olduğu tahriş
 • Pelvis bölgesindeki tümörlerin damarlara basınç yapması basur kanserinin başlıca nedenlerindendir.
Bu yazımızda basur kanseri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Unutulmamalıdır ki basur ve benzeri rahatsızlıkların başlıca sebebi, beslenmemize dikkat etmeyip yaşam biçimimizi sağlığımıza göre dizayn etmememizdir. Basur kanserine yakalanmamak için özellikle dışkıyı aşırı sertleştiren, tuvalete çıkmayı zorlaştıran ve kabız hallerine neden olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde ağrılar, kanamalar ve şişlikler artar ve çok uç bir nokta olarak basur, kansere dönüşebilmektedir. Uygun bir beslenme programıyla tedavisi mümkün olan basuru etkileri, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme programıyla ve bol su tüketerek azaltılabilmektedir.
]]>
Bebeklerde Basur Memesi https://www.basurhastaligi.org/bebeklerde-basur-memesi.html Tue, 06 Nov 2018 04:26:21 +0000 Bebeklerde basur memesi, basur makat ve anüs bölgesindeki damarların şişerek makat dışına sarkması ile oluşur. Basur genelde yetişkinler de görülen bir rahatsızlık olup nadiren bebeklerde de görülen bir sorun ola Bebeklerde basur memesi, basur makat ve anüs bölgesindeki damarların şişerek makat dışına sarkması ile oluşur. Basur genelde yetişkinler de görülen bir rahatsızlık olup nadiren bebeklerde de görülen bir sorun olabilmektedir. Bebekler de basura sebep olan nedenler genelde yetişkinlerin sebepleri ile aynıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde basura pek sık olarak rastlanılmaz.

Bebeklerde basur memesi oluşur mu

Basurun ve basur memesinin oluşum sebepleri genelde kabızlığa bağlıdır. Bebekler ilk 6 ay anne sütü aldıklarından dolayı bebeklerde basur ve buna bağlı olarak basur memesi çok sık görülen bir durum değildir. Fakat anne sütünü daha az alan ve genelde ek gıda ile beslenen bebeklerde kabızlık gelişmesi halinde basur ortaya çıkabilmektedir. 

Bebeklerde basur memesi, yeterli miktarda sıvı alınmadığı zaman, sebze ve meyve tüketiminin az olması, lif ve posa bakımından zengin gıdaların tüketilmemesi, peynir tüketiminin fazla olması ve bu sebeplerin yanında beyaz ekmek tüketimi, çikolata, muz kivi gibi meyvelerinde kabızlık artırıcı etkisi nedeni ile kabızlık oluşmaktadır. Bebeklerde kabızlığın oluşması dışkının sertleşmesi anlamına geldiğinden  ve dışkı susuz, kuru ve kalın bir halde olacağından dolayı bebek dışkılama sırasında ıkınma hareketini çok daha fazla yapacaktır. Çok fazla ıkınma anüs kaslarında zorlama yaratacağı için bebeklerde basur memesi oluşabilmektedir. Ama normal şartlarda bebeklerde kolay kolay basur memesi oluşmaz. Bebeklerde kabızlık dışında bir takım hastalıklar da  basur oluşumuna nedendir. Bunlar, inflamatuar bağırsak rahatsızlıkları, portal hipertansiyon, ırrıtabl bağırsak sendromu olan bebeklerde de basur oluşmaktadır. Yine çok fazla kilosu olan bebeklerde de basur oluşabilmektedir.

Bebeklerdeki basur nasıl belirtiler verir

Bebeklerde basur memesinde en fazla görülen belirti, rektum bölgesinde sızıntı şeklinde kanama olmasıdır. Bu durum anal bölgedeki kan damarlarında oluşan yırtıktan gelen kırmızı parlak renkli bir kanamadır. Kanama bebeğin kakalı bezinde dışkıya bulaşmış olarak da dikkat çeker. Anüs bölgesindeki rahatsız edici kaşıntıda belirtilerden bir tanesidir. Kaşıntı durumu bebeklerde görülen basur memesi tedavisini daha zor hale getirmektedir. Kaşıntı nedeni ile hassas bölge daha da zarar görebilmektedir. Bebek zaten daha çok küçük olması sebebi ile oluşan ağrı ve rahatsızlık hissi daha da huzursuz ve sıkıntılı bir durum yaratmaktadır.

Bebeklerde basur tedavisi nasıl yapılır

Bebeklerde oluşan basur ve basur memesi tedavisinde evde alınan bir takım önlemler ve tedaviler yapılabilmektedir. Fakat bu durum bebeklerde 2 haftadan daha uzunsa mutlaka doktor tedavisi gerekir. Basur ve basurdan oluşan memeler için evde gün içinde en az 3 defa ılık su ile makat bölgesinin yıkanması ve bebeğin her gün düzenli olarak banyo yaptırılması gerekir. Ancak sabun içeren ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır. Ve makat bölgesi banyodan sonra mutlaka iyice kurulanmış olmalıdır. Makat bölgesine soğuk kompres uygulaması, doktorun önermiş olduğu ağrı kesici şuruplar ve basur için üretilen merhemler kullanılır.

]]>
Bayanlarda Basur https://www.basurhastaligi.org/bayanlarda-basur.html Tue, 06 Nov 2018 12:16:05 +0000 Bayanlarda Basur; genellikle gebe olan bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Ayrıca, yemeklerinde sıklıkla acı ile fazla baharat kullanan bayanların tuvaletlerinde kanamalar meydana gelebilmektedir ve sıklıkla kabız olan b Bayanlarda Basur; genellikle gebe olan bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Ayrıca, yemeklerinde sıklıkla acı ile fazla baharat kullanan bayanların tuvaletlerinde kanamalar meydana gelebilmektedir ve sıklıkla kabız olan bayanlar ile genellikle ishal problemi yaşayan bayanlarda basur görülme olasılığı da yine daha fazla olmaktadır.

Bayanların birçoğunun devamlı olarak katı olan gıdaları tercih etmesi, yağ oranı fazla gıdalar tüketmesi ya da alkol kullanması da basur olma riskinin artmasına sebep olmaktadır.bunun yanı sıra, uzun süre hareketsiz kalma ya da devamlı oturma şeklinde çalışan bayanlarda da basur rahatsızlığının görülme olasılığı fazladır.  

Bayanlarda Basur Çeşitleri

Basur rahatsızlığı iç ve dış basur olmak üzere ilki çeşittir. Anüsün kapanması görevini gören kasın üst kısmında mevcut olan toplardamarların üstünde yer alan damarlarda genişleme meydana gelmesi sonucunda iç basur denilen rahatsızlık meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra, anüsü kapatan kasların alt kısmında yer alan toplardamarlarda genişleme meydana gelmesi sonucunda ise dış basur rahatsızlığı meydana gelmektedir.  Bayanın anüs bölgesinde bir meme meydana gelmektedir ve bu meme büyüdüğünde tuvalet esnasında kişide şiddetli olarak seyreden kanama meydana gelmektedir. Rahatsızlığı bulunan kişinin her tuvalet ihtiyacında kanaması olması halinde, bu kişide anemi meydana geleceği için basurun mutlaka tedavisinin yapılması gerekmektedir. Doğumları normal olan bayanların ıkınmaları sebebi ile meydana gelen basur rahatsızlığının iyileşmesi amacı ile bu bayanların yedikleri besinlere dikkat etmeleri gerekmektedir.

Her Yaştaki Beyanda Basur Meydana Gelebilmektedir;

Basur rahatsızlığı bir yaşında ya da 70 yaşında olsun her yaşta bayanda görülebilen bir rahatsızlık çeşididir. Kişinin normal doğum yapması veya düşük meydana gelmesi durumunda bayanda kabızlık sorununun olması halinde basurun daha da büyümesi söz konusu olabilmektedir. Bu durumu engellemek için kişinin gün içerisinde en az iki litre su içmesi ve katı gıdalar tüketmemeye dikkat etmesi, besinlerinde daha çok sıvı gıdalar tercih etmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, basur sorunu yaşayan bayanların kayısı tüketmeleri de rahatsızlığı atlatabilmeleri açısından faydalı olacaktır.

Bayanlarda Basur Tedavisi Nasıl Olmalıdır

Basur rahatsızlığı bulunan bayanın ilk olarak genel cerraha gitmesi ve muayene olmasının ardından tedavisinin yapılması gerekmektedir. Basur tedavisi kolay bir tedavi yöntemidir. Hasta olan bayanın basurunda her gün kanama meydana gelmesi ve ağrılarının şiddetinin fazla olması halinde hastanın kanamasız ameliyat olması da gerekebilmektedir.

Çok fazla ağrıya sebep olan basur rahatsızlığında ağrının dindirilebilmesi amacı ile hastanın sıcak su buharında kalması fayda sağlayabilmektedir. Bu yöntem hastanın kaslarının gevşemesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, basur rahatsızlığına iyi geldiği bilinen birtakım bitkiler de mevcuttur. 

]]>
Ameliyatsız Basur Tedavisi https://www.basurhastaligi.org/ameliyatsiz-basur-tedavisi.html Wed, 07 Nov 2018 05:22:25 +0000 Ameliyatsız Basur Tedavisi, basur sorunu olanlar için büyük bir kolaylıktır. Hastalar basurdan çok kısa sürede kurtulma olanağı buluyor. Ameliyata gerek kalmadan, yatak istirahati olmadan, hastanede yatmadan, pansuman gibi uygulamal Ameliyatsız Basur Tedavisi, basur sorunu olanlar için büyük bir kolaylıktır. Hastalar basurdan çok kısa sürede kurtulma olanağı buluyor. Ameliyata gerek kalmadan, yatak istirahati olmadan, hastanede yatmadan, pansuman gibi uygulamalar olmadan ameliyatsız basur tedavisi yapılmaktadır. Basur sorunu yaşayan hastalar genellikle doktora gitmeye utanırlar. Bu yüzden başlangıçta ilaç tedavisiyle geçebilecek basurlar ilerleyerek hastaların yaşam kalitesini bozar. Son aşamadaki ağrılı dönem hastaları doktora gitmeye sevk eder. Hastalara basur ameliyatı yapılması gerektiği önerildiğinde, bu defa hasta ameliyatın stresini yaşamaya başlar. Bu yüzden basur tedavisinden kaçınan çok sayıda hasta vardır.

Ameliyatsız basur tedavisi nasıl yapılır

Ameliyatsız basur tedavisi için farklı yöntemler uygulanabilir. Bu tedaviler arasında radyofrekans uygulaması, elektro cerrahi, lazer, bant ligasyon, basur arter ligasyonu (THD), Infared Fotokoagülasyon, basur kurutucu ilaç tedavisi gibi yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en fazla tercih edileni lazer, Infared Fotokoafülasyon ve bant ligasyon yöntemidir.

Infared Fotokoagülasyon adı verilen ameliyatsız basur tedavisi lazerle basur tedavisi olarak ta bilinir. Tedavide anal kanalda bulunan basur başlangıcına infared ışın uygulaması yapılır. Bu bölgede duyu sinirleri bulunmadığı için işlem sırasında anestezi yapılmasına gerek kalmaz. Birkaç dakikada tamamlanan uygulama acısız ve ağrısız şekilde yapılır. İç basur tedavisinde bile bu teknoloji hastaların hastanede yatmasına gerek kalmadan, normal yaşamlarına ara vermeden dakikalar süren uygulama ile basur sorunundan kurtulmalarına olanak sağlıyor.

Ameliyatsız basur tedavisi olarak uygulanan başka bir yöntem ise; bant ligasyon yöntemidir. Bu bantla boğma yöntemi olarak bilinir. İkinci ve üçüncü evredeki basur tedavisinde uygulanır. Tedavide vakum cihazı anal kanal içine sokularak, basur memesine bant yerleştirilir. Bu şekilde kan dolaşımı bozulur ve 1-2 hafta içinde basur memesi çürür. Bu bölgede duyu sinirleri olmadan anestezi uygulanmadan tedavi gerçekleştirilir. Tedavi sonrasında hasta normal yaşamına devam edebilir.

Ameliyatsız basur tedavisinin avantajları nelerdir

Ameliyatsız basur tedavisi için kullanılan bu yöntemlerde hastaların hastanede kalmasına gerek kalmaz. Hastalar yanlarında bir refakatçı olmadan bile tedavi edilebilir. Hastalar kısa sürede toparlanır ve yaşamına devam edebilir. Tedavi bitince kesi, anal bölgeye tampon, pansuman yapılmadığından, yürüyerek klinikten ayrılabilirler. Basur sorunu tedavi edildiğinden, bundan sonraki iş ve sosyal yaşamları da daha konforlu geçer. Çalışan hastalara öğle tatilinde bile uygulanabilen bu tedaviler yatarak istirahat etmeyi bile gerektirmez. Tedavi sonrasında da pansumana ihtiyaç duyulmaz. Ağrısız bir işlem olduğu için narkoz yapılmasına gerek kalmaz.

İşlem sırasında herhangi bir kesici alet kullanılmadığı için, genellikle kanama olmaz. Bölgede hasar oluşmadığından gaz ve dışkı tutamama gibi sorunlar yaşanmaz. Operasyondan sonra hastalarda sadece tuvaleti gelmiş gibi bir his oluşur. Bölgeden geniş bir doku çıkarılmadığı için makat darlığı sorunu yaşanmaz. Lazerle basur tedavisi sırasında makat sarkması sorunu olan hastalara da müdahale edilebilir. Ayrıca kanama sorunu olanlara da müdahale edilerek, damarlarda pıhtı sorunu giderilebilir.

Ameliyatsız basur tedavisi hastalara konforlu bir tedavi seçeneği sunmaktadır. Bu yüzden basur sorunu olanlar tedavilerini ertelemeli, tedaviden çekinmemelidir. Bu ızdırap verici sağlık sorunundan birkaç dakika içinde kurtulabilirsiniz. Diyabet, kalp, tansiyon gibi sistematik hastalıkları olan hastalara bile ameliyatsız tedavi seçenekleri uygulanabilir. Yaşamınıza sağlıklı bir şekilde devam etme seçeneğini mutlaka değerlendirmelisiniz. Üstelik ameliyat olmadan tedavi olabilirsiniz.
]]>
Dış Basur https://www.basurhastaligi.org/dis-basur.html Wed, 07 Nov 2018 15:16:48 +0000 Dış Basur: Tıp dilindeki adı hemoroid olan basur rahatsızlığı iç basur ve dış basur olarak ikiye ayrılmaktadır. Dış basur, kişinin makat bölgesinde meydana gelen ve çıplak gözle rahatlıkla fark edilebilen basu Dış Basur: Tıp dilindeki adı hemoroid olan basur rahatsızlığı iç basur ve dış basur olarak ikiye ayrılmaktadır. Dış basur, kişinin makat bölgesinde meydana gelen ve çıplak gözle rahatlıkla fark edilebilen basur memeleridir. Dış basur ebatları hastadan hastaya farklı olabilmekte ve yumurta büyüklüğünde olabileceği gibi çok küçük ebatlarda da olabilmektedir. Dış basur rahatsızlığı kişinin makatındaki basur venlerinin sarkmasından ve de bağırsak duvarında oluşum gösteren zayıflama sebebi ile meydana gelebilmektedir.

Dış basur rahatsızlığının çoğunlukla hastaya bir zararı bulunmamasına karşın, görüntüsü dolayısı ile estetik açısından ya da cinsel ilişki esnasında partnere görünebilmesi açısından rahatsızlık verici olabilmektedir. Ayrıca, tuvalet sırasında kişinin eli ile hissetmesi de hastanın bu durumdan psikolojik olarak rahatsızlık duymasına sebep olabilmektedir.

Dış Basur Belirtileri

Yukarıda yazılanların dışında basur hastalığı belirtileri ağrı, kanamanın olması, kaşıntı ve ıslaklık hissidir. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta da bu belirtilerin sadece basur rahatsızlığına özgü belirtiler olmadığıdır. Bu sebeple de bu belirtilerden birini ya da birkaçını gören bir kişinin ilk olarak bu konuda uzman bir doktora görünmesi ve muayenenin ardından kesin teşhisin konulması gerekmektedir.

Dış Basur Tedavisi

Anüsün dış kısmında cildin ise alt kısmında bulunan ve zaman zaman görünmeyen bir yapıya bürünen damarsal bir doku olan dış basur dokusunun tedavi yöntemi de iç basur rahatsızlığının tedavi yöntemi ile neredeyse aynı olmaktadır. Dış basur, hastanın ıkınması, katı gıdalar tüketmesi sonucunda kabızlık meydana gelmesi ile devamlı öksürmesi gibi durumlarda şişerek gözle görünür bir hal almaktadır. Dokunun anüsün dış kısmında yer alması sebebi ile hasta genellikle doktora geldiğinde kendi tanısını koymuş bulunmaktadır. Dış basur rahatsızlığının tedavisinde bazen ilaç tedavisi uygulanmakta, ileri ve ağır durumlarda cerrahi girişimde bulunulmaktadır. Ancak bu rahatsızlık çoğunlukla hastanın kendi kendine üstesinden gelebileceği adımlar içermektedir.

]]>
Doğum Sonrası Basur Nasıl Geçer https://www.basurhastaligi.org/dogum-sonrasi-basur-nasil-gecer.html Thu, 08 Nov 2018 01:07:19 +0000 Doğum sonrası basur nasıl geçer;  basur insanlar arasında oldukça yaygın bir hastalıktır. Özellikle doğum ve doğum sonrası oluşan bu hastalık annelerin adeta kabusu sayılır. Basur, anüs ve alt rektumda şişmiş ve iltihapl Doğum sonrası basur nasıl geçer;  basur insanlar arasında oldukça yaygın bir hastalıktır. Özellikle doğum ve doğum sonrası oluşan bu hastalık annelerin adeta kabusu sayılır. Basur, anüs ve alt rektumda şişmiş ve iltihaplı damarlardır. Bu damarlar bağırsak hareketleri sonrasında ıkınma veya gebelik döneminde bu bölgede yoğunlaşan baskı ile şişebilir. Şişen bu damarlarda iki şekilde adlandırılır. Bunlar; iç basur ve dış basur dur. Şişen bu damarlar rektum içinde ise iç basurdur. Şişen damarlar anüsün dışındaysa bu da dış basur olarak adlandırılır. Özellikle doğum yaklaştıkça basur olma ihtimalide artmaktadır. Çünkü basur doğum sırasında itme ve ıkkınma sonucunda oluşur. 

Basurun belirtileri; 

Basur yani diğer adıyla hemoroidin belirtiler genellikle kaşıntı, basur olan bölgede ağrı ve kanamalardır.

Doğum sonrası basur tedavisi; 

Basur şikayeti olan bir kişi öncelikle uzman bir doktora muayene olmalıdır. Doktorunuzun vereceği tedavi ile birlikte evde de uygulanabilecek yöntemlerle rahatlama sağlanabilir. Doğum sonrası oluşan basur için evde dayanabilecek kadar sıcak su dolu bir leğen veya küvette on dakika kadar oturmak hem acı hissini hemde kaşıntıya iyi gelir, geçmesini sağlar. Doğum sonrası basuru geçirmenin diğer bir yolu ise soğuk komplekstir. Basur olan bölgeye biz torbası veya bir bez arasına buz koyarak uygulandığında iyileşme ve rahatlama görülür. Hatta sıcak su ve buz kompleksi dönüşümlü olarak uygulandığında dahada etkili olacaktır. Doğum sonrası oluşan basurdan kurtulmak için beslenmeyede dikkat edilmeli özellikle lifli gıdalar ve kuruyemişler tüketmeye gayret edilmelidir. Kabız edecek yiyeceklerden uzak durmalıdır. Ayrıca doğum sonrası oluşan basur için özel kremlerden kullanılabilir. Ancak bunlarda doktor kontrolünde alınmalı ve kullanılmalıdır. Çünkü bu kremlerin yeni doğum yapan anneler ve bebeklerine süt yolu ile geçip zarar verebilir. Bu nedenlede alınacak ilaç ve kremler mutlaka eczacı veya doktora sorulmalıdır. Uygulanan tüm bu yöntemlere rağmen doğum sonrası oluşan basur düzelme ve iyileşme görülmüyorsa doktorunuzun önereceği ameliyat yöntemi ile bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.
]]>
Kanlı Basur https://www.basurhastaligi.org/kanli-basur.html Thu, 08 Nov 2018 16:38:24 +0000 Kanlı Basur, Anüsü kapatan kasların üzerinde ve altında bulunan toplardamarların tuvalette ıkınma, zorlama ve kabızlık yüzünden genişleyip basur memesi oluşturarak kanaması şeklinde tanımlanır. Basur bi Kanlı Basur, Anüsü kapatan kasların üzerinde ve altında bulunan toplardamarların tuvalette ıkınma, zorlama ve kabızlık yüzünden genişleyip basur memesi oluşturarak kanaması şeklinde tanımlanır. 

Basur bir anda gelişmez, oluşumuna neden olan birçok etken vardır. Yemeklerde sürekli olarak acı tüketmek, baharatlı yiyecekler tercih etmek en başta gelen sebeplerdendir. Alkol kullanmanın da çok büyük etkisi olabildiği gibi, bisiklet kullanmak ve sürekli olarak oturmanın da basur oluşumunda çok fazla etkisi vardır. Hareketsiz yaşam tarzı pek çok hastalığa neden olduğu gibi basura da neden olur. 

Tuvalet sırasında kendini zorlamak sonucunda  toplardamarlardan kan boşalacaktır. Kan direk olarak damardan geldiği için parlak ve açık kırmızı renkte olur. Basurun iç ve dış olmak üzere iki çeşidi vardır. Her iki basur çeşidinin de en belirgin özelliği bu kanamalardır. Basuru olan hastaların kullanacağı ilaçlar ve alacağı önlemler sayesinde iyileşme yaşanacaktır. Basur nedeniyle kanaması olanlar kesinlikle tuvalete çıktıklarında kendilerini zorlamamaları ve ıkınmamaları gerekir. 

Kanlı Basur Zararları Nelerdir

Kanlı Basur çok ciddi bir hastalıktır. İlk belirtiler ortaya çıktığında hemen önlem alınması gerekir. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde, yani hastanın alkol tüketimi azaltmadığı, acı ve baharatlı yemeye devam ettiği durumlarda basur hastalığı iyileşme göstermez ve ilerler. İlerleyen basur hastanın her tuvalete çıktığında kanama yaşamasına neden olur. Kanlı Basurun devan etmesi nedeniyle hastada kansızlık görülür. Ayrıca basur daha da ilerleyerek ilerki dönemde kalın bağırsak kanseri gibi ciddi bir hastalığa dönüşebilir. 

Basur kanaması hastanın makatından durduk yere  gelmez.  Tuvalet ihtiyacını gidermek için hasta ıkındığı zaman bir anda kan boşalır. Bu kan hızlı hızlı damlalar şeklinde gelecektir. Tuvalet ihtiyacı bittiğinde ise çok aşırı kan kaybedildiği görülür. Bu şiddetli kanama tuvalet ihtiyacınızı giderildiğinde anüsü kontrol eden kasların kapanmasıyla birlikte kendiliğinden durur. Her büyük abdeste çıkıldığında parlak kırmızı renginde kanama oluyorsa, artık basur fazlasıyla büyüdüğünden iyileşmesi için tek yol vardır, o da ameliyat olmaktır. Ameliyat sayesinde basur sorunundan kurtulunabilir. 

Ameliyat Sonrasında Kanlı Basur

Basur ameliyatını genel cerrahlar yapar. Tüm önlemlere ve ilaç tedavisine rağmen eğer hala kanama devam ediyorsa ameliyat kaçınılmazdır. Bu ameliyat en tehlikesiz ve kısa ameliyat türü olan lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bu ameliyatlar aynı zamanda kanamasız olarak gerçekleştirilmektedir. Basur memesi bağlanıp neşter veya lazer ile toplardamarlar çıkarılır. Ancak ameliyat sonrası iyileşme süresi boyunca hastanın kanaması olacağını bilmesi gerekir. Özellikle ilk üç gün süresince kanama olması normaldir. Bu dönemde hastanın tuvalete çıkarken ıkınmaması çok önemlidir. Ikınma dikişlere zarar verip iltihaplanmaya neden olacağından çok zararlıdır. Bu nedenle Kanlı Basur ameliyatı sonrasında hastanın kanaması olmaması için, sindirimi zorlayan yiyecekler yenmemesi ve sıvı gıdalar tüketmesi gerekir. Ameliyat nedeniyle görülen kanın rengi normal basur kanına nazaran daha mat ve daha koyu kırmızı olur. 
]]>
Basur Şişliği Nasıl İner https://www.basurhastaligi.org/basur-sisligi-nasil-iner.html Thu, 08 Nov 2018 20:32:52 +0000 Basur şişliği nasıl iner, Halk arasında çoğunlukla karşılaşılan durum genellikle basur ismiyle bilinen bu hastalık tıp dilinde hemoroid olarak anılmaktadır. Genellikle dışkı çıkarımında kendisini kanama ile belli etmekte Basur şişliği nasıl iner, Halk arasında çoğunlukla karşılaşılan durum genellikle basur ismiyle bilinen bu hastalık tıp dilinde hemoroid olarak anılmaktadır. Genellikle dışkı çıkarımında kendisini kanama ile belli etmektedir. Bu oluşan kanama genellikle ağrısızdır ve kişiye herhangi bir  rahatsızlık vermemektedir. Ağrı olması durumunda yani basur'un şişmesi sebebiyle oluşan soruna Anal Fissür denilmektedir. Bu rahatsızlık tedavi edilmeyip ihmal edilirse ilerleyen zamanlarda dahada artarak ilerleyen bir rahatsızlık haline gelir.

Basur memelerinde oluşan şişmeler için erken teşhis konulmaz ise ilerleyen zamanlarda olumsuz sonuçlar ortaya çıkacaktır, zaman ile genişleyip 3.seviyeye geldiğinde dışkılama esnasında anüsten dışarıya doğru çıkacaktır. Dışkılama işlemi sonlandığında ise anüsten içeriye girer veya  bazı durumlarda aksi olabilmektedir. İçeri girmemesi durumunda yani basurun oluşturduğu memelerin dışarıya çıkması esnasında kişinin parmağını kullanarak çıkan memeleri içeriye doğru itmesi gerekmektedir aksi olduğu takdirde Tromboze adı verilen yani basurun boğulması adı verilen rahatsızlık oluşabilmektedir. Oldukça ağrılı olan bu süreç için oldukça basit yöntemlerle bir dizi bitkisel ilaçlar kullanılabilinir. 

Peki, basur şişliği nasıl iner

Basur şişliği ağrısı için bilimsel uygulamalar ve oturma banyosu 

Yapılacak uygulamalar arasında en rahat ve kolay yöntem oturma banyosudur. Oturma banyosu uygulaması için geniş ve  boş bir leğene ihtiyaç vardır. Bu genişçe kabın içerisine sıcak su doldurup belli bir süre oturmak gerekmektedir. Bu doğal yöntemin hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır. Bu uygulama doktorlar tarafından da sıklıkla tavsiye edilen bir yöntemdir. Oturma banyosuna ek olarak papatya çayını kaynatarak ekleyebiriz rahatlatıcı ve oldukça etkili olacaktır.

Basur şişliği için kremler

Basur şişliklerini, indirmek için bazı kremlerde uygulanabilmektedir. Genellikle Anestol kremler ağrıların giderilmesinde oldukça etkilidir, ağrılar giderildiği gibi bu kremler Basur şişliklerini de indirebilmektedir. Makat bölgesinde ağrı devam etse bile bu kremler sayesinde ağrı hissedilmez ve  hasta oldukça rahatlar.

Basur şişliklerinde uzman doktor kontrolünün önemi

Uyguladığımız bu yöntemler sonrasında ağrınız dindikten sonra yapmanız gereken ilk şey alanında uzman bir doktora görünmektir. Basur şişlikleri kendi kendine düzelebilen bir rahatsızlık değildir. Bundan dolayı uzman bir doktora görünmekten utanmamalı ve korkmamalıyız. Basur şişliği nasıl iner Bazı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir makale olmuştur.
]]>
Basur Kaç Günde Geçer https://www.basurhastaligi.org/basur-kac-gunde-gecer.html Fri, 09 Nov 2018 00:23:54 +0000 Basur kaç günde geçer; Basurun tıp dünyasında hemoroid olarak bilinen hastalığın halk arasında ki ismi basur ve mayasıldır. Anüs içinde toplardamarlar bulunmakta ve çeşitli nedenlerden dolayı bu damarların içindeki bas Basur kaç günde geçer; Basurun tıp dünyasında hemoroid olarak bilinen hastalığın halk arasında ki ismi basur ve mayasıldır. Anüs içinde toplardamarlar bulunmakta ve çeşitli nedenlerden dolayı bu damarların içindeki basınç artmaktadır. Damarın yapısı genişlemeye çok müsaittir. Bu yüzden damarlar artmış olan basıncı dengelemek için genişlerler ve makat bölgesinden dışarı çıkar. Dışarı sarkmış olan bu damar yumakları kırmızı-mor renktedirler. Sık sık kanamaya neden olurlar. Kanamanın nedeni bu damarların tahrip olması sonucu delinmesidir. Basur toplumda yaygın görülmekle beraber çoğunlukla 50 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Basur ağrısının önlenmesi için, öncelikli olarak düzenli bağırsak hareketlerinin sağlanması gerekmektedir. Bu yüzden basuru olan hastalarının her gün aynı saatler içinde tuvalet alışkanlığı edinmeleri gerekir. Evde basur için alınması gereken önlemler arasında en önemlisi budur. Bu basurun ilerlemesini, hem de basurun sebep olduğu ağrılara engel olacaktır. Ayrıca hastaların beslenme düzeninde baharatlı, acılı,  yağlı ve hazır gıdalardan uzak durmak gerekir. Bunun yanı sıra bol su içmeleri, meyve ve doğal meyve suları tüketmeleri gerekir. Bu arada tuvalette anüs temizliğinde tuvalet kağıdının ıslatılarak kullanılması yararlı olabilir. Önemli olan şey basurun hasar görmesine engel olmaktır. Bu ağrıyı engelleyecek bir tedbirdir. Anal bölgenin temizliğinde kullanılacak olan sabunların parfüm gibi maddeler içermemesine çok özen gösterilmelidir.

Basur ağrısı için alınacak önlemler

Hastaların öncelikle doktorların önerdiği ağrı kesicileri kremleri ve kullanması gerekir. Gün içinde belirli aralıklar ile basurun üzerine beze sarılan buz uygulaması yapılabilir. Buz uygulamasından daha sonra bölgeye ılık suyla ıslatılan yumuşak bir havlu ile kompres yapılabilir. Sıcaklığı ayarlanmış küvetin içinde yapılan oturma banyoları da, basur ağrısı için çok yararlı olacaktır. Bu gün içerisinde birkaç defa yapılabilir. Fakat suyun aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. En doğrusu sıcaklığı banyo yapılan su gibi olmalıdır. Anüs çevresinde oluşacak olan basıncın azaltılması için, hastanın yatarak dinlenmesi ağrının etkisini azaltacaktır. Özellikle kasıkların altına yastık koyarak, yüz üstü yatılması basur sebebiyle oluşan ödemi azaltacak ve ağrıyı önleyecektir. Burada yapılan anal bölgenin kalp seviyesinin üzerinde tutulmasıdır. Basurun tahriş olmaması için, hastaların uzun süre oturmaması gerekir. Oturmak zorunda kalınırsa, mutlaka yumuşak bir yastığa oturulması tgerekir. Ayrıca ağır kaldırmamak, basurun tahrişine sebep olacak nemlenmeye engel olmak için pamuklu iç çamaşırlar tercih etmek, ödemin azalması ve rahat hareket edebilmek için bol giysiler giymek, basur ağrısının azaltılmasında yararlı olacaktır. Basur kaç günde geçer diye sorulduğunda bu konu ile ilgili kesin bir bilgi vermek çok zordur. Kimi zaman ilerlemiş olan basur bir ayı bulurken duruma göre kimi zaman ise sadece bir haftalık bir tedavi ilaç kullanımı veya doğal bitkiler yardımı ile çok kısa sürede çözümler üretebilinmektedir. En önemlisi de basur rahatsızlığı belirtileri görüldüğünde hemen doktora görünmek gerekir. Gerekli olan krem ve ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı ve doktor kontrolü yapılmalıdır. Ayıp olduğunu düşünüp utanarak gizli saklı tutmak yerine en küçük belirtide hemen doktora görünülmelidir.

]]>
Basur Ağrısı Nasıl Olur https://www.basurhastaligi.org/basur-agrisi-nasil-olur.html Fri, 09 Nov 2018 07:04:37 +0000 Basur ağrısı nasıl olur , sorusu halk arasında çekinerek sorulan bir sorudur. Kalın bağırsak ve anüsteki toplar damarın genişlemesine basur denir. Genellikle ileri ki yaşlarda görülür. Genişleyen damarlar anüsün dış t Basur ağrısı nasıl olur , sorusu halk arasında çekinerek sorulan bir sorudur. Kalın bağırsak ve anüsteki toplar damarın genişlemesine basur denir. Genellikle ileri ki yaşlarda görülür. Genişleyen damarlar anüsün dış tarafına göğüs gibi düşer. Bunun bir çok sebebi vardır. Öncelikle aşırı yürümek, fazlasıyla spor yapmak, çok sabit durmak, karaciğer hastalıkları ve devamlı kabızlık meydana çıkar. Rahatsızlık kadınlara oranla erkeklerde daha sık meydana gelir. Genel olarak tehlike içermeyen bir hastalıktır fakat şiddetli sancılara ve anüste kanamalara sebep olabilir ve bunun sonucunda basur ağrıları olur.

Basur ağrısı tedavi yöntemi,

Şişen damarların cerrahi operasyon ile alınması veya elektrokoagülasyon yöntemi ile yakılmasıdır.  Basur memesinin meydana çıkmasında çeşitli şeyler neden olabilir. Günün tamamını oturarak geçirmek fazlasıyla acı ve baharatlı yemekler tüketmek bile bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Basur ağrısının şiddeti insandan insana değişebilir. Basur dışkılama sırasında aşırı sızlama ve sancıya sebep olup anüs bölgesine zarar verebilir. Basura karşı önlem alınmazsa bu ilerler ve farklı belirtiler ortaya çıkar. Bunlar anüs bölgesinde yanma, kaşıntı ve gerginlik gibi duygular olabilir. Bunların en can sıkıcı olanı ise kanamadır. Bu kanamalarda kan kırmızı veya dışkı ile karışmış şekilde olabilir. Kanamanın uzun süre devam etmesi halinde anemi yani diğer adı ile anemiye hastalığı da ortaya çıkabilir. Dışkı çıkarımının rahat olabilmesi için basura sebep olan davranışlardan uzak durmak gerekir. Ayrıca bol vitamin tüketmek, meyve yemek ve bol sıvı tüketmek basuru bir nebze de olsa önleyebilir. Protein oranı yüksek besinler tüketmek ise basura karşı alınabilecek en güzel örnek olabilir. Bunların yanı sıra hafif spor yapmak vücuda genel masaj yaptırmak ve kan dolaşımın hızlanmasını sağlamak da şikayetleri azaltır.
Şiddetli bir şekilde kanama meydana gelirse acilen doktora gidilmesi gerekir. Basur ağrısı nasıl olur sorusuna, basur nedir sonuçları nelerdir tedavi yöntemleri gibi geniş bir pencereden bakarak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliriz.
]]>
İç Basur Nasıl Geçer https://www.basurhastaligi.org/ic-basur-nasil-gecer.html Fri, 09 Nov 2018 16:42:36 +0000 İç Basur Nasıl Geçer, İç basur bağırsak çıkışında bazı damarların sertleşmesi ve bilinmeyen bir sebepten dolayı bazı damarların sıkılaşması nedeni ile oluşur. Dışardan basur olduğunu anlamak zordur. Çünkü iç basu İç Basur Nasıl Geçer, İç basur bağırsak çıkışında bazı damarların sertleşmesi ve bilinmeyen bir sebepten dolayı bazı damarların sıkılaşması nedeni ile oluşur. Dışardan basur olduğunu anlamak zordur. Çünkü iç basur dış basur gibi dışarı doğru çıkmaz. İç basurda bazı damarlar çatladığı için makatta ciddi kızarıklık oluşur. Bu nedenle tedavisi dış basura göre daha zordur. Hava almadığı ve makat içinde nem oluştuğu için enfeksiyona ve iltihap oluşmasına neden olur. İç basurun en etkili tedavi yöntemi evde uygulanan tedavi yöntemidir. İlaç tedavisi iç basurun tekrar yenilenmesine ve enfeksiyona sebep olabilir.

İç Basur Tedavisi,

İç basurun tedavisinde en etkili yöntem basur oluşan bölgeyi sürekli kuru tutmak ve hiç bir şekilde nemli bırakmamaktır. Çünkü nemli kalan iç basur da kızarıklık artar ve basur geniş alanlara yayılır. Vazelin gibi yağlı kremler ile makatta bulunan kızarıklığa sürülür ve böylelikle iç basur yumuşatılır. Bu yöntem geçici bir çözüm olsa da ağrıyı hafifletmek için çok etkili bir yöntemdir. Ayrıca yağlı kremi sürdükten sonra Kesinlikle şu değdirmemeniz gerekir.

İç Basura İyi Gelen Yöntem; Sıcak Su

İç basurun geçmesi için en etkili yöntemlerden biri de sıcak su olarak bilinir. Bir çok kişinin deneyimlerini göz önünde bulundurarak sıcak su içine oturmak iç basur tedavisinde büyük etkisi bulunmaktadır. Oturacağınız büyüklükte bir leğene elinizi yakmayacak sıcaklıkta bir su ekleyerek içine oturun. Sıcaklığından emin olmak için dirseğini ile suyu test edin. Dirseğinizi yakmayacak sıcaklıkta olması ideal sıcaklık seviyesidir. Günde bir kere uyumadan önce uygulayın ve daha sonra iyice kurulayarak uzanın. Ayrıca iç basur için eczanelerde bulunan spreyler de iç basur tedavisinde tedavinin kısa süre içinde geçmesinde Son derece faydalıdır.
]]>
Sülük Basura İyi Gelirmi https://www.basurhastaligi.org/suluk-basura-iyi-gelirmi.html Sat, 10 Nov 2018 16:13:33 +0000 Sülük basura iyi gelir mi, sülüğün latince ismi Hirudinea'dır. Sülük halkalı solucanlar grubuna ait olan bir alt sınıftır. Tüm sülük çeşitleri de etçil olur. Böcek lavları, sümüklü böcekler, solucanlar, küçük kab Sülük basura iyi gelir mi, sülüğün latince ismi Hirudinea'dır. Sülük halkalı solucanlar grubuna ait olan bir alt sınıftır. Tüm sülük çeşitleri de etçil olur. Böcek lavları, sümüklü böcekler, solucanlar, küçük kabuklu hayvanlar ile beslenirler yada balıklar, iki yaşamlı hayvanlar ve sürüngenler memelilerde ise kan emen parazit olarak bulunmaktadırlar. Sülük basura iyi gelir mi sülüklerin bilinen en büyük avcıları ise balıklardır. Karidesler, sucul böcekler ve diğer sülük çeşitleridir. Hemoroid veya basur tedavisinde en doğal yöntem olarak sülük kullanılmaktadır. Basuru olan kişilerin rahatlamaları için ilk önce sülük tedavisi tavsiye edilir. Bunun için yapıştırılan sülüğün en az üç seans olması gerekir. Sülük tedavisi ile hasta kişiler basurun dayanılmaz ağrısından kurtulmaktadırlar. Basurun en fazla şiddetli olduğu döneminde ağrıya neden olan bir çeşidi olan tromboze hemeoroidde yani boğulan basur olarak bilinen meme içerisinde beklemekte olan kanın alınması şiddetli ağrının bir nebzede olsun ağrıyı dindirir. Boğulan basurun bilimsel olarak tedavisinde de içeride basınç yapmakta olan kanın dışarı akıtılması uygulaması yapılır. Eğer bu kan alınmaz ise biriken kirli kan vücut tarafından emilir yada zayıf bir yerden kendiliğinden delinerek dışarı akar. Hasta olan kişi tam bir, iki hafta içerisinde rahatlar.

Sülük Basura Nasıl Uygulanır

Boğulan basura sülük yapıştırılması durumunda basur memesi içerisinde basınç oluşturan kanın sülük tarafından emilmesi hasta kişide rahatlama sağlar. Ancak geçici olan bu durum sülük sayesinde çok daha kısa zaman içinde düzelmiş ve acı ağrı çok daha fazla hafifler. Boğulan basur haricinde sülük kullanımının hiçbir bilimsel değeri yoktur. Hatta kirli alan olduğundan dolayı zarar dahi vermez. O bölge üzerine yapıştırılan sülüğün faydası olduğu gibi eğer bilinçsiz bir şekilde kullanılır ise bazı zararlara sebep olur. Bilinçli bir şekilde kullanılan sülük basura çok iyi gelir. Tıbbi olarak kullanılan sülük Hirudo Medicinalis Avrupa'da sülüklerin medikal alanda ilk kliniği tam 2500 sene öncesinde kurulmuştur. Mikro cerrahide ve plastik cerrahi alanında tedavi edilecek olan yerde küçücük bir ısırık ile işe koyulan küçük omurgasız hayvanlar kanı emer iken salgılamış oldukları enzimler sayesinde vücudun kan dolaşımını da sağlar. Mikro cerrahi ve plastik cerrahide kullanımı oldukça sıklaşan bu omurgasız küçük hayvanlar özellikle de mikro cerrahi uzmanlarınca ''maden'' olarak adlandırılmaktadır. İngilizler ise sülüğe ''canlı eczane'' adını vermişlerdir. Sülük basura iyi gelir mi sorusuna verilecek en iyi cevap bu yöntemi uygulayarak almaktır. Basurdan kurtulmak için bıçak altına yatmaktansa sülük tedavisi ile basurdan kolaylıkla kurulabilirsiniz. Sülüğün salgılamış olduğu antikoagulan madde yapıştırıldığı yerde kan pıhtılaşmasını engellemektedir.

]]>
İbrahim Saraçoğlu Basur https://www.basurhastaligi.org/ibrahim-saracoglu-basur.html Sun, 11 Nov 2018 14:59:30 +0000 İbrahim Saraçoğlu basur yani hemoroit tedavisi, aşırı şişmanlarda, oturarak çalışanlarda, uzun vakit kabızlık çekenlerde ve sık sık gebelerde meydana çıkanlar içindir. Bu rahatsızlık, makat bölgesinde, ağ

İbrahim Saraçoğlu basur yani hemoroit tedavisi, aşırı şişmanlarda, oturarak çalışanlarda, uzun vakit kabızlık çekenlerde ve sık sık gebelerde meydana çıkanlar içindir. Bu rahatsızlık, makat bölgesinde, ağrı, kaşıntı, yanma ve kanama şikayeti ile meydana gelen memelerdir. Kişiler genellikle, bu sıkıntılarını saklı tutar. Utandıklarından muayene olmaya  dahi gitmezler. Bu tür rahatsızlığı olup, tedavisini evde kendi imkanları ile gerçekleştirme isteyenler Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bitkisel bir çözüm öneriyor.   

Son dönemlerde çocuklarda dahi görülmeye başlayan gerektiğince sorunlu ve rahatsız edici bir rahatsızlık olan basur ileri seviyelerde ciddi problemlere yol açabilmektedir. Anlaşıldığı ilk andan itibaren tedavisinin anında başlaması gereken basur hastalığı tedavisi geciktiğinde kötü bir pozisyon gelebilmektedir. Bu amaçla bugün makalemizde basurun tedavisi amacıyla İbrahim Saraçoğlu basur doğrultusundan tasarlanan ve tavsiye edilen dereotu kürünü ve çobançantası çayını sizlere anlatacağız.   

İbrahim Saraçoğlu basur için dereotu kürü,

Sizlerde hayatınızın her anında, tuvalette kâbusunuz olan basur hastalığından kurtulmak için verilen kürleri uygulayabilirsiniz. Bitkisel ve hiçbir yan tesiri olmayan dereotu kürü ve çobançantası çayı yardımıyla vücudunuza kimyasal hiçbir şey girmeden ciddi bir rahatsızlıktan kolaylıkla kurtulabileceksiniz. Çoğunlukla kilolu insanlarda ya da sık sık oturarak çalışan insanlarda hamilelerde ya da kabızlık sıkıntısı var olan insanlarda akıntı, ağrı, kaşıntı yanma ve kanama biçiminde kendini belli eden basur amacıyla bitkisel tedavi tekniği olan ve evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz dereotu kürü yardımıyla bu tür bir rahatsızlıktan yapıt kalmayacak. Bunun amacıyla yapmanız gereken kolay sadece evinizde dereotu bulundurmanız yeterli olacaktır. Gün amacıyla da her yemek öğününüzden evvelce bir tutam dereotunu ağızda çiğneyin ve dereotunu yutarken 2-3 bardak su ile eş güdümlü yutun. Oldukça kolay bir şekilde kendi kendinizi tedavi edebileceğiniz bu teknik sayesine basur denen bir rahatsızlık vücudunuzda kalmayacaktır.  

İbrahim Saraçoğlu basur için çobançayı çayı kürü,

Basurunuz amacıyla gerektiğince iyi tedavi edici özelliğe sahip olan çobançantası çayı hazırlamak amacıyla 1 lt suyu ısıtın. İçerisine bir tutam çobançantası otu koyun ve 20 dk kaynatın. 20 dk sonra çayınızı süzün ve gün içerisinde 2-4 fincan olacak şekilde tüketin. Basur, adet kanamaları gibi çoğu hastalığın tedavisinde sarf edilen ve gerektiğince olumlu neticeler alınan çobançantası çayı yardımıyla vücudunuzda çoğu hastalığın tedavisini yapmış olacaksınız. Basur tedavisi amacıyla hazırladığınız çobançantası çayınızı içerken aynı vakitte pamuğu çay ile ıslatıp hemoroidinizi silmeniz yada o bölgeye koymanız İbrahim Saraçoğlu basur kürü tedavisinin hızlanması amacıyla daha etkin olacaktır.  

]]>
Basur Ameliyatı Sonrası Kanama https://www.basurhastaligi.org/basur-ameliyati-sonrasi-kanama.html Sun, 11 Nov 2018 22:12:54 +0000 Basur Ameliyatı Sonrası Kanama, Basur ameliyatından sonra çoğunlukla bir gece hastanede yatış yeterlidir. Hastane yatışlarında ağrı kontrolü birinci öncelikli konudur. Operasyon spinal anestezi altında yapılmış ise ameliyatt Basur Ameliyatı Sonrası Kanama, Basur ameliyatından sonra çoğunlukla bir gece hastanede yatış yeterlidir. Hastane yatışlarında ağrı kontrolü birinci öncelikli konudur. Operasyon spinal anestezi altında yapılmış ise ameliyattan sonraki ilk 3-4 saat arası bacaklar tümüyle uyuşmuş durumdadır ve hiç ağrı hissedilmez. Şayet ameliyat sırasında makata tampon uygulanmış ise spinal anestezinin etkisi geçmeden çıkarılması  uygundur. Yine anestezinin etkisi geçmeden ağrı kesici verilirse hastanın rahat etmesi açısından iyi olur. Ameliyattan çıktıktan hemen sonra hasta ağızdan beslenmeye başlayabilir. Hastanın ameliyattan 4-5 saat sonra ayağa kalkarak yürümesi mümkündür.Hastanın ilk idrara çıkışı önemlidir ve takip edilmelidir.Genellikle spinal anestezi ile ameliyat geçirmiş erkek hastalarda 7-8 hastadan birinde ameliyattan sonraki ilk idrara çıkışta sorun yaşanabilir. İlk gün büyük tuvalete gitme ihtiyacı nadiren olur. Şayet ihtiyaç duyulursa korkulacak bir durum bulunmamaktadır. Dışkılama esnasında meydana gelebilecek hafif ağrı ve kanamalar normal olarak kabul edilmelidir. Dışkılama yapıldıktan sonra ağrıların ve kanamaların giderilmesi için sıcak suya oturma banyosu uygulanmalıdır. 

Basur ameliyatı sonrası Kanama neden olur

Anüs kanalının derin kısımlarında uygulanan işlemler çok fazla ağrıya yol açmaz. Fakat anüs kanalının en dıştaki birkaç santimetresi ve anüs çevresinde bulunan deri ağrıya çok duyarlıdır. Özellikle makat etrafında fazla deri dokusu bulunduğu için ameliyatta bu kısımların çıkartılması gereken hastalarda ağrı olabilir. Bir günlük hastanede yatış ağrı kontrolü bakımından çok önemlidir. Ameliyattan sonraki günün sabahı hasta doktorların vereceği önerilerle hastaneden taburcu olabilir. Hasta taburcu edildikten sonra ilk birkaç hafta hafif derecede ağrı, ara sıra meydana gelebilecek ufak kanamalar ve akıntılar normal olarak kabul edilir. Çünkü hasta birkaç günde sosyal yaşama dönmesine rağmen yara iyileşmesi 2-3 haftayı bulabilir. Hastanın rahat etmesi için ilk hafta ağrı kesici ve dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılması gerekir. Kabızlık oluşması durumunda şikayetler çok fazla artacağından kabızlık önleyici ve dışkı yumuşatıcı ilaçların kullanımı tavsiye edilir. İlk bir hafta süresince günde en az 2 kez ve her büyük tuvaletten sonra sıcak suya oturma banyosu önerilir. Yapılan bu işlem hem o bölgede gevşeme yaparak ağrıyı azaltır, hem de temizlik ve pansuman yerine geçer. 
]]>
Süt Basura İyi Gelirmi https://www.basurhastaligi.org/sut-basura-iyi-gelirmi.html Mon, 12 Nov 2018 07:22:59 +0000 Süt Basura İyi Gelirmi, basur kabızlık sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genelde 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Kabızlık metabolizmanın yavaş çalışmasına bağlı olarak bağırsakların tembelleşmesi ve Süt Basura İyi Gelirmi, basur kabızlık sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genelde 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Kabızlık metabolizmanın yavaş çalışmasına bağlı olarak bağırsakların tembelleşmesi ve kişinin tuvalet alışkanlığının bozulmasıyla ilgili bir durumdur. Bağırsaklarda her gün milyarlarca hücrenin yenilemesi onarımı gerçekleşir. Kabızlık durumunda bunların hiçbirisi olması gerektiği gibi ilerlemez. Bu durum kişinin haftada 3 kereden az tuvalete çıkmasıyla başlar. Tuvalete çıkma esnasında dışkılama zorluğu yada dışkıda sertleşme meydana gelir. Bu zorlanmalar sonucu kişide kendini zorlama ve ıkınma gerçekleşir. Kabızlık halinde dışkı bağırsak tarafından zor itilir bu da kişinin karın kaslarını kasıp ıkınmasını gerektirir. Şiddetli ıkınma  anüs civarında bağ dokusunun zayıflamasına, toplar damarının genişlemesine ve basıncında artmaya neden olur. Bu ıkınmalar sonucu zamanla damarlarda ve bağırsaklarda gevşeme meydana gelir ve basur oluşur. Ikınma şiddeti basur oluşumunda en önemli etkenlerden bir tanesidir. Basur kişinin yaşam tarzı ile alakalı olduğu gibi bazen genetik bozukluktan da kaynaklanır. Bunu tuvalette kalış süresi takip eder. O nedenle uzmanlar basur riskine karşı tuvalette çok fazla oturur vaziyette kalmamak için uyarır. Basur kişinin yaşam tarzı ile alakalı olduğu gibi bazen genetik bozukluktan da kaynaklanır. Ayrıca kişinin tükettiği gıdaların gereğinden fazla acı ve baharatlı olması da basur hastalığını tetikler. Bunun için mutlaka tüketilen yiyeceklere dikkat edilmesi gerekir. 

Sütün Basura İyi Gelir mi Faydaları nelerdir
 
Basur ve anüs çevresinde meydana gelen bu hastalıkların çoğunluğu lifli gıdaların ve su tüketiminin az olduğu kişilerde görülür. Basur tedavisinde dengeli ve dikkatli bir beslenme programı oldukça önemli bir yere sahiptir. Tüketilen gıdalar sayesinde basur ağrıları azaltabilir ve varsa kanaması da durdurulabilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren sebze ve meyveler basur riskini ortadan kaldırır.Özellikle süt ve süt ürünleri iyi huyu bakterilerin desteklenmesine yardımcı olduğu için süt basura iyi gelir mi sorusuna evet cevabı verilebilir. Süt, basur için tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Ancak günlük süt tüketimi çok fazla olmamalıdır. uzmanlar bunu günlük 2 bardak süt tüketimine kadar izin verir. Çünkü gereğinden fazla süt tüketimi de bi yerden sonra vücutta kabızlık yaratarak basur oluşumuna sebep olacaktır. Yetişkin insanlarda da sütün kabızlık yapması vücut yapısına göre farklılık gösterebilir. Çünkü kimi insanlar sütteki laktozu sindirme sırasında oldukça zorlanabiliyor. Bu da zaman zaman kabızlığa ve neticesinde basura neden olabiliyor. Sütün yanında su tüketimi de basur için oldukça önemlidir.
]]>
Zeytinyağı Basura İyi Gelirmi https://www.basurhastaligi.org/zeytinyagi-basura-iyi-gelirmi.html Mon, 12 Nov 2018 14:28:54 +0000 Zeytinyağı basura iyi gelirmi, zeytinyağı basur için çok faydalıdır merhem görevi görmektedir. İçilerek içten yağları ile tedavi etmektedir. Hemi de dıştan basur olan yere sürülerek tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Ze Zeytinyağı basura iyi gelirmi, zeytinyağı basur için çok faydalıdır merhem görevi görmektedir. İçilerek içten yağları ile tedavi etmektedir. Hemi de dıştan basur olan yere sürülerek tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Zeytinyağı içildiğinde iç organları yumuşatır ve dayanılmaz basur sancısını geçirir. Zeytinyağı yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra çiğ bir şekilde içilmesi gerekir. Hemoroid denilen halka arasında basur olarak bilinen bu rahatsızlık çok fazla oturmaktan çok sık kabız olup tuvalete çıkmak için kendinizi zorlamaktan ve çok aşırı acı yemekten ayrıca stresli bir yaşamdan dolayı da meydana gelen bir hastalık türüdür. Genelde gebelik döneminde basur çok daha fazla görülür. Basur makat etrafındaki toplardamarların aynı varis gibi genişlemesinden dolayı oluşur. Son bağırsakta yer alan siyah renkli kan damarlarının kanaması ve genişlemesinden oluşur. Basur un tedavisi mümkün olmak ile beraber oldukça rahatsızlık veren ve can yakan bir hastalıktır. Sağlıklı beslenme tedbirleri bu hastalığı kontrol altına almanıza yardımcı olur. Zeytinyağı basura iyi gelir mi, saf zeytinyağı ocakta biraz ısıtılarak içilir ise basura çok faydası olur yumuşatır gerilerek yada kuruyarak kanamasını önler. Zeytinyağı basur için elli gram ocakta biraz ısıtıldıktan sonra sabahları aç karnına içilmelidir. Birkaç gün bu şekilde devam etmeniz gerekir. Zeytinyağını birkaç gün bu şekilde yapıp içerseniz bağırsaklarda rahatlama ve yumuşama hissetmeye başlayacaksınız. Hazım edilmesi en kolay olan zeytinyağı yemiş olduğunuz yiyeceklerin bağırsaklar tarafından çok daha iyi bir şekilde emilimini sağlar ve bağırsakların çalışmasını düzenlemektedir. 

Zeytinyağı basura iyi gelir mi, zeytinyağı bağırsaklardan yiyecek geçimini kolaylaştırabilmek için konstipasyonun önüne geçer ve hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda da zeytinyağı dışarıdan makata sürüldüğünde acıyı çok hafifletmektedir. Sağlıklı bir biçimde beslenmeye çok katkısı olan dünyaca onaylanmış zeytinyağının vücudumuzda faydası olmayan hiçbir organımız yoktur. Zeytinyağı insanların sağlığı için sunulan en büyük armağandır. Bu yöntemle basuru olan kişilerin önemli derecede rahatlamalarıdır. Basur can yakıcı ve oldukça rahatsız edici bir rahatsızlık olduğundan dolayı bitkisel yöntemlerden birisi olan zeytinyağı tedavisi ile bu rahatsızlığa birçok kişi çözüm bulmaktadırlar.
]]>
Basur Un Belirtileri https://www.basurhastaligi.org/basur-un-belirtileri.html Mon, 12 Nov 2018 15:34:38 +0000 Basur un Belirtileri, Basur alt rektum ile anüste şişmiş ve iltihaplı damarlardır. Şişen ve iltihaplanan bu damarlar bağırsak hareketleri sonrasında gebelik veya ıkınma anında bölgede yoğunlaşmakta olan baskıdan dolayı Basur un Belirtileri, Basur alt rektum ile anüste şişmiş ve iltihaplı damarlardır. Şişen ve iltihaplanan bu damarlar bağırsak hareketleri sonrasında gebelik veya ıkınma anında bölgede yoğunlaşmakta olan baskıdan dolayı şişmektedir. Şişmiş damarlar eğer rektum içinde ise buna iç basur eğer dış tarafında ise dış basur olarak isimlendirilir. Basur rahatsızlığı oldukça yaygın olan bir rahatsızlıktır. Elli yaş üstü yetişkinlerin hemen, hemen yarısında görülmektedir. Basur un en çok görülen belirtileri ise anüs bölgesinde kaşıntı, oturduğunuzda şişmiş damarların üstünden basıncın artması sebebi ile yaşanmış olan oldukça şiddetli ağrı ile kanamalardır. Basur rahatsızlığına sebep olan damarlar beslenme alışkanlıklarında yapılan farklılıklarda normale döndürülemez ise içlerinde cerrahi müdahalenin de yer aldığı çeşitli birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. 

Basur un Belirtileri Nelerdir

Basur belirtileri genelde basur un dış basur mu yoksa iç basur mu olduğuna bağlı olarak değişmektedir. İç basur rektum içerisinde olduğundan dolayı şişen damarlar gözle bakıldığı zaman görülmez ve hissedilmez çoğunlukla da çok fazla büyümediği takdirde hiçbir rahatsızlığa sebep olmaz. İç basur belirtileri sadece tuvalete çıktığınızda görülür. Kabızlık sebebi ile sertleşen ve anüsü çok zorlayan dışkı şişmiş damarların bulunmuş olduğu yerden geçer iken kanamaya neden olur. Bu kanamalar basur sebebi ile görülmekte olan ağrıların git gide şiddetlenmesinde yol açar. Dış basur da ise işmiş olan anüs etrafındaki derinin yüzeye en yakın olan kısmındadır ve göz ile görülebilir. Dış basur tahriş olduğundan dolayı kanama ile kaşıntı olur. Damarlar çok fazla şiştiğinden dolayı şişen damarlar basınca maruz kaldığında uzun süreli oturulduğunda ve gebelik döneminde ağrıların şiddeti daha çok artar.

Ağrı: Basur oldukça yaygın olan bir problemdir. Fakat basur ağrıları basuru olan her kişide olmaz. Basur un ağrı yapması için damarların anüs etrafındaki kaslar tarafından basınca maruz kalacak kadar çok şişmesi gerekir. 

Kaşıntı: Kaşıntı özellikle de iç basur un sebep olduğu bir belirtidir. Çünkü rektum içerisinde damarlardan aynı mukusa benzeyen bir sıvı sızar ve bu sıvı anüs etrafında yer alan deride tahrişe neden olarak kaşıntı yapar. 

Rahatsızlık: Tuvalete çıktıktan hemen sonra tekrardan tuvalete çıkma isteği hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlık şişmiş olan damarların kalın bağırsağın son bölümüne yani anal kanala baskı yapması sebebi ile görülür. Basur her ne kadar büyükse rahatsızlıkta o kadar artmaktadır. 

Kanama: Şişen ve basınca dayanamayan damarlar çok hafif bir zorlanma ile kanar. Basur un sebep olduğu kanama tuvalet kağıdında, dışkıda ve iç çamaşırında olur. 

Rektal kanama eğer bölgede görülen ağrılar ve değişen tuvalete çıkma alışkanlığı aynı zamanda da kolon, rektal ve anal kanseri belirtisi olabilir. Bu sebep ile özellikle de elli yaş üstünde iseniz ve ailenizde kolon kanseri varsa hiç geciktirmeden doktora gidin.

]]>
Dış Basur Ameliyatı https://www.basurhastaligi.org/dis-basur-ameliyati.html Mon, 12 Nov 2018 22:24:17 +0000 Dış basur ameliyatı, makattaki kan damarlarının genişlemesi sonucu ortaya çıkan rahatsızlığın tedavi edilmesi amacı ile yapılır. Halk arasında basur olarak bilinen, tıptaki adı hemoroid olan bu rahatsızlık oldukça ağrıl Dış basur ameliyatı, makattaki kan damarlarının genişlemesi sonucu ortaya çıkan rahatsızlığın tedavi edilmesi amacı ile yapılır. Halk arasında basur olarak bilinen, tıptaki adı hemoroid olan bu rahatsızlık oldukça ağrılıdır. Gereken tedbir alınmadığı taktirde, damarlar makattan dışarı kadar çıkmakta ve bu durumda sancılara sebep olmaktadır. Fazla ıkınmaya bağlı olarak doğum sonrası bayanlarda, çok fazla ayakta kalanlar veya fazla oturanlarda, obezite ve karaciğer hastalarında daha sık görülmektedir. Makatta ağrı, yanma, şişlik, büyük tuvalet sonrası damlalar halinde kanama, akıntı gibi şikayetleri olanlar hiç zaman kaybetmeden doktora gitmelidir. Basurun evreleri vardır. Henüz başlangıç aşamasında olan hastalar, ilaç, fitil, sıcak suya oturma, krem, ağrı kesiciler gibi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. İlerleyen evrelerde ise doktorun endoskopik ve fiziki muayenesinin ardından, cerrahi müdahaleye gerek duyulmaktadır. 

Dış Basur Ameliyatı Nasıl Yapılır

Tıbbın ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte dış basur ameliyatı oldukça kolay yapılmaktadır. Doktorun muayenesinin ardından cerrahi müdahaleye karar verilmektedir. Ameliyat klasik yöntemlerden birisi olan belden aşağısı uyuşturularak (spinal anestezi) yapılmaktadır. Ameliyatta hemoroidal yapı kesilip, ortaya çıkan açıklıklar ise dikilmektedir. Rahatsızlık veren bölgeyi kesme işlemi, doktorun kullanacağı yönteme bağlı olarak, neşter, radyofrekans, elektrokoter, lazer ile yapılmaktadır. Dış basur ameliyatı ile sağlam yerler bırakılıp, şiş kısımlar alınır. Alınacak dokunun miktarını doktorun çok iyi ayarlaması gerekmektedir. Doku fazla çıkarıldığı taktirde makatta daralma meydana gelmektedir. İyileşme sürecindeki yara ve nasırlaşmalarda göz önünde bulundurulmalıdır. 

Ameliyat sonrası hasta bir gün hastanede yatmaktadır. Hasta ameliyattan yaklaşık 4-5 saat sonra ayağa kalkabilir. Ağız yoluyla beslenebilir. Katı yiyeceklerden daha çok sulu gıdalar tüketmesinde fayda vardır. Ameliyat sonrası hastayı en çok düşündüren ilk tuvalete çıkış olmaktadır. Ameliyat bölgesinin hassasiyetinden dolayı ilk tuvalet ağrılı, sancılı ve kanamalı olabilmektedir. Fakat endişe duymayı gerektirecek bir durum değildir. Ameliyat sonrası bu şekilde olması normal karşılanmaktadır. Dışkılama sonrası sıcak su banyosu iyi gelmektedir. Hasta yaklaşık bir hafta içinde normal yaşamına dönmektedir. Doktorun verdiği ilaç ve kremleri düzenli kullanmalı, beslenmesine dikkat etmeli ve ara ara sıcak suya oturmalıdır. Tüm bunlara dikkat edilmesi, dış basur ameliyatı sonrası hastanın bu süreci daha ağrısız ve kolay geçirmesini sağlamaktadır.
]]>
Basur İltihaplanması https://www.basurhastaligi.org/basur-iltihaplanmasi.html Tue, 13 Nov 2018 17:34:41 +0000 Basur iltihaplanması; basurun ağrı, yanma, şişlik ve kanama gibi bir çok komplikasyonu vardır. Bunlardan biride çok önemli olan basur iltihaplanmasıdır. Basur, makat bölgesindeki damarların genişlemesinin sonucudur. Hemoroi Basur iltihaplanması; basurun ağrı, yanma, şişlik ve kanama gibi bir çok komplikasyonu vardır. Bunlardan biride çok önemli olan basur iltihaplanmasıdır. Basur, makat bölgesindeki damarların genişlemesinin sonucudur. Hemoroidin ana sebeplerinden biri kabızlıktır ve genetik özellikte taşımaktadır. Hemoroid rahatsızlığı olanların çoğunda uzun bir süre devam eden kabızlık vardır ve ailede bir çok hemoroid rahatsızlığı olan kişi bulunmaktadır. Hemoroid rahatsızlığı toplumda çok yaygın olarak görülmektedir.  

Genişlemiş toplardamarlarda iltihap oluşumu oldukça yaygındır. İltihaplanan basur memeleri, genişler, şişer, gerginleşir, çok ağrı verir ve yalancı dışkılama hissi vermektedir. Dışkılama ile ağrı daha da şiddetlenir ve ateş yükselebilir. Böyle ağrılı basur nöbetinin gelişimi için iki yol izlenmektedir. Birincisi iltihabın bir hafta içerisinde kendiliğinden kaybolması ve belli bir süre sonra sürecin tekrarlamasıdır. İkinci olasılıkda basur iltihaplanmasının 
giderek artmasıdır.

Tuvalet sonrası makat bölgesinin tahriş edilmeden bol su ile yıkanarak hijyen sağlanması, makattan dışarı çıkan memelerin içeri itilmesi ağrı, kanama, yanma ve basur iltihaplanmasını önleyecektir.

Bu durumda içinde kan ve iltihap bulunan apseler oluşmaktadır. Daha sonra apseler dışarıya açılarak makat fistülleri ve ülserlerine neden olmaktadır. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora giderek muayene olmanız gerekir.
 
Basur rahatsızlığının oluşmaması için iyi gelen yiyecekler;

Basur oluşumuna etki eden en önemli etken kabızlıktır. Basura iyi gelecek yiyecekler arasında lif açısından zengin durumda olan yiyeceklerdir. Bununla beraber bol bol su içilmelidir ve kişisel tuvalet temizliğine çok dikkat edilmelidir. Hamam, sauna gibi benzeri sıcak olan yerlerde bulunulmaması ve dar kıyafetlerin giyilmemesi gerekmektedir. Lifli besinler arasında; meyve, sebze ve kepekli un mamulleri ile beslenmek çok önemlidir. Beyaz ekmek, çikolata, hamurlu yiyecekler, siyah çay ve kahveden mutlaka uzak durulmalıdır.

Basur iltihaplanması tedavisi;

Fiziksel ve besinsel sağlık önlemlerine dayanmaktadır. Düzenli olarak dışkılamayı sağlama ve dışkının bağırsak içinde uzun süreli beklemesini engellemek amaçlıdır. Aşırı bir diyet yapmaya gerek yoktur. Fakat aşırı yeme alışkanlığını bırakmak, sindirim kanalını zedeleyebilecek salamura, turşu, hardal, acı baharatlar, kahve ve alkol gibi yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir.Uzman bir doktor tarafından önerilen tedavi yöntemlerini ve ilaçları tavsiye edilen süre ve dozlarda alınması gerekmektedir. Tıbbi tedaviye ve alınan sağlık önlemlerine karşın hastalık ilerler ise mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir.
]]>
Basur Memesi Nasıl Geçer https://www.basurhastaligi.org/basur-memesi-nasil-gecer.html Tue, 13 Nov 2018 20:03:02 +0000 Basur Memesi Nasıl Geçer, Ikınmak, ishal, devamlı ağır kaldırmak, aşırı kilo ve kabızlık gibi nedenler yüzünden anüs içinde bulunan damarların basıncı giderek artarak damarın dokusunun zarar görmesine ve genişlemesine yo Basur Memesi Nasıl Geçer, Ikınmak, ishal, devamlı ağır kaldırmak, aşırı kilo ve kabızlık gibi nedenler yüzünden anüs içinde bulunan damarların basıncı giderek artarak damarın dokusunun zarar görmesine ve genişlemesine yol açar. Damarlarda genişleme olduğunda ise anüsten çıkış yapmaya başlarlar. Damarların renkleri mor ile kırmızı renkte olur. Aslında basur ağrı yapan bir hastalık değildir. Damarların genişleyerek anüs dışına doğru sarkması basur memesi olarak isimlendirilir. Dış ile iç basur olmak üzere tam iki tür basur vardır. Dış basur çok az karşılaşılan bir durumdur nohut büyüklüğünde meme veya memelerin oluşması ile ortaya çıkar. İç basur un ise tam dört çeşidi vardır. Konumuz olan basur memesinin ayrıntılarını burada ayrıntılı bir biçimde ele alınacaktır. Ancak asıl problem yaratan iç basurdur. 

Basur memesi nasıl geçer

Oturma Banyosu Yapın: Ev şartlarında rahatlıklar uygulanabilen oldukça etkili ve kolay yöntemlerden birisidir. İçerisine oturabilecek büyüklükte bir leğen içine sıcak su koyun ve üstüne bir müddet oturun. Bu işlemin herhangi bir sınırı yoktur. Gün içinde istenildiği kadar yapılabilir. Sıcak su kasıt suyun kaynar olması değildir ılık sudan biraz daha sıcak olması en iyisidir. Ayrıca dört, beş litre suyun içine bir bardakta papatya çayı kaynatılarak ilave edilebilir.

Anestol Krem Kullanın: Anestol krem uyuşturucu etkiye sahip olan bir kremdir. Ağrılara neden olan anal fissür ile hemoroid gibi rahatsızlıklarda kullanılmak üzere üretilmiştir. Basurlu yerin uyuşmasına yardımcı olarak ağrı tam olarak geçirmese de hasta kişi tarafından hissedilmemesini sağlamaktadır. 

Tedavi Olmak Sorunu Kökten Çözer

Bahsedilen bu yöntemler her ne kadar ağrıların birazda olsa hafiflemesine yardımcı olsa da rahatsızlığın tedavi olması anlamına gelmemektedir. Yalnızca ağrılar bir kaç gün geçmiş olsa bile yapılan ihmalkarlıklar sonrasında ağrılarını hafifleyen meme yeniden şikayetlere neden olur. Bunun içinde yapılması gereken tek uygulama tıbbi müdahaledir. Ameliyat olmadan yapılan uygulamalar  ile tedavi sadece beş ve on dakika içinde yapılır hasta kişiye avantaj sağlar. Basur rahatsızlığına yakalanmamak yada tedaviden sonra da tekrarlanmaması için en temel neden olan kabızlığa çözüm bulunmaması gerektiği gibi dışkılama anında da ıkınılmaması gerekir.

Ameliyatsız Tedavi Olmanın Avantajları Nelerdir

 • Dışkı ile gaz kaçırma problemleri olmaz.
 • Hasta kişi tedavi sonrasında yatak istirahati yapma gereği duymaz. 
 • Ameliyatta anında kullanılan narkoza ihtiyaç duyulmaz.
 • Tedavi olduktan sonra da günlük hayata normal bir biçimde devam edilir.
 • Ağrı çok az hissedilir.
]]>
Basur Yanması https://www.basurhastaligi.org/basur-yanmasi.html Tue, 13 Nov 2018 22:27:06 +0000 Basur Yanması, basur makat bölgesinde meydana gelmektedir. Makat bölgesindeki toplardamarın varis gibi genişlemesiyle oluşmaktadır. Toplardamarların iltihaplanması ve toplardamarlardaki bozukluklar basur rahatsızlığının oluşumu Basur Yanması, basur makat bölgesinde meydana gelmektedir. Makat bölgesindeki toplardamarın varis gibi genişlemesiyle oluşmaktadır. Toplardamarların iltihaplanması ve toplardamarlardaki bozukluklar basur rahatsızlığının oluşumunda başrol niteliğindedir.  Birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak en kolay ve en rahat yöntem beslenme alışkanlığının değiştirilmesiyle olmaktadır. Basur rahatsızlığına iyi gelmeyen ve tedavisi sırasında tüketilmemesi gereken bazı gıdalar bulunmaktadır. Bunlar acı yemekler, baharatlar, sigara tüketimi, alkol tüketimi, ve yemeği fazla yemek gelmektedir. Ayrıca oturma şekli de basur rahatsızlığının tetikçisidir. 

Basur Hastalığı Belirtileri Nelerdir, 
 • Basur hastalığının ilk belirtilerinden biri, makat bölgesinde kanama meydana gelmesidir. Görülen ilk belirtide hekim kontrolünden geçmek en uygun durumdur,
 • Basur hastalığının bir diğer belirtisi de dışkılanma durumunda kişinin canının fazla yanmasıdır,
 • Bir diğer belirti ise iltihaplanmadır. Makat bölgesinde oluşmuş basur memeleri genişleyip şişmektedir. Genişleyip şişen basur memeleri kişilere ağrı vermektedir,
 • Belirtilerden bir diğeri ise dışkılanma sırasında basur memelerinde oluşan kanamalar sonucu kişilerde kansızlık yapmasıdır.
Basur Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir,
 • Basur hastalığının tedavileri arasında beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ilk sıralarda yer almaktadır. Hazırlanacak olan beslenme programı basurun ağrısız ve zorlanmadan tedavi edilmesindeki yardımcı olacaktır,
 • Alkol tüketimi ve sigara tüketimi basur tedavisinde en tehlikeli tüketimler arasında yer almaktadır. Ayrıca kahve tüketimi de basur rahatsızlığına iyi gelmemektedir,
 • Hastalar acı yemekler yemekten ve baharatlı ürünler tüketmekten uzak durmalıdır,
 • Basur hastalığı olan kişilerin kabız olmaması gerekmektedir. Aksi taktirde makat bölgesinde zorlanmalar olacağından basur memeleri çıkacak ve kanamalara sebep olacaktır,
 • Kabız olan hastaların makat bölgesine süreceği zeytinyağı ve vazelin, kabızlık sorununu ortadan kaldırmada yardımcı olacaktır,
 • Sıcak su üzerinden makat bölgesine gelecek olan buhar basura iyi gelmektedir,
 • Isırgan otu kaynatıp buharında oturmakta basurun iyileşmesine yardımcı olan en önemli tedavi yöntemlerinden birisidir,
 • Basur rahatsızlığı olan kişilerin rahat dışkılanabilmesi için düzenli dışkılanma sağlanmalıdır,
 • Uygulanan hiçbir tedavi yöntemi işe yaramıyorsa, cerrahi yöntem şart olmaktadır. Basur hastalığının ileri evrelerinde bu yöntem kullanılmaktadır. 
Basur Yanması Nedir Nasıl Geçer,

Basur yanması, makatta meydana gelen basur hastalığı sırasında oluşan acı ve kaşıntılardan oluşmaktadır. Basur hastalarının yaşadığı basur yanması gün içerisinde herhangi bir faaliyette olabildiği gibi, dışkılanma sırasında da olabilmektedir. Özellikle kabızlık sorunu yaşayan basur hastalarının makat bölgesindeki kaşıntı ve yanma hissi çok daha fazla olmaktadır. Bundan dolayı kabızlık sorununun tedavinin ilk aşamalarında çözülmesi gerekmektedir. Basur yanmalarının giderilmesinde, ısırgan otu en iyi yöntemlerden birisidir. Isırgan otunu kaynatıp buharında oturmak makat bölgesinde oluşan basurdaki kaşıntı ve yanmaları almaktadır. Ayrıca bazı mantar ilaçları ve bazı antibiyotiklerde bu bölgedeki basur yanmalarına iyi gelmektedir. Kaşıntı önleyici bazı ilaçlar da basur yanmasına iyi gelirken, son çare olarak cerrahi yöntemden yararlanılmaktadır.
]]>
Basur Memelerini Ne Yok Eder https://www.basurhastaligi.org/basur-memelerini-ne-yok-eder.html Wed, 14 Nov 2018 12:15:22 +0000 Basur Memelerini Ne Yok Eder, basur makat bölgesindeki toplardamarların şişmesi ve iltihaplanması sonucu oluşan ve ayrıca günümüzde her iki kişideki birinde görülen bir hastalıktır. Çoğunlukla bayanlarda basur doğum esnasın Basur Memelerini Ne Yok Eder, basur makat bölgesindeki toplardamarların şişmesi ve iltihaplanması sonucu oluşan ve ayrıca günümüzde her iki kişideki birinde görülen bir hastalıktır. Çoğunlukla bayanlarda basur doğum esnasında ıkınmaların fazla oluşu ile meydana gelmektedir. Zorlanmaya dayanamayan damarlar şişmekte ve iltihap bağlamaktadır. Kabızlık sorunu da basur hastalığının oluşmasında etkili olan sebeplerden birisidir. Kabızlık sorunu olan kişiler dışkılama sırasında fazla zorlandıkları için damarlar zarar görmekte şişip iltihap bağlamaktadır. Fazla zorlanmalar basurda memecikler oluşturmaktadır. 
 
Basur Memesi Nedir Ve Nasıl Oluşmaktadır, basur memesi makat bölgesindeki toplar damarların varisleşerek küçük küçük kesecikler oluşturması ve belli bir süre sonra bu keseciklerin makat dışına çıkması ile oluşmaktadır. Basur memesi derinin hemen altında yer almaktadır. Dokunulduğunda hissedildiği gibi, bakıldığında ise görülebilmektedir. Bu dış basur memesi olarak bilinmektedir. Bir de iç basur memesi vardır ki bu da makatın içersinde oluşan memeciklerdir. Makat bölgesinde basur memeciklerinin görülmesinin belli başlı sebepleri vardır. Bunlar arasında tuvalette dışkılanma sırasında aşırı zorlanmalar yer aldığı gibi ayrıca sürekli yaşanılan kabızlık, sürekli yaşanılan ishal, duruş- oturuş bozuklukları, makat bölgesindeki toplardamarlara yapılan aşırı baskı ve tuvalette çok aşırı vakit geçirme de bulunmaktadır. Çok uzun süre oturmak ve çok uzun süre ayakta kalmakta basur memesi oluşturmaktadır.

Basur Memelerini ne yok eder 

Basur memesinin iyileşmesi için öncelikle makat bölgesi temizliğine önem verilmelidir. Ilık su ile yıkanan makat bölgesi peçete ve tuvalet kağıdı gibi yumuşak temizleyiciler ile durulanmalıdır. Basur memeciklerinin kaybolmasında etkin bir role sahip olan ısırgan otu temin edilerek, bir tencere yardımı ile bir miktar su, bir miktar ısırgan otu karıştırılıp kaynatılarak bu karışımın buharı üzerine oturulmalıdır. Bu tedavi yöntemini sıkı sık ve düzenli bir şekilde uygulanması ile makat bölgesindeki basur memecikleri zamanla küçülerek kaybolacaktır. Ayrıca basur memeleri üzerine vazelin sürmekte memecikleri yumuşatıp zamanla küçülmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca basur memelerinin giderilmesinde kullanılan bazı kremler bulunmaktadır. Kremler dışında bazı ilaçlar da özellikle basur memeleri için var edilmiştir. Her ne kadar iyileşmesi zor olsa bile, düzenli kullanılan ilaç ve kremler hastalığın iyileşmesine kesinlikle yardımcı olacaktır. Basur memeleri tedavisinde ayrıca kullanılan fitillerde bulunmaktadır. Basur memecikleri tedavisinde bitkisel tedavi yöntemleri çok yaygındır. Bu tedavi yöntemi ile hastalığın iyileşmesindeki başarı oranı hiçte düşük görünmemektedir. Fakat bazı hastalarda makat bölgesi basur memecikleri o kadar büyük ve ilerlemiş durumdadır ki, bu hastalara bitkisel çözümler yanında ilaçlı tedavi de fayda edemeyebilmektedir. Bu tür hastaların ilerlemiş basur rahatsızlıkları İçin yapılabilecek en iyi tedavi yöntemi ameliyat yöntemidir. Ameliyat yöntemi sayesinde hastalığı ilerlemiş olan bir çok hasta tekrar eski sağlığına kavuşmuştur.
]]>
Basur İçin Patlıcan Sapı https://www.basurhastaligi.org/basur-icin-patlican-sapi.html Wed, 14 Nov 2018 12:37:59 +0000 Basur İçin Patlıcan Sapı, Hemoroid hastalığı, yani halk arasında bilinen basur makatta anal kısımda bulunan ve hastalığın ilerlemesi durumda makatta meme oluşması ve kanama olmasına neden ve hastayı çok fazla sıkıntılara s Basur İçin Patlıcan Sapı, Hemoroid hastalığı, yani halk arasında bilinen basur makatta anal kısımda bulunan ve hastalığın ilerlemesi durumda makatta meme oluşması ve kanama olmasına neden ve hastayı çok fazla sıkıntılara sokan ağrılı bir rahatsızlıktır. Basur tedavisinde en etkili yöntem ise bitkisel yollarla hazırlanan kürler olarak bilinir. Patlıcan kürü bu kürlerin başında gelir. Patlıcan kürü sayesinde hastanın ağrılarının azalmasına ve kanamanın kesilmesine büyük yardımı olur. Üstelik hazırlaması ve uygulaması son derece basit olan patlıcan kürü evde olan malzemelerle evde kolaylıkla hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir yan etkisi olmadığından dolayı bu kürü basur şikayeti olan hemen hemen herkes gönül rahatlığıyla uygulayabilir. 

Patlıcan Sapı Kürü Nasıl Yapılır

Basur İçin Patlıcan Sapı, Çoğu kişi patlıcan kürü deyince aklına hemen patlıcan mor kısımı düşünür. Oysaki hazırlayacağınız patlıcan kürün de patlıcanın yeşil sap kısımları ihtiyacınızı görecektir. On adet patlıcanın yeşil sapını kesip duru suda iyice yıkayın. On su bardağı suyu bir tencereye alarak üzerine yıkamış olduğunuz patlıcan sapını ekleyin ve daha sonra kaynaması için ocağın üzerine alın. Öncelikle kısık ateşte yaklaşık olarak yarım saat yani kaynayana kadar bekletin. İlk sıcağı gittikten sonra patlıcan sapları ile patlıcan suyunu birbirinden ayırma işlemi geçin. Daha sonra suyunu süzerek patlıcanların suyunu bir kaba koyun. Patlıcan kürü oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin. Daha sonra buz dolabına koyarak patlıcan kürünüzü hazırlamış olursunuz. 

Patlıcan Sapı Kürünün Kullanım Aşaması 

Basur İçin Patlıcan Sapı, Patlıcan kürünü öğünlerden yaklaşık olarak bir saat önce aç karnına tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Patlıcan kürünü mutlaka sabah ve akşam olmak olmak üzere günde iki defa düzenli olarak kullanmanız gerekir. Her öğünden önce yaklaşık olarak bir su bardağı içmeniz yeterli olacaktır. Patlıcan kürünün etkisini görebilmek için, kürü uyguladığınız zaman sürecinde basuru tetikleyen ve zarar veren bazı besin ögelerinden uzak durmanız da fayda vardır. Bunlar turşu, yağlı kızartmalar, hazırlanmış ve dondurulmuş paket gıdalar, hazır yiyecekler, acı biber, cips ve sirke gibi basur'un çıkmasına neden olan yiyeceklerdir. Patlıcan kürünü aksatmadan düzeni olarak tüketmek ve bu gıdalardan uzak durmanın neticesinde çok olumlu sonuçlar elde edeceksiniz.
]]>
Gizli Basur Belirtileri https://www.basurhastaligi.org/gizli-basur-belirtileri.html Thu, 15 Nov 2018 04:51:41 +0000 Gizli basur belirtileri, dıştan bakıldığı zaman fark edilmeyen ancak büyük tuvalet esnasında değişik şekillerde dışarı çıkan memeler olarak görülmektedir. Normal şartlarda kişide şikayet yaratmaz fakat basur memelerinin h Gizli basur belirtileri, dıştan bakıldığı zaman fark edilmeyen ancak büyük tuvalet esnasında değişik şekillerde dışarı çıkan memeler olarak görülmektedir. Normal şartlarda kişide şikayet yaratmaz fakat basur memelerinin hassaslaşması durumunda makatta kanama yaratabilir. 
Basur hastalığı iki şekilde ortaya çıkar. İç ve dış. Bu iki şekil basurun görülme şekilleri ve belirtileri de birbirinden farklıdır. Daha çok kanama olarak meydana gelen gizli basur belirtilerinin detaylarına bakalım.

Gizli basur belirtileri hangi durumlarda ortaya çıkar
 • Hamilelik sırasında,
 • Kabızlık ya da uzamış ishal sırasında 
 • Ikınarak tuvalet yapan ve tuvalette uzun süre oturan kişilerde 
 • Uzun süre ayakta çalışan ya da sürekli oturarak iş yapan kişilerde ortaya çıkar.
Hamilelikte gizli basur belirtileri,

Hamilelerde bebeğin karında büyümesi ile birlikte makat bölgesinde baskı artar. Damarlarda ve basur dokusunda şişme oluşur. Hamilelik döneminde fazla artış gösteren progesteron hormonu da damar duvarlarınn gevşemesine ve çok şişmesine sebep olur.

Derecelerine Göre Basur Belirtileri:

Birinci Evre: asur dışarı çıkarak sarkma yapar bir durumda değildir. Tuvalet esnasında dışarı çıkar ve sonra içeri girerek görülmez. Genel anlamda bir belirti vermez. Ufak kaşıntılar yaşanabilir. Ve çok rahatsızlık vermez. Kaşıntı  görülmesinin sebebi makatın içinde şişen damarların akıntı yaparak rektumun dışarısına sızmasıdır. Tuvalet ihtiyacının tam giderilmemiş olması gibi bir his verir. Ağrı olmadan kanama da görülebilir.

İkinci Evre: Dışarıya doğru sarkmış duruma gelen elle de gözle de fark edilebilen basur memeleri söz konusudur. Ağrılı kanamalar görülür. Makatta dolgunluk vardır.

Üçüncü Evre: Tuvalet esnasında dışarı çıkar fakat hasta eliyle içeri koymak zorunda kalır. Tuvalette kanamalı ve ağrılı olarak gerçekleşir. Çamaşırlarda kan lekeleri görülebilir.

Dördüncü Evre: Basur hastalığının en son ve en problemli dönemidir. Makat dışarısına çıkan basur memeleri daha belirgindir  memeler içeriye sokulamaz duruma gelmiştir. Kişi yürürken bile ağrı hisseder. Yatma, oturma, yürüme hareketleri kısıtlanır.

Yukarıda yer vermiş olduğumuz gizli basur belirtileri dikkate alınarak kontrol edilmeli ve hastalığın bulunulan durumu tespit edilerek tedavisi yapılmalıdır. Bilinildiği gibi dördüncü derece basur hastalığının son evresidir. Ve mutlaka tedavi uygulanması gerekir. Lazer, RBL, THD gibi yöntemler kullanılarak 10 dakika içerisinde tedavisi yapılan basur hastalığı kendi kendine geçebilecek bir hastalık değildir. Mutlaka doktora başvurulmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.
]]>
Basur Memelerinin Patlaması https://www.basurhastaligi.org/basur-memelerinin-patlamasi.html Fri, 16 Nov 2018 04:50:50 +0000 Basur Memelerinin Patlaması, Basur makat bölgesinde dışkılama gerçekleştirilen yerdeki toplardamarın yapısında oluşan bozukluğa bağlı olarak dış taraf doğru çıkması durumudur. Basur şekil olarak aynı basura benzemek Basur Memelerinin Patlaması, Basur makat bölgesinde dışkılama gerçekleştirilen yerdeki toplardamarın yapısında oluşan bozukluğa bağlı olarak dış taraf doğru çıkması durumudur. Basur şekil olarak aynı basura benzemektedir. Bu neden ile basur memesi adı verilmiştir. Bu bölgede patlama, genişleme ve şişme gibi belirtiler kendini zamanla göstermektedir. Basur memesi yani basur patlamasını tam iki şekli vardır. Bunlar iç basur memesi ve dış basur memesi olarak adlandırılır. Dış basur memesi muayene edilir iken çok rahat görülür. Tedavisi de iç basura memesine göre çok daha kolay olur. İç basur memesi makat bölgesinin hemen iç kısmımda olduğunda dolayı teşhis etmek ve görmek dış basur memesine göre çok daha zor görülür. İç basur memesinin tedavisi için kesinlikle geç kalınmamalıdır utanmalar yaşanmamalıdır tedavi asla ertelenmemelidir. 

Basur Memelerinin Patlaması Nedenleri Nelerdir
 • Dolaşım sisteminde oluşan bozukluklar
 • Basur memesi patlamasının bilinmesi gereken birtakım sebepleri vardır. Bu maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Devamlı kuru besinlerin yenilmesi kabızlığa yol açar.
 • Soğuk yerde oturmak ve vücudun soğuk alması
 • Gebelik döneminde yaşadığınız basınçtan dolayı basur memeleri oluşur.
 • Çok fazla alkollü içecekler içmek basur memesinin oluşumuna neden olur.
 • Vücutta birtakım nedenlerden dolayı bağırsak boyunun normalinden daha kısa olması da kabızlığa yola açar. 
 • Çok fazla hareketsiz yaşam
Kabızlık durumu basur memelerinin meydana gelmesindeki en büyük sebeptir. 

Basur Memelerinin Patlaması Tedavisi

Basur tedavisi hasta kişinin rahatsızlığının ilerlemesi durumuna göre farklılık göstermektedir. Rahatsızlığın ilk zamanlarında hasta kişiye çoğu kez ilaç tedavisi ve krem tedavisi uygulanır. Tedavi boyunca bölgenin daima temiz tutulması ve bakımın özenli bir şekilde yapılması gerekir. Bölgeyi yıkama işlemi her daim soğuk su kullanılarak yapılmalı ve kurulamak içinde esnek hareketler ile bölge kurulanmalıdır. Eğer hastalık çok ilerlemiş durumda ise basur memeleri cerrahi yöntemler ile alınması gerekir. Basur memesi patlamasında cerrahi yöntem en önemli tedavi yöntemidir.
  ]]>
  Basur Patlıcan https://www.basurhastaligi.org/basur-patlican.html Fri, 16 Nov 2018 07:24:01 +0000 Basur patlıcan, tıp dilinde hemoroit olarak adlandırılan halk arasında basur ismiyle bilinen rahatsızlık uzun süre aynı konumda oturmaktan, çok fazla acı ve baharatlı yiyecekler yemekten, uzun süre kabız olup tuvalete çıka Basur patlıcan, tıp dilinde hemoroit olarak adlandırılan halk arasında basur ismiyle bilinen rahatsızlık uzun süre aynı konumda oturmaktan, çok fazla acı ve baharatlı yiyecekler yemekten, uzun süre kabız olup tuvalete çıkabilmek için kendinizi zorlamanızdan ayrıca yoğun stresli bir yaşamdan dolayı meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genellikle hamilelik süresinde daha fazla görülmektedir. Basur anüs bölgesindeki toplardamarın varis gibi genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Tedavisi mümkündür fakat oldukça can yakıcı ve yaşam kalitesini düşürücü bir hastalıktır. Beslenme ve sağlık önlemleri ile hastalık kontrol altına alınabilmektedir. Aynı zamanda bitkisel ve doğal yollarla basur tedavisi mümkündür. Basur patlıcan tedavi kürü, en çok kullanılan bitkisel yöntemlerden bir tanesidir.

  Basur patlıcan kürü için kullanılacak malzemeler;
  • 10 adet patlıcan
  • 10 su bardağı su
  Basur patlıcan kürü hazırlanışı; ilk önce yeşil sap kısımlarını patlıcanlardan ayırın. Daha sonra patlıcanların yeşil saplarını güzelce yıkadıktan sonra derin bir tencereye koyun ve üzerine 10 su bardağı su ilave edin. Ocak üzerinde yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağını iyice kapattıktan sonra ocağın altını tamamen kısın. Bu şekilde kısık ateşte yarım saat daha kaynadıktan sonra ocağın altını tamamen kapatın. Kapağı hiç açmadan kendi kendine bir kenarda soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra içinde bulunan yeşil sapları atın. Tencerede bulunan sarı suyu bir kavanoza veya şişeye boşattıktan sonra buzdolabında muhafaza ederek soğumaya bırakın.

  Basur patlıcan tedavisi için yaptığımız bu karışımı 5 gün süreyle, akşam yatarken aç karnına 1 su bardağı için. Sabah kalktığınızda aç karnına 1 su bardağı için.

  Fakat bu 5 gün boyunca sirke, bulgur, çilek, domates, turşu, acı biber ve baharatlar kesinlikle yenmemesi gereken yiyeceklerdir. 5 gün sonunda tüm bu saydığımız yiyecekleri tekrar yiyebilirsiniz. Aynı zamanda metal sandalye gibi sert ve soğuk yerlere oturmak, çıplak ayakla taşa basmak hastalığınızın tekrarlanacağı için önerilmemektedir. Sadece 5 gün değil her zaman dikkat edilmesi gereken bir konudur.

  Basur patlıcan, tedavi yöntemini uygulayarak hastalığını minimuma indirgeyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Can yakıcı, ağrılı ve oldukça rahatsız edici bir hastalık olan basur, bitkisel bir yöntem olan patlıcan kürü ile bu rahatsızlığa bir çok kişi çözüm bulmaktadır.
  ]]>
  Basur Sancısı Nasıl Geçer https://www.basurhastaligi.org/basur-sancisi-nasil-gecer.html Fri, 16 Nov 2018 20:12:47 +0000 Basur sancısı nasıl geçer: Basur, makatta yer alan atar damarların bazı nedenlerden dolayı genişlemesi ve şişmesi ile oluşan bir sağlık sorunudur. Basuru ağrılı olduğu dönemlerde küçük pıtır veya basur memeleri k Basur sancısı nasıl geçer: Basur, makatta yer alan atar damarların bazı nedenlerden dolayı genişlemesi ve şişmesi ile oluşan bir sağlık sorunudur. Basuru ağrılı olduğu dönemlerde küçük pıtır veya basur memeleri kızarır ve şişer. Bu şişlikler sancının dinmesi ile iner ve sarkmalar gözlenir. Makatta olan atardamarın verimlileşmesi sonucunda olan bu sağlık sorunu genelde 45 yaş ve üzeri insanlarda de daha sık görülür. Basurun oluşma sebepleri arasında kabızlık sorunu, gebelik, beslenme alışkanlığı ve çok oturma gibi sebepler görülür. Bunlardan başka tuvalet alışkanlığının yanlışlığı ve yetersiz beslenme de basur hastalığına sebep olan etkenler arasında yer alır. Basur tıp dilinde hemoroit olarak adlandırılmıştır. Halk arasında ise basur ya da mayasıl olarak adlandırılan ve kişinin yaşam kalitesini bozabilen bir rahatsızlıktır. Genelde baharatlı ve acılı gıdalar yenmesinin ardından bölgede şişlikler oluşur ve bu şişliklerde, kanamalar görülebilir. Basur sorunu olan insanlar beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Özellikle çok sulu gıdalar, lif, protein bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Lif oranı az olan gıdalar, katı gıdalar ve fazla acılı besinlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

  Basur sancısı nasıl geçer: Basur sancısından kurtulmak için öncelikle doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerden yararlanılmalıdır. Eğer ağrı kesiciler sizi yeterince rahatlatmıyor ve basur kaynaklı sancı geçmiyorsa bu durumda sıcak su uygulaması yapabilirsiniz. Sıcak su uygulamasını tam olarak bilmeyenler için: bir leğenin içerisini 40 derece sıcaklıkta su ile yarısına kadar doldurun, suyun içerisine oturun ve su iyice ılıyana kadar bekleyin. Bu yöntemi basur sancınız olduğu anlarda yapabilirsiniz. Basur sancılarınızın çok şiddetli olduğu zamanlarda bölgeyi sürekli temizlemeye özen gösterin. Eğer bu durumda elinizi değdiğinde acı hissi daha da artıyor ise taze papatya çayı hazırlayıp bir fısfıs yardımıyla bölgeye sıkın. Bu sancıyı giderecektir ve bölgede oluşan kaşıntıyı da aza indirecektir. Şayet basur memeleri kuruma yapmış ise bu sizde çok sancıya neden olabilir. Bunun için parmağınıza vazelin sürün ve dışarıda olan, basur memelerine vazelin sürün.  Daha sonra basur memelerini içeri doğru yavaşça itin. Her tuvalete çıkmanın ardından temizliğe çok dikkat edin. Özellikle her seferinde ılık su kullanın ve yumuşak bir peçete ile kurulayın. Bu işlemi sürekli yapın. Eğer basur memeleri dışarı çıkıyor ise içeriye ittirin. Basur memelerinin dışarı da kalması kanama, sancı ve iltihap riskini artıracaktır. Ilık ve sıcak su dolu bir leğenin içerisine karanfil çayı ilave ederek suyun üzerine oturup yarım saat bekleyin. Karanfil çayı sancıya birebir gelecektir. Geçmiş olsun.

  ]]>
  Küçük Basur https://www.basurhastaligi.org/kucuk-basur.html Sat, 17 Nov 2018 02:04:03 +0000 Küçük Basur, Anüs dışkılama yapılan bölgede toplardamarın yapısındaki deformasyona  bağlı olarak dışarı doğru çıkmasına basur denmektedir.  Biçim olarak memeye benzemektedir. Anüs bölgesindeki damarlarda geni Küçük Basur, Anüs dışkılama yapılan bölgede toplardamarın yapısındaki deformasyona  bağlı olarak dışarı doğru çıkmasına basur denmektedir.  Biçim olarak memeye benzemektedir. Anüs bölgesindeki damarlarda genişleme, şişme ve kanama başlıca belirtileri arasındadır. Basur memesi iç basur ve dış basur olarak iki şekilde görülür. Dış basur memesi fiziki muayene esnasında oldukça kolay bir biçimde tespit edilebilir. İç basur memesi anüsün içinde bulunur. Bu sebeple fark edilmesi zaman alır. Bireyler utandıkları için genelde uzmana son evrede başvururlar. Bu da hastalığın ilerlemesine sebep olur. Basur memesi başka hastalıkların belirtileri de olabilir. Bu sebeple fark edildiği anda hekime başvurmak hasta için yaşamsal önem taşımaktadır. 

  Küçük Basur, Anüsün dışında ya da içinde küçük keseler oluşmuştur. Başlangıç seviyesindeyken bireye çok rahatsızlık vermez. Küçük iç basur fark bile edilmez, ancak uzmanlar tespit edebilir. Anüs küçük boyutlarda görülen basur memeleri ilaçlı tedavi edilebilir.  

  Küçük basur nedenleri
  • Kabızlık problemi basuru tetiklemektedir. Sürekli kuru gıda ile beslenme ve yetersiz sıvı tüketimi kabızlığa davetiye çıkarır.
  • Kabızlık bu hastalığın çıkış noktasında en önemli sebeptir. Bu sebeple kabızlıktan kaçınmak en önemli detaydır.
  • Alkol kullanımı bedensel sağlığımızı her yönüyle olumsuz etkilemektedir. Basurun oluşmasına sebep olur. 
  • Soğuk olan yerde oturmak.
  • Hareketsiz günlük yaşam ve oturarak çalışmak. Dolaşım bozukluğuna neden olduğu için hastalığı tetikleyen başka bir nedendir. 
  • Gebelik ve zor doğum.
  • Genetik yatkınlık sebebiyle bağırsak boyunun kısa olması kabızlığın yaşanmasına sebep olur.
  Küçük basur tedavisi: Nedenleri arasında sayılanlardan uzak durmak birinci yapılacak iştir. Özellikle beslenme alışkanlığının değiştirilmesi şarttır. İkinci yapılacak iş ise günlük yaşamda daha aktif olmaktır. Tedavi biçimi hastanın başvurduğu duruma göre değerlendirilir. Başlangıç düzeyinde başvuran bireylere öncelikle ilaçlı tedavi ve kremlerle tedavi edilir. Bitkisel tedavi yöntemleri de oldukça yaygındır. İlaçlı tedavi esnasında bu bölgenin bakımı temizliği çok önemlidir. Soğuk suyla yıkayıp sonrasına yine yumuşak hareketlerle kurulamak gereklidir. İlerlemiş basur vakalarında ise cerrahi işlemle alınması en uygun tedavi biçimidir. 4 çeşit metot uygulanmaktadır. Bunlar; 
  • Klasik ameliyat yöntemi: Basur bıçak, makas ya da lazer yöntemiyle kesilerek alınmasıdır. Tekrarlama riski mevcuttur. İstirahat uzun sürer. 
  • Lazer yöntemi: Diğer tüm lazerler gibi damarların yapıştırma metoduyla kapatılması hedeflenir. Klasik yöntemdeki gibi tekrarlama olasılığı vardır. 
  • Lateral internal sfinkterotomi yöntemi: Anüs içindeki basıncı azaltma amacıyla iç kasın kesilmesidir. İşlem iyi bir cerrahi uzman tarafından yapıldığında komplikasyon görülmeyecektir. 
  • Longo yöntemi: Anüs bölgesinde yara açmadan, anüs içinden yapılan bir ameliyattır. Az ağrı yapması, yinelememesi, hızlı iyileşmeyi sağlaması ve komplikasyon riskinin olmaması sebebiyle oldukça tercih edilen ve önerilen bir cerrahi işlemdir. 
  ]]>
  Basur https://www.basurhastaligi.org/basur.html Sun, 18 Nov 2018 01:35:15 +0000 Basur, Tıp dilinde hemoroid olarak bilinen basur, kalın bağırsağın en son kısmı olan rektum ve anüsteki toplardamarların küçük kesecikler meydana getirmesidir. Toplardamarlar genişleyerek varisleri oluşturarak dışkının terk Basur, Tıp dilinde hemoroid olarak bilinen basur, kalın bağırsağın en son kısmı olan rektum ve anüsteki toplardamarların küçük kesecikler meydana getirmesidir. Toplardamarlar genişleyerek varisleri oluşturarak dışkının terk ettiği yer olarak bilinen anüsten çıkar. Bu olay basurun ileri devrelerinde meydana gelir. Rektum ve anüsün mukoza zarı altında hafif ince ve mavimsi renkteki görünüşü toplardamarlar, başlangıçta ufak kabarıklar meydana gelir. Oluşan bu kabarıklara hemoroid düğümü denir. İlerleyen zamanlarda  oluşan bu kabarıklar erik büyüklüğüne ulaşabilir. Basur yerleştikleri bölgeye bakarak iç ve dış hemoroidler olarak ayrım yapılır.

  Basurun (Hemoroidin) Başlıca Nedenleri 

  Basur olma nedenlerin başında obezite gelmektedir. Kişinin vücut ağırlığı normal vücut ağırlığının üzerinde olduğunda makata yakın olan kısımlarda damarlar üzerindeki basınç da artış olur. Bu durumda basur olmaya neden olur. Kilolu insanların aşırı düzensiz ve sağlıksız beslendiği görülmekte. Tükettiği yiyecekler sebze ve lifli yiyecekler tüketmiyorlar. Bunlar sonucunda hasta sık sık kabız olur ve böylece basura neden olmaya zemin hazırlar. Gün içerinde lifli yiyecekler tüketmediğimiz de yada az tüketilen sıvılar bağlı neden den dolayı kronik kabızlık oluşur.Kabızlık sonrası ıkınma ve zorlanma sonucunda  rektum ve anüs bölgesindeki damarları baskı yapar.Oluşan bu  baskı sonucunda  basura neden olabilir. Kabızlık kadar kronik ishalde basura neden olabilir. Kişinin sık sık ishal olması anüs bölgesinin aşırı derece de tahrişe neden olur. Kişi basur olduktan sonra ishal olması basur kanamasının artmasına neden olur. Normal hayatta kimse ağır yük kaldırmak istemez. Mesleği gereği ağır kaldıran kişilerde basur neden olabilir. Çünkü ağır kaldırırken kişi belden aşağıya yüklenir böylece rektum ve anüs bölgesine baskı yapar bu da basura neden olabilir. Hamile bayanların pelvik damar üzerindeki basıncın artması sonucu bu damarlar hafif şişer ve basura neden olur. Basur genellikle hamileliğin 28. haftasından  sonra meydana gelebilir. İnsanlar yaşlandıkça vücudun bir çok dokuları da zayıflar ve basit bir kabızlıkla bile basur olmaya neden olur. 50 yaş üzerinde basur olan kişilerin hastalığı normal karşılanır. Daha önce aile büyüklerinde basur hastalığı olan kişilerin basur olma ihtimali vardır. Aile kan damarları zayıf olduğundan basura neden olur.
  Basur
  Evli çiftlerin ters ilişki sırasında anüsü kaplayan hasas dokular büyük ölçüde zarar görebilir ayrıca o bölgedeki damarlara da baskı olur, bu baskı hem dış hemde  dış basura neden olur. Basura neden olabilecek diğer nedenler
  • Sürekli bisiklet,motosiklete binmek
  • Vücut geliştirme sporları yapmak
  • Sürekli alkol ve sigara kullanmak
  • Acılı ve baharatlı ve tuzlu yiyecekler tüketmek
  • Uzun süre şiddetli öksürmek
  • Bağırsaklarda meydana gelen tümörler
  Basurun Belirtileri

  Basurun belirtileri çoğunlukla iç basur mu yoksa dış basur mu olduğuna bağlı olarak değişebilir. İç basur rektum içinde bulunduğunda şişen damarlar gözle bakıldığında da fark edilemez, hissedilemez ve aşırı şişme olmadığı taktirde pek bir rahatsızlığa neden sebep olmaz. İç basur tuvalete çıkıldığında fark edilir. Kabızlık nedeniyle sert olan anüzü zorlayan dışkı şiş damarların bulunduğu bölgeden geçerken kanama neden olur. Oluşan bu kanama da basur nedeniyle oluşan ağrılan daha çok artmasına neden olur. Kişide dış basur var ise aşrı tahriş olduysa şiddetli bir kaşıntı ve kanama belirtileri olur. Hamilelikte ve uzun süre oturmada aşırı şişen damarlara basıncın etkisinde kalınca makatta ağrı şiddetini artırır. İç basuru olan kişiler de kaşıntı belirtileri görülmekte. Kaşının sebebi de rektum içinde erik boyutunda şişen damarlarda mukus gibi bir sıvı sızar ve bu sıvı anüs etrafında bulunan deride tahrişe neden olur ve kaşıntı meydana gelir. Tuvalete çıktıktan 5 dakika sonra tekrar]]> Basur Belirtileri https://www.basurhastaligi.org/basur-belirtileri.html Sun, 18 Nov 2018 18:16:13 +0000 Basur belirtileri, alt rektum ve anüs de iltihaplı ve şişmiş damarlar basur olarak tanımlanır. Basur hemoroid olarak da bilinir. Anüsün içindeki toplardamarlar çeşitli nedenlerden dolayı bu damarların içindeki basınç artış g Basur belirtileri, alt rektum ve anüs de iltihaplı ve şişmiş damarlar basur olarak tanımlanır. Basur hemoroid olarak da bilinir. Anüsün içindeki toplardamarlar çeşitli nedenlerden dolayı bu damarların içindeki basınç artış gösterir ve artmış olan basıncı dengelemek için damarlar genişleyerek makat bölgesinden dışarı çıkarlar. Dışarıya sarkmış olan bu damar yumakları kırmızı ve mor renkte olurlar. Sık sık kanama görülür. Kanamanın nedeni ise bu damarların tahrip olması sonucu delinmesidir. Basur hastalığı toplum için de yaygın olarak görülen bir hastalıktır ve genellikle 50 yaşından sonra meydana gelir. Bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler olması, hamilelik ve doğum, kalın bağırsak kanseri, pelvik bölgesine yerleşen tümörler, hareketsiz yaşam tarzı, mesleki sebepler ve alkol kullanımı basur'un oluşmasında önemli etkenlerden bazılarıdır. Ayrıca basur hastalığının oluşmasında tuvalet alışkanlığı ve beslenme alışkanlığı gibi faktörlerde etkilidir. Kabızlık, ıkınmak ve tuvalette uzun süre oturmak basur'un bir diğer sebeplerindendir.İç basur ve dış basur olmak üzere iki çeşit basur vardır.
  • İç basur; Makat kısmının kapanmasını sağlayan bir kas vardır. Bu kasın üstünde bulunan toplardamarın genişlemesi sonucunda iç basur oluşur. İç basur dışarıya doğru sarkar ve elle basınç uygulandığı zaman içi boşalır. Kanama ve iltihaplanma meydana gelir.
  • Dış basur; Makat kısmının kapanmasını sağlayan kasın altında bulunan toplardamarın genişlemesi sonucunda meydana gelir. Genelde iç basur ile beraber görülür. En belirgin durum kanamadır. 

  Basur Belirtileri 

  Basur'un belirtileri genellikle iç basur ve dış basur olarak değişiklik gösterebilir. İç basur, rektumun içinde olduğu için şişmiş olan damarlar gözle görülmez, hissedilmez ve aşırı büyümediği zaman herhangi bir ağrıya sebep olmaz. İç basur'un belirtisi tuvalete çıkıldığı zaman kendisini gösterir. Kabızlık sebebiyle sertleşen ve anüsü zorlayan dışkı şişmiş olan damarların bulunduğu bölgeden geçerken kanamaya neden olabilir. Bu kanamalar basur sebebiyle görülen ağrıların artmasına neden olabilir.
  Basur Belirtileri
  Dış basur da ise, şişen damarlar anüs etrafındaki derinin yüzeye yakın kısmındadır ve gözle görülebilir. Dış basur tahriş olduğu zaman kanama ve kaşıntı olabilir. Damarlar aşırı derecede şiştiği ve şişen damarlar basınca maruz kaldığı zaman ağrıların şiddeti artar. 

  Basur'un yaygın olarak görülen belirtileri şunlardır;

  • Rahatsızlık; Tuvalete çıkıldıktan hemen sonra tekrar tuvalete çıkılma isteği hissedilmesi. Bu rahatsızlık, şişen damarların kalın bağırsağın anal kanalına yani son kısmına baskı yapması sebebiyle görülür. Basur'un boyutu ne kadar büyükse rahatsızlık da o derece artar.
  • Kaşıntı; Özellikle iç basur'un sebep olduğu bir belirtidir. Çünkü rektum içinde şişen damarlardan mukus benzerinde bir sıvı akar ve bu sıvı anüs etrafında bulunan deride tahrişe yol açarak kaşıntıya sebep olur.
  • Ağrı; Basur hastalığının yaygın bir sorunudur fakat basur hastalığı yaşayan her kişide basur ağrıları görülmez. Basur hastalığında ağrı görülmesi için, damarların anüs etrafındaki kaslar tarafından basınca maruz kalacak şekilde şişlik göstermesi gerekir. Sürekli ve şiddetli olarak görülen ağrılar, basur sebebiyle şişen damarlara olan kan akışının durduğu işaretini gösteriyor olabilir.
  • Kanama; Şişmiş ve basınca dayanamayan damarlar hafif bir zorlamayla bile kanayabilir. Basur'un sebep olduğu kanama dışkının üzerinde, tuvalet kağıdında ve iç çamaşırın üzerinde görülebilir.
  ]]>
  Basura İyi Gelen Yiyecekler https://www.basurhastaligi.org/basura-iyi-gelen-yiyecekler.html Sun, 18 Nov 2018 23:42:54 +0000 Basura iyi gelen yiyecekler, basur 50 yaş ve daha üstü kişilerin çoğunluğunun maruz kaldığı bir rahatsızlıktır. Ancak her yaş grubunda görülme olasılığı vardır. Basur belirtileri ve basurun yol açtığı raha Basura iyi gelen yiyecekler, basur 50 yaş ve daha üstü kişilerin çoğunluğunun maruz kaldığı bir rahatsızlıktır. Ancak her yaş grubunda görülme olasılığı vardır. Basur belirtileri ve basurun yol açtığı rahatsızlıklar basurun hangi aşamada olduğu ile yakından alakalıdır. Basur belirtileri;

  • Anüste kanama
  • Anüs etrafında şişlik
  • Tuvalete çıkarken zorlanma ya da tuvalete çıkamama
  • Anüs bölgesinde kaşıntı olarak sıralanabilir.

  Bu sayılan belirtiler basur hastalığında yaygın bir şekilde ortaya çıkar ve neredeyse tüm basurda aynı şikayetler oluşur. Basura nedenler, gebelik obezite, sürekli oturmak, kronik sindirim problemleri, lif açısından yetersiz beslenme, kabızlık ve az su tüketimidir. Basur tedavi yöntemleri arasında basurun derecesine göre merhem kullanımı ya da cerrahi yer almaktadır. Basurun şiddetlenmesi ve ilerlemesi beslenme alışkanlıkları ile akından ilişkili olduğu için beslenme listesinde yapılacak değişiklikler basuru kontrol altına almak için faydalı olabilir. Doğru bir beslenme programı ile basur şikayetleri büyük oranda azaltılabilir.

  Basura İyi Gelen Yiyecekler

  Kefir Ve Yoğurt: Kefir ve yoğurt bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilere destek olur. Bu nedenle de basur için tavsiye edilen yiyeceklerin başında kefir ve yoğurt gelir. Bağırsaklardaki faydalı bakteriler çoğaldığında vücuda alınan ve mideden tam olarak sindirilmeden bağırsaklara ulaşan gıdalar daha kolay parçalanır ve kabızlık olasılığı büyük oranda azalır.

  Meyve Ve Sebzeler: Kabızlık problemlerinde tuvalete çıkıldığında damarlar daha fazla zorlanarak kanama ve basur ağrıları artabilir. Taze meyve ve sebzeler lif bakımından zengin içeriğe sahiptirler ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkidedirler. Bu tür besinler sindirim sistemine karşı fayda sağlayarak kabızlığa engel olur. Gıdalar yolu ile alınan lif bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlar, dışkıyı yumuşatır ve zorlanmaya gerek kalmadan dışkının atılmasını sağlar.

  Basura İyi Gelen Yiyecekler

  Tahıllar: Kepekli tahıllar lif ve protein bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bu tür yiyeceklerin sindirimi oldukça rahatlatır ve basur nedeniyle oluşan yakınmaları azaltır. Bağırsakların daha rahat çalışması için uzmanlar günlük 25-35 gram arasında lif tüketilmesini önermektedir.

  Sıvılar: Basur oluşumunu engellemek v basur şikayetlerini azaltmak için bol miktarda su ve sıvı tüketilmelidir. Su haricinde bitki çayları, meyve ve sbze suları tüketmekte basur şikayetlerini azaltır.

  Basuru Olanlar Nasıl Beslenmelidir

  Basur, dengeli ve düzenli bir beslenme programı ile kontrol altına alınabilir. Günlük beslenme programında basur şikayetlerini arttırmayacak ve basur ağrılarını hafifletecek yiyeceklere mümkün olduğunca yer verilmelidir. Bu sayede basur ağrıları ve kanama engellenebilir. Eğer beslenmeye dikkat edilmezse özellikle tuvalete çıkıldığında büyük acı yaşanacak ve kanamaya maruz kalınacaktır.

  Basur İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır

  • Evde basur için uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen basur şikayetlerinde azalma ya da hafifleme yaşanmıyorsa
  • Basur ağrıları 1 haftadan uzun süredir devam ediyorsa
  • Basur nedeniyle şişen damarlar 4-7 gün içinde normale dönmüyorsa
  • Rektal kanamalarda  görülen kanda değişiklik varsa
  • Dışkı renginde değişiklik oluşmuşsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  ]]>
  Basur Bitkisel Tedavi https://www.basurhastaligi.org/basur-bitkisel-tedavi.html Mon, 19 Nov 2018 21:34:42 +0000 Basur bitkisel tedavi, bu tedaviler basur için uygulanan tıbbi tedavileri destekleyici tarzdadır. Toplumda herkesi etkileyebilen basur sorunu, bağırsak bölgesinde iltihaplanmış ve şişmiş damarlardan dolayı oluşur. Bun Basur bitkisel tedavi, bu tedaviler basur için uygulanan tıbbi tedavileri destekleyici tarzdadır. Toplumda herkesi etkileyebilen basur sorunu, bağırsak bölgesinde iltihaplanmış ve şişmiş damarlardan dolayı oluşur. Bunların gelişmesinde etkili olan en önemli unsur, sıkça kabızlık sorunu yaşanmasıdır. Çünkü kabızlık nedeniyle yapılan ıkınma eylemi, bu alanda fazla baskı uyguladığı için, kaşıntının eşlik ettiği iltihap ve şişkinlik meydana gelir. Tıp alanında hemoroid olarak tanımlanan bu rahatsızlık uzun süreli oturanlarda, ağır kaldıran kişilerde, kronik kabızlık sorunu çekenlerde, 50 yaşın üzerinde olanlarda, tuvalette gereğinden fazla oturanlarda, genetik olarak buna yatkın olan kişilerde etkili olabilir. Basur tıbbi tedavilerde ilaç ve cerrahi girişimle tedavi edilse de, hastaların bitkisel tedavi yollarına başvurması da faydalı olur. Bu tedaviler haricen sürülerek, lapa şeklinde ya da oturma banyosu şeklinde tatbik edilir.

  Basur bitkisel tedavi yolları nelerdir

  Siyah üzüm yaprağı kürü: Siyah üzüm yaprağını 1 su bardağı sıcak suyun içinde 10 dakika demlendirerek, gün içinde 2 su bardağı olarak tüketilebilir.

  Çobançantası kürü: 4 tatlı kaşığı çobançantası bitkisi, 4 su bardağı suyun içinde en az 8 saat bekletilir. Bu karışımı aynı gün hazırlamalı ve aynı gün kullanmalısınız. Bu karışımın kullanımı basurun yıkanması yoluyla olur.

  Zeytinyağı kürü: Saf zeytinyağını biraz ısıtarak, aç karnına 50 gram içilir. Bunun birkaç gün yapılması halinde, basur oluşumları için faydalı olacaktır.

  Semiz otu kürü: Semiz otunu buharda bekleterek lapa haline getirin. Bunu basurun üzerinde bir süre bekleterek uygulayın.

  Maydanoz kürü: İnce doğranmış maydanozu 1 su bardağı sıcak suyun içinde 5-10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra bunu 20 dakika kadar demlendirin. Bu karışımla basur bölgesi yıkanmalıdır.

  Basur Bitkisel Tedavi

  At kestanesi: Basur tedavisinde kullanılan at kestanesi kabuklarında oldukça yararlı maddeler bulunmaktadır. Bunlarla hazırlayacağınız çayı basur üzerine haricen kullanabilirsiniz. Dilerseniz bununla oturma banyosu yapabilirsiniz.

  Aloe vera: Yara iyileştirici ve sıkıştırıcı etkisi olan aloe vera bitkisi basur için haricen kullanılabilir. Eğer oral yoldan kullanılırsa, ishal yapıcı etkiye neden olabilir. Bu konuda Hintli doktorların tavsiyesi bitkinin çayının her gün 3 defa içilmesi yönündedir. Bu basurlar etkisini yitirene kadar içilmelidir. Ancak bu çay evde sizlerin hazırlayabileceğiniz türden değildir. Çünkü aloe vera güçlü laksatif etkilere sahiptir.

  Kuşburnu: Bu bitkinin meyveleri kaynatılarak lapa haline getirilir. Daha sonra basur bölgesine konulur. Bu şekilde 15-20 dakika bekletilir, ardından bölge ılık suyla yıkanır.

  Patlıcan: Patlıcanın baş bölümünde olan yeşil kısımları suyun içinde kaynatılır. Bu karışım yine basurların üzerine haricen sürülür ve oturma banyosu yapılır.

  Zakkum: Bu bitkinin taze filizleri suda kaynatılarak, oturma banyosu yapılır.

  Tere: Bu bitkinin suyu çıkarılarak her gün 1 bardak içilebilir.

  Meşe kabuğu: Bu bitki toz haline getirilerek, merhem gibi basur bölgesine sürülür.

  Kırmızı pancar: Bunu sıcak suda haşlayarak iyice lapa haline getirin. Basur üzerine uygulayın.

  Patates: İncecik fitil gibi kestiğiniz patatesi basur üzerinde bekletin.

  Papatya: 2 gram kuru papatyayı 1 su bardağı sıcak suyun içinde demleyin. Bununla basur üzerine pansuman yapın.

  Keçiboynuzu: Basur sorunu yaşayan kişiler, keçiboynuzu tüketebilir.

  Marul tohumu: Bu bitkinin tohumlarını ezin. Toz halinde her gün 5 gram kadar tüketin.

  Üzüm çekirdeği: Bunu sarımsakla b]]> Basur Nedir https://www.basurhastaligi.org/basur-nedir.html Tue, 20 Nov 2018 21:14:40 +0000 Basur Nedir Beslenme alışkanlıklarının zamanla değişemesiyle birlikte ortaya çıkan bir anüs bölgesi rahatsızlığıdır. Günümüzde basur olarak bilinen hastalığın litaratürdeki adı ise hemoroittir. Beslenme alışkanlık Basur Nedir Beslenme alışkanlıklarının zamanla değişemesiyle birlikte ortaya çıkan bir anüs bölgesi rahatsızlığıdır. Günümüzde basur olarak bilinen hastalığın litaratürdeki adı ise hemoroittir. Beslenme alışkanlıklarının düzene sokulmasıyla düzelebilen bu hastalık, dönemimizde genellikle cerrahi müdahale gerektirmektedir. Bunun sebebi ise hastalığın başlangıç döneminin farkedilmemesidir. Hastalığın oluşumu ise anüs çışında bulunan toplar damarın genişlemesi ve varis benzeri bir yapıya bürünmesidir.

  İki çeşit basur görülmektedir. Basur nedir sorusunu işlerken bu iki çeşitten hangisinin sizi ilgilendirdiği önemli bir noktadır. Bu ayrım birincil ve ikincil basurlar olarak sınıflandırılır.

  Birincil basurlar: Ülkemizde ve dünyada en sık görülen tür birincil basurdur. Anüs çıkışında bulunan toplar damarın işlevini tam anlamıyla yerine getirmemesiyle ortaya çıkar. 25 ila 30'lu yaşlar arasında sıklıkla raslanır.

  İkincil basurlar: Anüs bölgesinde bulunan damarların kan akışının engellenmesi sonucunda meydana gelen basur çeşididir. Bu basur çeşidin sebep olarak çeşitli hastalıklar gösterilebilir. Bunlardan en belirgin olanı siroz hastalığıdır.

  Basura neden olan vücud sorunu genellikle toplardamarın iltihaplanması ve bozulmasıdır. Çok ağırılı bir hastalık olan basur hastalığının ağrısını azaltmak için çeşitli önlemler mevcuttur. Fazla alkol tüketiminden, baharatlı ve acı yiyecekler tüketmekten kaçınarak ve ve beslenme miktarını azaltarak basurun etkisi azaltılabilir.

  Basur rahatsızlığının sebeplerinde biri ise makat bölgesine fazla baskı uygulanmasıdır. Bisiklet ve at biniciliği gib sporlarla ilgilenenler ve uzun süre masa başınada büro işleri yapan kişilerde sık görülmektedir. Ayrıca günler boyu intikale çıkıp dağlarda uyumak zorunda kalan askerlerimizde de bu hastalık sık görülür.

  Basur Nedir

  Basur nedir sorusunu araştırırken karşımıza çıkan önemli bir nokta ise tedaviye gittiğinizde doktorunuzun basur çeşidinizi öğrenmenizi sağlamasıdır. Basur hastalığının tedavisi iki tür basura göre değişir. Bu türler iç basur ve dış basur olarak ikiye ayrılır.

  Dış basur: makat bölgesinin kapalı bulunması görevini üstlenen kasların alt kısmında bulunan toplardamardaki intihaplanmayla oluyan basur türüdür. İsmindende anlaşılacağı gibi dışarıda ve gözle görülür bir şekilde belirgin bir yapıya sahiptir. Dış basur makat bölgesini kapatarak dışkı çıkışını engeller ve bu çıkış sırasında hastaya büyük acılar verir. Dış basur tüvalet sonrası kanama yapar. Bu da ilerleyen dönemlerde kansızlığa sebep olur.

  İç basur: Makat bölgesinin büzülmesini sağlayan kas yapısının yakınında bulunan toplar damarın intihaplanması sonucu oluşur. İçi ve dış basur bir arada buluna bilir ancak genellikle tek başına iç basur görülmez. İç basur aşağı doğru büyüyerek anüsten dışarı çıkma eylemi taşır.

  Basur nedir Belirtileri nelerdir
  Aklımızdaki en büyük soru sadece basurun ne olduğu değil, basur hastalığına yakalanıp yakalanmadığımız sorusu. Bu soruya basur hastalığının belirtilerini gösteren her hasta kendine göre cevaplar alabilir bu beliriler ise;

  •  Büyük abdest sırasında dışkıda kanama meydana gelmesi basurun en önemli belirtilerinden biridir. Basurun ilk belirtisi kanamadır. Kanamayla karşılaşan bir hastanın uzman bir hekime başvurması gerekmektedir.
  • Makat bölgesinde oluşan ağrı basurun ikinci balirtisidir. dışkılanma sırasında oluşan bu ağrı ilerleyen dönemlerde oturup kalkarken hissedilecek büyük bir ağrıya dönüşmektedir. Bu ağrının en büyük nedeni ise toplar damardaki iltihaplanmanın artmasıdır. Bu tip durumlarda hastalık ilerlemiştir. Acilen uzman hekiminize baş vurmanız gerekmektedir.
  • Kansızlık basur hastalarının başka bir şikayetidir. İleri derece basur hastaları kansızlıkla karşı karşıya kalabilir.
  Basur nedir Nasıl Tedavi edilir
  Halk arasında basur tedavisi sadece cerrah]]>
  İç Basur https://www.basurhastaligi.org/ic-basur.html Wed, 21 Nov 2018 11:23:04 +0000 İç Basur, Hemoroid hastalığının ikinci evresidir. İnsanların beslenme alışkanlıklarını değiştirdiği dönemlerde meydana gelmesi tesadüf değildir. İç basur makat bölgesinin iç tarafında büzgü kaslarının yakınlar İç Basur, Hemoroid hastalığının ikinci evresidir. İnsanların beslenme alışkanlıklarını değiştirdiği dönemlerde meydana gelmesi tesadüf değildir. İç basur makat bölgesinin iç tarafında büzgü kaslarının yakınlarında bulunan toplardamarların iltiaplanmasıyla oluşur. linea dentata olarak bilinen bölgenin üst kısmında oluşumunu tamanlar. Her insanda iç basur dokusu mevcuttur. Bu doku doğru çalıştığı durumlarda istemsiz gaz çıkışını engelleme görevi üstlenir. Bir kapak görevi görür.

   İç basur kimlerde görülür

  • Masa başı iş yapan ve uzun süre masada oturarak çalışmak zorunda olan kişilerde
  • Uzun süre ayakta durmak zorunda olan kişilerde
  • Tuvalet ihtiyacını geçiktiren kişilerde ve ya ıkınarak dışkılanan insanlarda ve tuvalette uzun süre duran insanlarda.
  • Sık sık kabız olan kişilerde ve devamlı öksürüğü olan kişilerde
  • Ard arda gebeliklerde
  • Uzun ishal dönemleri geçiren insanlarda

  Yukarıdaki belirtilerin sonucunda iç basur dokusu içeriinde bulunan toplardamarların zedelenerek aşağı doğru sarkma eylemi göstermesi ve bu sarkma sonrası şişmesi iç basurun başlangıcıdır. Bu şişme toplar damardaki kanın geriye akmamasından kaynaklı bir şişmedir. Biriken kan daha sonra basur kanamasını oluşturmaktadır. İç basur 4 dönemden oluşmaktadır:

  İç Basur

  Anüs içinde bulunan basur dokusu büyüme ve sarkma eyilimi göstermeye başlar. Kabızlık sonrası ufak çaplı kanamalar ilk evrenin göstergesidir. Sarkma eylemi gösterse dahi sarkma bu dönemde görülmez.

 • ikinci evrede tuvalet sonrası ağrı olmadan kanama işlevi başlar. Bu dönemde kanamanız olabilir ancak yoktur. Bu evrede sarkma başlamaktadır ve hatta ıkınma sonrası anüsten dışarıya sarkabilir. Belirli bir süre sonra kendiliğinden içeri girer. Bu dönemin sonunda ağrı kendini belli etmeye başlar.
 • Bu evrede ağrı kendini belli eder. Dayanılmaz bir durum almaya başlar. Bu evrenin en büyük belirtisi ise dışkılanma sonucu iç basur dokusunun dışarı çıkmasıdır. Bu dışarı çıkma ikinci evredeki gibi az değil ve zamanla kendiliğinden içeri girmez. İç basur dokusunu hasta eliyle içeri sokması gerekir. Bu dönemde ağrı artacağı gibi kanamada artacaktır.
 • Dördüncü ve son döneme gelindiğinde ise iç basur bir daha içeri girmemek üzüre dışarı çıkar. Sürekli bir ağrı ve kanama durumu ile enfeksiyon ve akıntı durumları meydana gelir. Sosyal hayat sıkıntılı bir hal alır. Tromboz bu evrede meydana gelir ve acil müdahale gerektirebilir. Bu nedenle hasta iç hemoroid bu döneme gelmeden tedavi olması gerekir.
 • İç basur tehlikeli ve zor bir hastalıktır. Bu nedenle uzman bir hekime danışılması ve hastalığa erkan müdahale edilmesi gerekir. Sosyal hayatı olumsuz etkileyeceği için tedaviye bir an önce başlanılması gerekmektedir. Ancak ülkemizde sağlık personelinden utanma durumu mevcut olduğundan hastalar mahrem yerlerini gösterememektedir. Bu durumda hastalığın 4. döneme kadar ulaşmasına sebep verir. Sağlığınız için unutmayın "Tıpta Utanma Yoktur"

  ]]>
  Basur Çeşitleri https://www.basurhastaligi.org/basur-cesitleri.html Thu, 22 Nov 2018 07:10:29 +0000 Basur Çeşitleri, Basur, anus ve rektumda görülen toplardamar varislerine verilen addır. Tıptaki adı da Hemoroittir. Hemoroid veya mayasıl; basurun halk arasında kullanılan diğer adlarıdır. Doğuştan gelen nedenler de basura Basur Çeşitleri, Basur, anus ve rektumda görülen toplardamar varislerine verilen addır. Tıptaki adı da Hemoroittir. Hemoroid veya mayasıl; basurun halk arasında kullanılan diğer adlarıdır. Doğuştan gelen nedenler de basura yol açabilir. Basur toplumda yaygın görülmekle birlikte genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Vücudun oturarak ve hareketsiz yaşam şekli ve kabızlık hazırlayıcı etmenlerdir.

  Basurlar iç basur ve dış basur olmak üzere iki çeşittir:

  İç Basur (Hemoroit): İç basur dokusu anüsün iç tarafında dişli çizgi olarak tanımlanan çizginin üst tarafında bulunmaktadır. İç basur tanısı ancak anuskopla veya parmakla muayenede fark edilebilir. Her kişide iç basur (Hemoroid) dokusu vardır ve olağan şartlarda görevleri kalın bağırsağın son bölümündeki basınç değişimlerine bağlı olarak şişip sönerek doğal yastıkçık şeklinde istemsiz gaz ve sıvı çıkışına engel olmaktadır. 

  İç Basur (hemoroid) Rahatsızlığı Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar: Kronik kabızlık veya uzamış ishal durumlarında, ıkınarak tuvaletini yapan, yapmakta zorlanan ve uzun süre tuvalette ihtiyacını yapamadığı için oturan kişilerde, uzun süre ayakta çalışan ya da sürekli oturarak çalışan kişilerde, gebelik sırasında iç basur (hemoroid) ortaya çıkmaktadır. İç basur dokusunu bağırsak duvarına bağlayan park bağları zedelenir ve basur dokusu aşağı doğru sarkmaya ve sarktıkça da şişmeye başlar. Bunun sebebi basur memesinin kirli kanını taşıyan damarlarda sarkma sebebi ile oluşan açılanma ve kirli kanın geri akımında zorlanmasıdır.

  Gebelikte İç Basur (Hemoroid): Gebelerde anne karnındaki bebeğin büyümesi ile birlikte makat bölgesinde baskı artar, bu baskı sonucu damarlarda ve basur dokusunda şişme görülmektedir.

  Basur Çeşitleri
  İç Basur Rahatsızlığının Evreleri Nelerdir: İç basur 4 evreden oluşmaktadır. Kişinin geçirdiği hastalık aşama aşama seyir halinde olduğu için bu evrelere göre değişmektedir.
  1.Evre
  2.Evre
  3.Evre
  4.Evre olmak üzere 4' e ayrılır. 

  Dış Basur (Hemoroid): Anusun dışında yer alırlar. Makatın kapanmasını sağlayan kasın altındaki toplardamarların genişlemesi sonucu oluşmaktadır. Dış basur genelde iç basurla birlikte görülmektedir. Hastanın çoğu zaman makat bölgesinde kaşıntı ve yanma gibi şikayetleri vardır. Dışkılama isteği oluşur ve dışkılama sırasında ağrı artar, kişiden dışkı sırasında kan geldiği de olur. Bu durum kansızlığa yol açmaktadır. Makat bölgesinden sarkmış yumaklar iltihap oluşması sebebiyle makatı kapatan kasın aşırı kasılmasıyla sarılırlar. Basur boğulması diye bilinen durum meydana gelir ve bu boğulan torbalar şişlik ve ağrı sonucu kopma meydana gelir. Ayrıca basur sonucu oluşan damar torbalarının (yumaklarının) içindeki kan pıhtılaşabilir. Ardından bu makat bölgesinde farklı bir doku türü oluşur. Oluşan bu doku bazen iyileşme gösterse de genelde iyi bir sonuç vermez ve kopmaların sonucu kopan yerde ülser yaraları oluşmaktadır. Kanın pıhtılaşması çoğu zaman acil müdahale gerektirebilir.
    
  Dış Basur Rahatsızlığının Dereceleri Nelerdir: Dış Basur da 4 dereceye kadar sınıflandırılır.
  1.Derecede görülen en önemli bulgu kanamadır ve hafif ağrı, yanma yapar. 2-3. dereceler hafif ağrılar ve yanmalarla şiddetlenerek devam ederken 4.Derceye kadar bu şikayetler artarak ilerler. 4. derecede basur geriye itilemez bir hal alır. Bulgular daha şiddetlidir. Çünkü bu basur kalın bağırsak kanserine tek başına yol açabilen bir hastalıktır. Bu da diğer hastalıklar çeşidi gibi bir hastalıktır. Her basur daha tehlikeli bir hastalığı gizleyebilir, bundan dolayı tam bir muayene her zaman şarttır.Kişi utanılacak bir şey olduğu düşünülür ve hekime gitmekte çekingenlik yapar. Aslında utanılacak bir hastalık değ]]> Basur Minderi https://www.basurhastaligi.org/basur-minderi.html Fri, 23 Nov 2018 03:05:24 +0000 Basur Minderi, Basur hastalığı toplumumuzun %50 nüfusunu etkileyen erkek ve kadınlarda görülen bir tür hastalıktır.Basurların oluşumunda anüs içinde toplardamarlar bulunmaktadır. Bu toplardamarlar çeşitli sebepler Basur Minderi, Basur hastalığı toplumumuzun %50 nüfusunu etkileyen erkek ve kadınlarda görülen bir tür hastalıktır.Basurların oluşumunda anüs içinde toplardamarlar bulunmaktadır. Bu toplardamarlar çeşitli sebeplerden dolayı bu damarların içindeki aşırı basınç artar ve anüs büzgen kasının gevşekliği rol oynar. Damarların yapısı genişlemeye elverişlidir. Bu sebepten damarlar artmış basıncı dengelemek için genişlemekte ve makat bölgesinden dışarı çıkmaktadırlar.

  Dışarı çıkarak sarkmış olan bu toplardamar torbaları mor ve kırmızı renktedir. Sık sık kanamaya sebep olmaktadır. Kanamanın nedeni bu damarların tahrip olması sonucu delinmesidir. Toplardamarların bozukluğu basurun ana sebepleridir. Basurun başlıca nedenleri kronik kabızlık ve bu yüzden ıkınmak ya da hamilelik sonucu oluşan damar genişlemesidir. Hamilelikte hormon miktarının da değişmesiyle damarlar genişlemektedir. Ikınınca da basınç artış göstermektedir. Bu da damarlarda genişlemeye sebep olur. Basur gerçekten çok can sıkıcı haller alabilen bir sağlık problemidir. Kanama baş belirtisidir, ardından yanma, ağrı, kaşıntı, hassasiyet gibi belirtileri de mevcuttur. Basurun bu durumda, tuvalet ihtiyacını giderme sırasında ıkınmalarla da durumu daha belirgin bir hal almaktadır. Basur oluşumunu artıran şişmanlık, yanlış beslenme, obezite, uzun süren kabızlık, gebelik gibi faktörler mevcuttur.

  Makatın çatlaması, yırtılması ve ince bir yara halini almaktadır. Bu durumda da  zaman zaman meydana gelen kanamalar ve en önemlisi de tuvalet yaparken oluşan şiddetli kaşıntı, yanma ağrılar ve huzursuzluk şikayetlerine sebep olmasıdır. Kabızlık ve ıkınmalarla yapılan tuvalet bu şikayetleri fazlasıyla arttırır. Basur ameliyatı da bu durumda son çare olmak da ve bu durumun tedavisi olarak yapılmaktadır.

  Basur Minderi

  Basur Minderi, Basur rahatsızlığı yaşayan hastaların bir çoğu oturmakta zorlanmaktadır. Bu dönemlerde hastaya basur minderi diğer ismiyle oturma simidi, ortapedik olmak şartı ile hasta kişiye çok yardımcı olacaktır. Ağrılı ve sancılı makat rahatsızlıklarına basur minderi, rahat oturup kalkma gibi olayları sorunsuz hale getirmek için tasarlanmış ideal dinlenme minderidir. Gebe kadınların doğum öncesi ve sonrasında meydana gelen ağrılar içinde bu minderi rahatlıkla  kullanabilir. Yanma, kaşınma ve ağrı yaşayan bölgenin yer ile temas etmesini engelleyerek ağrıyı ve acıyı kesmeye yardımcı bir minderdir. Basur Minderinin çapı 40 cm'dir. Boyutları fazladır, kişi rahatlığına göre boyutunu seçebilir. 

  Özellikle sırt, bel ağrısı ve kalça, basur ağrıları olan kişiler, zaman zaman çok sert yada çok yumuşak zeminlerde oturamayabilirler veya oturduklarında ağrı yaşayabilirler. Bu tür kişiler için basur minderi çok büyük fayda sağlamaktadırlar. Bu basur minderini hemen hemen her alanda kullanmak mümkündür. Taşıması kolay, temizliği de kolay olan bu minderi okulda, evde, iş de, piknikte, arabanın koltuğu üzerinde kullanmak için rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Basur minderi ortopedik bir ürün olduğundan dolayı poliüretan dolgu malzemesinden yapılmaktadır. Bu minderi basur ameliyatı öncesi ve ameliyat sonrası çok sağlıklı bir şekilde kullanmak mümkündür. Basur minderi satış noktaları çok fazladır ve bulmak çok kolaydır.   

  ]]>
  Basur Ne Demek https://www.basurhastaligi.org/basur-ne-demek.html Fri, 23 Nov 2018 09:47:39 +0000 Basur ne demek, Dışkı kontrolünü yapabilmek için anal kısımda var olan vaskülerin zaman içerisinde şişmesi sonucunda ya da iltihaplanması sonucunda basur memesi oluşur. Basur acı ya da ekşi yenmesi sonucunda oluşabilir. Ayrıc Basur ne demek, Dışkı kontrolünü yapabilmek için anal kısımda var olan vaskülerin zaman içerisinde şişmesi sonucunda ya da iltihaplanması sonucunda basur memesi oluşur. Basur acı ya da ekşi yenmesi sonucunda oluşabilir. Ayrıca fazla ıkınma veya zorlanma sonucunda da olabilir. Çok sıklıkla kabız olan insanlarda daha sık görülmektedir. Makat bölgesinde olur. Basurlar dengeli beslenmeyle kontrol altına alınabilir. Yediğiniz yemeklerin içerisine acı konmaması gerekmektedir. Katı yiyeceklerdense sıvı ve bol lifli yiyecekler tüketilmesi basura çok iyi gelmektedir. Sıklıkla alkol kullanan insanlarda, hamile kalan kadınlarda, yemeklerde baharatları tercih edenlerde, bol acı tüketenlerde görülmektedir. Basur memesi oluştuğunda hasta oturmakta güçlük çekecektir. Ayrıca bu durumda bisiklete binmek çok sorun olmaktadır. Basurlar ikiye ayrılmaktadır. Birincil basurlar, ülkemizde sıklıkla görülen basurdur. 20-30 yaş arasında daha çok görülmektedir. Makat içerisinde bulunan toplardamarların bir hastalığı olmaktadır. İkincil basurlar, çok sık görülmez. Kapıtoplardamarı kan akışının bozulması sonucunda oluşur. Siroz ya da diğer karaciğer hastalıkları ikincil basurların olmasına neden olmaktadır. Basur genel cerrah doktorları ilgilenmektedir. Ameliyatla alınmaktadır. Kolonoskopi yapılarak kesin sonuç verilmektedir.

  Basur çeşitleri:

  İç basurlar: Makat içerisinde bulunan büzgün adındaki kasın makatı kapatma görevi vardır. Bu kasın üzerinde toplardamarlar bulunmaktadır. Bu damarlar genişlediğinde oluşur. İç ve dış basur her ikisi de insanlarda görülebilmektedir. İç basurda hastada mukozo sarkması sıklıkla görülür. Ayrıca hasta tuvaletini yaparken bu iç basur dışarıya doğru sarkmaktadır.

  Dış basur: Makatın kapanmasını sağlayan büzgün kasının altında var olan toplardamarların genişlemesi sonucunda oluşur. Dış basur bazı durumlarda aşırı kanama yapar. Bu yüzden hastada kansızlık ve iltihaplanma oluşabilir.

  Basur hastalığının belirtileri nelerdir
  • Basurun en çok belirtisi arasında parlak açık renk bir kanama olmaktadır. Tuvaletini yaparken kanama olması durumunda mutlaka genel cerrah uzmanına görülerek, tedavi olması gerekmektedir.
  • Genişleyen toplardamarların iltihaplanması görülmektedir. Bu iltihaplanma sıklıkla görülmektedir. Toplardamarlar iltihaplandığında basur memesi şiser. Bu çok büyük bir ağrının olmasına neden olur.
  • Kabızlık sonucunda tuvaletini yaparken şiddetli bir ağrı olur.
  • Basur kanaması ilk başlarda çok fazla olmayacaktır. Hastanın tedavi olmaması sonucunda sıklıkla her tuvalete çıktığında kanaması olacaktır. Bu kanama sonucunda sıklıkla hastalarda kansızlık görülmektedir. 
  • Makat bölgesinde kaşıntı görülmektedir.
  Basur Ne DemekBasur hastalığının tedavi yöntemi:
  • Hastanın kabız olmaması için komposto ya da kayısı tüketmesi gerekmektedir.
  • Dışkının bağırsak içerisinde az kalması amacıyla düzenli olarak dışkılama yapması gerekmektedir.
  • Basurun iyileşmesi için mutlaka yiyeceklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle baharatlı yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Acı basuru tetiklediğinden uzak durulmalıdır.
  • Hastanın çok yemek yememesi gerekmektedir. Çok yemek sindirim sistemine zarar vereceğinden basuru tetikleyecektir.
  • Alkol ve aşırı kafein alınmaması gerekmektedir.
  • Sıcak oturma banyosu, buhar banyosu yapması gerekmektedir
  • Vazelin ya da lanolin yağını makat bölgesine sürmesi gerekmektedir.
  • Hastanın hareketsiz bir yaşam tarzı varsa, sürekli olarak oturuyorsa bundan vazgeçerek hareketli bir yaşama başlaması gerekmektedir.
  • Bol sıvı gıdalar tüketmelidir. Özellikle sebze ağırlıklı yemekler yemelidir.
  • Bütün tedavi yöntemlerine rağmen bir türlü basurda iyileşme görülmüyorsa o zaman cerrahi yönteme başvurulması gerekmektedir. Sıvı azot kullanılarak basur memeleri dondurulur. Bir alet yardımıyla bu basur memeleri]]> Basur Kürü https://www.basurhastaligi.org/basur-kuru.html Fri, 23 Nov 2018 16:07:31 +0000 Basur kürü, halk arasında basur tıp dilinde hemoroid olarak adlandırılan rahatsızlık iç ve dış basur olmak üzere iki grupta incelenir. Basur, makat bölgesinde de yer alan toplardamarların şişerek varisleşmesi olar Basur kürü, halk arasında basur tıp dilinde hemoroid olarak adlandırılan rahatsızlık iç ve dış basur olmak üzere iki grupta incelenir. Basur, makat bölgesinde de yer alan toplardamarların şişerek varisleşmesi olarak tanımlanabilir. Basur beslenme alışkanlıkları ile yakından alakalı bir sağlık sorunu olduğu için beslenme programında yapılacak ufak değişiklikler ile kontrol altına alınabilir. Basur obezite ve kabızlığın tetiklediği halka arasında çok sık rastlanan bir hastalıktır. 50 yaş üzeri kişilerde daha sık görülse de her yaş grubunda ortaya çıkabilir.

   Basur İçin Kür Tarifleri

   • 1 avuç civanperçemi
   • 1 avuç sığır kuyruğu
   • 1 avuç ayrık kökü
   • 2 litre su

   Hazırlanışı: 2 litre su kaynatılarak içine diğer malzemeler eklenir. Kaynayan su ocaktan alınarak demlenmeye bırakılır. Süzülerek günde 2 defa 1 su bardağı olacak şekilde sıcak olarak içilir.

   Basur Kürü-2

   • Aynı ölçülerde keten tohumu
   • Haşhaş tohumu
   • Susam
   • Bal

   Hazırlanışı: Tüm malzeme karıştırılarak günde 3 defa 1'er yemek kaşığı tüketilir.

   Basur Kürü-3

   • 1 yemek kaşığı ufalanmış kırlangıç otu
   • 1 su bardağı sıcak su

   Hazırlanışı: 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı kırlangıç otu eklenerek karıştırılır. Karışım günde 4 bardak sıcak olacak şekilde içilir.

   Basur Kürü

   Basur Kürü-4

   • 1 tutam çobançantası otu
   • 1 litre su

   Basur Kürü-5

   • 10 gram siyah üzüm yaprağı
   • 1 bardak kaynatılmış su

   Hazırlanışı: 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine 10 gram siyah üzüm yaprağı atılarak 10 dakika kadar demlenir. Demleme süresi tamamlanınca içilebilir. Günde iki defa taze olarak hazırlanarak içilmelidir.

   Basur Kürü-6

   • 1 tutam ince kıyılmış maydanoz
   • 1 su bardağı kaynatılmış su

   Hazırlanışı: 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine 1 tutam ince kıyılmış maydanoz ilave edilerek 10 dakika birlikte kaynatılır. Kaynama süresi tamamlanınca ocaktan alınarak 20 dakika kadar demlenir. Hazırlanan kür ile sorunlu bölge silinir.

   ]]>
   Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur https://www.basurhastaligi.org/basur-tedavi-edilmezse-ne-olur.html Sat, 24 Nov 2018 07:40:23 +0000 Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur, Basurun en belirgin belirtisi büyük abdest yapılırken anal bölgede meydana gelen kanamalardır. Bu kanamaların bazıları hastaya acı verebileceği gibi bazıları ise tamamen acısızdır. Basur tedavi e Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur, Basurun en belirgin belirtisi büyük abdest yapılırken anal bölgede meydana gelen kanamalardır. Bu kanamaların bazıları hastaya acı verebileceği gibi bazıları ise tamamen acısızdır. Basur tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. 

   Basur tedavi edilmezse hastaya etkileri şu şekilde olacaktır:
   • Basur tedavisi ihmal edilirse hastaya en büyük zararı kansızlık (anemi) olacaktır. Ayrıca basuru olan insanlar rahatsızların dan dolayı sosyal faaliyetlerini büyük ölçüde yerine getirmekte zorlanacaklardır. 
   • Basur makatta sürekli bir kaşınma hissi uyandıracağı için kişiyi günlük hayatında çok zor duruma düşürebilmektedir. 
   • Bazı basur türlerinde veya basur apsesi'nin etki alanına göre tıpkı cam kesiğine benzer bir ağrı verecektir. Bu ağrı hastanın tuvalete çıkma isteğini azaltarak basur'un daha fazla tahriş olmasına neden olacaktır.
   • Basur tedavi edilmezse makat bölgesinde sürekli açık bir yara olacağından hastanın dışkısından çok rahatlıkla mikrop kaparak hastayı ölüme kadar götürebilecek enfeksiyonlara neden olmaktadır.
   Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur
   Basur Bağırsak Kanserine Neden Olur Mu

   Basur şikayeti ile hastaneye başvuranlara ilk olarak kanser muayenesi ve testleri yapılır. Çünkü bağırsak kanseri belirtileride makatta kanamayla başlar. Yani basur, bağırsak kanserine yol açmaz. Çoğu bağırsak kanseri hasta kendisini basur zannederek doktora baş vurmakta geç kalmaktadır. 
   Basur kanaması zannederek aylar sonra doktora baş vuran bir hasta kolay bir şekilde basit bir ameliyat ile kurtulabileceği bağırsak kanserinden, belki de ölmeye mahkum olacaktır. 
   Eğer makat kanaması yüzünden hastaneye başvuran kişi kanser değil basur ise, tedavisi basittir. Hasta kendisine verilecek olan ilaçlar ve perhizle eski sağlığına kavuşacaktır. Şayet her doktorun endişe ettiği gibi bağırsak kanseri ise, vakit geçirmeden tedaviye başlamak gerekir. Bu durumda hasta için geç kalacağı her saniye onun tedavisini çok etkileyecektir. Çünkü bağırsak kanseri kemiklerden beyine kadar hızlı bir şekilde ilerleyebilen bir kanser türüdür. Bu yüzden makatından kan geldiğini gören kişi hemen ertesi gün bir sağlık kurulusuna başvurması hayati öneme sahiptir.
   ]]>
   Basur Ağrısı https://www.basurhastaligi.org/basur-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 22:37:04 +0000 Basur ağrısı, en sık rastlanan hastalıklardan bir tanesi basurdur. Basurun şiddetli ağrıları, aşırı kanaması görülmektedir. Çoğu insanın fazla ıkınmadan ya da zorlanmadan olacaktır. Çok az olarak bazı karaciğer hastal Basur ağrısı, en sık rastlanan hastalıklardan bir tanesi basurdur. Basurun şiddetli ağrıları, aşırı kanaması görülmektedir. Çoğu insanın fazla ıkınmadan ya da zorlanmadan olacaktır. Çok az olarak bazı karaciğer hastalıklarının basura neden olduğu bilinmektedir. Basur hayatı olumsuz yönde etkilediğinden hasta oturma güçlüğü çekecektir. Özellikle basuru olan kişilerin sürekli olarak kabız olması, sürekli olarak ıkınması sonucunda aşırı bir kanaması olacak ve anüs zorlanacağından basur memesi şişecektir. Bu memenin şişmesi sonucunda ağrı olacaktır. Ağrı şikayeti insanların yürümesini bile engelleyip, oturma güçlüğü çekeceklerdir. Basur ağırısı olan insanların doktor tarafından verilecek olan ağrı kesici kremler sürülmesi ağrıyı dindirecektir. Fakat bu ağrının tam olarak geçirecek olan bitkilerin çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu bitkileri sizlerde, kendi evinizde kolayca uygulayabilirsiniz. Basura çok iyi gelen bitkiler sayesinde basur ağrısı geçebileceği gibi, aynı zamanda da basurun yok olması da mümkün olacaktır. Özellikle hastaların baharatlı ve acı çok yemesi sonucunda basur hızla büyüyecektir. Bu yüzden baharatlı yiyeceklerden tamamen uzak durulması gerekmektedir. Basur ağrısı hastaların tuvalete çıktıktan sonra makat bölgelerinde şiddetli bir ağrının olması ve uzun bir süre geçmemesine neden olur.

   Basur ağrısını geçirmek için ne yapmalı:

   Çok şiddetli olan ağrılar sonucunda hasta hareket etmekte güçlük çekecektir. Hastaların aniden bıçak batıyor gibi bir his olduğu şikayeti sonucunda çok zor zamanlar geçirirler. Bu yüzden hasta tuvalete çıkmak istemez. Ağrı kesici kremler, ağrı kesici özelliği olan ve basura iyi gelen bitkiler sayesinde daha kolayca hastanın iyileşmesi mümkün olacaktır. Basur memesinin büyüyüp sertleşmesinden dolayı, kasları gevşetebilmek için sıcak suyun buharına oturmak kasların gevşemesine iyi geleceğinden ağrının dinmesini sağlayacaktır. Sade suyun buharı sadece kasların gevşemesine neden olacaktır. Ağrınızın da tam olarak geçebilmesi için mutlaka içerisine karanfil koymak gerekmektedir. Bu sayede ağrının hafiflemesi mümkün olacaktır. Basur ağrısına çok iyi gelen bir diğer yöntem ise tuvalete çıktıktan sonra makat bölgesi soğuk suyla yıkanması gerekmektedir. Dışkılama sonrasına basur memesi dışarı çıktığından daha şiddetli ağrı oluşmaktadır. Eğer ağrının daha kolay geçebilmesi için mutlaka basur memesinin içeri konulması gerekmektedir. Bu sayede ağrının geçmesini sağlayabilirsiniz. Dışarıda kalan basur memesi zamanla kuruyup daha şiddetli bir ağrı yapacaktır. Ağrı olmaması ve kanama olmaması için çok ıkınmamak ve zorlamamak gerekmektedir.
   Basur Ağrısı
   Basur geçmeden ağrısı da geçmez.

   Ilık suya oturmak, basur memesini içeri koymak gibi yöntemler ağrıyı o anlığına geçirmiş olsa bile ilerleyen zamanlarda tekrar şiddetli olarak bir ağrının olması söz konusu olacağından mutlaka basurun yok olması gerekmektedir. Basurun geçmesini ve iyileşmesini sağlayan bitkisel tedaviler sayesinde ya da doktor tarafından verilen kimyasal ilaçlar sayesinde basurunuz geçecektir. Baharatlı yemekler, acı yemek basuru tetikleyip daha kötü olacak ve uyguladığınız bitkisel ilaçlar ve kimyasal ilaçlar çare olmayacaktır. Her tuvalete çıktığınızda zorlanıyor, sürekli olarak kanamanız oluyorsa doktora giderek cerrahi yönteme başvurmanız gerekmektedir. Böylece basur ağrısına kesin çözüm bulmuş olacaksınız.
   ]]>
   Basura Ne İyi Gelir https://www.basurhastaligi.org/basura-ne-iyi-gelir.html Sun, 25 Nov 2018 05:46:25 +0000 Basura ne iyi gelir, Basur (hemoroid) alt rektumda ve anüs kısmında yer alan damarların şişmesi ile gerçekleşen ve kişiyi ağrı hissi veren bir rahatsızlık oluğu gibi zamanla kanamaya bölgede tahribata yol açabilmektedir. Basura ne iyi gelir, Basur (hemoroid) alt rektumda ve anüs kısmında yer alan damarların şişmesi ile gerçekleşen ve kişiyi ağrı hissi veren bir rahatsızlık oluğu gibi zamanla kanamaya bölgede tahribata yol açabilmektedir. Özellikle bayanlar da doğum ensesinde hemorid oluşumu daha sık görülmektedir. Bunun dışında ise lif bakımından az olan gıdaların beslenme de tercih edilmesi ve yaş faktörü basur sorununu tetikleyebilir. Basur hastalığı aynı zamanda tüketilen gıdalar ile bağdaştırabilen bir sağlık problemi olduğu için besleme alışkanlıklarının değiştirilmesi hastalığın ilerlemesini ve oluşumunu engelleyebilir.

   Basura Ne İyi Gelir

   Aloe vera: Aloe vera bitkisinin kendine has olan jel kıvamındaki sıvısı cilt başta olmak üzere pek çok hastalık için kullanılabiliyor. Özellikle deri de meydana gelen iz ve yara gibi sorunların giderilmesinde çok tercih edilmektedir. Aloe vera bitkisi basur tedavisinde de kullanabilir. Bunun için özellikle bitkinin ve jelin taze olması gerekiyor. Aloe vera bitkisini saksısı ile birlikte almanız sağlık açısından daha iyi olacaktır. Yaprağından kopartıp içinden akan sıvıyı fazla bekletmeden basur olan yere sürmeniz yeterli gelecektir. Eğer daha önce aloe vera bitkisi denememiş iseniz öncelike bileğinizin iç kısmına sürüp alerjiniz olup olmadığını test etmenizde fayda olacaktır.

   Karnıyarık Otu: Kabızlığa oldukça iyi gelen bu bitki düzerli kullanılması halinde basur şikayetlerini azaltabilir. Basur sorununun nedenlerinden biri olan lif azınlığı kişilerde zamanla kabızlık problemine neden olabiliyor. Karnıyarık otu lif bakımından zengin bir bitkidir ve dışkılama sorununa iyi gelmektedir. Ancak sürekli kullandığınız ilaçlar var ise bu bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışmanız daha faydalı olacaktır.

   Basura Ne İyi Gelir

   Tavşan Memesi Bitkisi: Bitki uzun yıllardır dolaşım sistemi sorununun giderilmesinde ve damar hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Tavşan memesi bitkisinin bileşiminde bulunan bazı maddeler kan damarlarının daraltılmasını sağlamaktadır. Kan damarlarının daraltılması kişide basur sorununa iyi gelebilir. Tavşan memesi bitkisini krem olarak da tercih edebilirsiniz.

   Güvercin Ağacı: Güvercin ağacı bitkisinin kendine has yatıştırıcı özelliği ve kanamayı durdurucu yönüyle basur sorununun semptomlarını oldukça hafifletebilir. Özellikle basurdan dolayı şişmiş olan damarların daha da güçlenmesi sağlamaktadır. Piyasada yer alan bazı basur petlerinin içerisinde güvercin ağacı kremi yer almaktadır. Kanamayı durdurması ve ağrıyı hafifletmesi yönü ile bu petler de tercih edilebilir.

   Basura İyi Gelen Yiyecekler

   Sebze ve Meyveler: Basur hastalığının en büyük problemlerinden biri de tuvalet ihtiyacı karşılanırken yaşanan zorluk ve ağrı hissidir. Ancak oluşan bu ağrılar taze meyve ve sebzelerden bol tüketilerek hafife indirebilir. Sebze ve meylerde kişide bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim sistemini de fayda sağlar. Dışkının yumuşamasın da kolaylık sağlayıp kişilerde oluşabilecek kabızlık sorununa da iyi gelir.

   Yoğurt ve Kefir: Başta kefir olmak üzere yoğurt ve süt ürünleri kişilerde bağırsakların yumuşamasını sağlar. Bu da kabızlık şikayetlerini giderir ve dışkılamanın kolaylaşmasını sağlar. Aynı zamanda bağırsak da bulunan zararlı bakterilerin yok olmasını ve faydalı olan hücrelerin da çoğalmasını da gerçekleştirir. Sağlık açısından çok faydalı olan kefir ve yoğurt basur sorunu olan kişiler için inanılmaz faydaları olan besinlerden biridir.

   Tahıl Grupları: Tahıllı gıdalar lif bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda protein açısından da zengin olan tahıllar basurdan dolayı oluşan yakınları minimuma indirir.

   Basura İyi Gelen Kür Tarifleri

   1. Kür

   • 100 gr üzerlik otu
   • 100 gr pırasa tohumu
   • 1 kilo süzme bal

   Uy]]> Basur Kremi https://www.basurhastaligi.org/basur-kremi.html Sun, 25 Nov 2018 17:01:21 +0000 Basur Kremi, Basur her üç kişiden birinde görülen bir rahatsızlıktır. Basurun ilk belirtisi, kişinin fark etmesini sağlayan ilk göstergesi makattan tuvalet ihtiyacı giderilirken kan gelmesidir. Bu durum genelde kabız olan kişile Basur Kremi, Basur her üç kişiden birinde görülen bir rahatsızlıktır. Basurun ilk belirtisi, kişinin fark etmesini sağlayan ilk göstergesi makattan tuvalet ihtiyacı giderilirken kan gelmesidir. Bu durum genelde kabız olan kişilerde oldukça sık rastlanan bir durumdur.İlk olarak şunu belirtmekte fayda var ki, makatta kanaması olan her insan basur değildir. Bağırsak kanserinin belirtileride tamamen basurla aynıdır. Bu yüzden basur olduğundan şüphelenen bir kişinin ilk olarak bir hastaneye başvurarak gerekli testleri yaptırarak rahatsızlığının ne olduğundan emin olması gerekmektedir. Ben basurum deyip hiç bir kontrol yaptırmadan merhemlerle şikayetlerini yatıştırması mevcut olan bir bağırsak kanserinin ilerlemesine neden olabilir.


   Basur kremlerle tedavi edilebilir mi

   HEMOROİD kremleri yada ilaçları, içeriği ne olursa olsun basuru tamamen iyileştirici bir etken değildir. Hastanın kanamasını azaltmakta, kaşıntısını ve ağrısını gidermekte etkili olabilir fakat basur'un kesin bir tedaviye ulaşması için cerrahi müdahale en kestirme yöntemdir.

   Hangi tür kremler basur rahatsızlığında nasıl etki eder şu şekilde sıralayabiliriz:

   Pruzon: Herhangi bir yan etkiye yol açmadan basur kaşıntısını gidermek için kullanabileceğiniz bir kremdir. Vücudunuzda bulunan başka yaralarında kaşıntının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Kesin bir tedavi yöntemi olmasa da hastayı oldukça rahatlatacaktır.

   Proctolog Anal Krem: Yan etkisi olmayan şişkinlik ve kaşıntı hissinden kurtulmanız da etkili olacak bir kremdir. Uzun süre kullanmanızda bir sakınca yoktur.

   Anestol Pomat: İçeriğinde bulunan uyuşturucu etkisi ile, cilt yanığı, makat çatlağı, boğulmuş basur ve ağrılı her türlü yara üzerine uygulayabileceğiniz ağrı kesici bir kremdir. hastada uzun süre ve etkili bir rahatlama sağlar fakat basur tedavisinde her hangi bir tedavi edici etkisi yoktur.

   Basur Kremi
   Kostos Anal Krem: İçeriğinde bulunan kortizon ile şişliği ve kaşıntıyı azaltmakta oldukça etkili bir kremdir. Fakat kortizonun zararları yüzünden uzun süre kullanılması pek tavsiye edilmemektedir.

   Hedansa Anal Krem: İçeriğinde mentol özelliği bulunan bu krem, bölgesel olarak ağrıyı kaşıntıyı ve şişlik hissini azaltmaya yardımcı olacaktır. Makat ve çevresinin hem içine, hemde dışına uygulanmasında bir sakınca yoktur.

   Procto Glivenol Anal Krem: Diğer basur kremleri de basur'un genel etkileri olan, şişkinlik, kaşıntı ve ağrıyı azaltmakta etkilidir. Tedavi edici hiç bir etkisi yoktur ve bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

   Hemoralgine Anal Krem: İçeriğinde bulunan kanal büzücüler ile basur kanamalarını kesmekte etkilidir. Ayrıca basurun diğer etkileri olan ağrı, yanma ve kaşıntı hissini azaltmaktadır. Makat içine ve dışına rahtlıkla uygulanabilir. Bilinen bir yan etkisi de bulunmamaktadır.

   Yukarıda belirmiş olduğumuz basur kremleri sizinde okuduğunuz üzere basur üzerinde hiç bir tedavi edici etki göstermemektedir. Basurdan kaynaklanan şikayetleri azaltmaktan başka hiç bir işe yaramamaktadır. Basurdan kesin kurtulmak için doktorunuzun önereceği tedavi yöntemini en kısa sürede faaliyete geçirmektir. O zaman bütün bu kremlere olan ihtiyaçlar ortadan kalkmış olacaktır. 
   ]]>
   Basur Nasıl Geçer https://www.basurhastaligi.org/basur-nasil-gecer.html Mon, 26 Nov 2018 07:14:29 +0000 Basur nasıl geçer, Basur gerek bitkisel olarak gerekse tıbbı olarak tedavisi bulunan bir rahatsızlıktır. Basur çoğu zamanlar evde uygulanacak bazı yöntemler ile giderilebilse de doktora görünmek de gerekebilir. Özellikle i Basur nasıl geçer, Basur gerek bitkisel olarak gerekse tıbbı olarak tedavisi bulunan bir rahatsızlıktır. Basur çoğu zamanlar evde uygulanacak bazı yöntemler ile giderilebilse de doktora görünmek de gerekebilir. Özellikle ilerlemiş olan basur sorunu için kişinin mutlaka bir uzman doktora görünmesi gerekir. aksi halde dayanılmaz bir ağrı ve dışkılamada ciddi sorunlar belirebilir.

   Basur Tedavisi 

   • Basur Ameliyat İle Tedavisi: Çoğunlukla ileri dereceli basur sorunu olan kişiler için ameliyat yöntemi tercih edilmektedir. 3.-4. Derece basur olarak adlandırılan ilerlemiş basur için ameliyat kaçınılmaz olacaktır. 1-2. Derece basur hastalığı içi kişileri doktor tarafında merhem veya ilaç tavsiyesi verilip iyileşmesi gözlenir. Basur ameliyatında lokal, genel veya spinal anestezi uygulanmaktadır.
   • Basur Lazer Tedavisi: Basur tedavisinde son zamanlar da lazer tedavisi sık tercih edilmektedir. Lazer uygulamansın arkasından kişinin iyileşme süreci anestezi ile yapılan yönteme göre daha hızlıdır ve konforludur.
   • Basur Bitkisel Tedavisi: Basur sorunu için günümüzde pek çok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır. Tıbbi işlem gerektirmeyecek derece de küçük basurunuz veya basurlarınız var ise bitkisel tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

   Basur Nasıl Geçer

   Basur Nasıl Geçer

   • Basur sorununu geçiren bir diğer yöntemde sıcak su uygulamasıdır. Bunun için büyük bir leğenin içerisini derinizi yakmayacak ısıda su ile yarısına kadar doldurulur. Suyun içerisine oturup su soğuyana kadar beklenir. Bu yöntem basurdan kaynaklanan acıyı dindirecektir ve olası komplikasyonları da giderecektir
   • Sabahları uyanır uyanmaz aç karnına bir fincan papatya çayı tüketilirse gün içince daha olmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda her gün 3-4 kere hazırlanmış olan papatya çayıyla pamuk ıslatılıp basurlu bölge silinir ise iyileşme süreci de hızlanacaktır.
   • At kestanesi basur sorununa iyi gelen bitkiler arasında yer alır. At kestanesinin çayını hazırlayıp basur bölgeye duş aldırılır ise veya çay ile pamuk ıslatılıp bölge silinirse iyileşme sürecini de hızlandıracaktır.
   • 100 gr üzerlik tohumu, 100 gr pırasa tohumu ve 1 kilo süzme cam bir kasenin içerisine alınıp tahta bir kaşıklı karıştırılır. Hazırlanılan karışımdan her gün 3 defa olacak şekilde yemeklerden yarım saat önce 2 yemek kaşığı ölçüsünde tüketilir.
   • 1 tutam sığırkuyruğu bitkisi, 2 litre kaynar su, 1 tutam civanperçemi, 1 tutam ayrık otu bir demleme kabının içerisine alınıp çay gibi demlenir. 5-6 dakika kadar bekletilir ve sürenin ardından hazırlanılan çaydan her gün 2 öğün ve birer bardak olacak şekilde aç karnına tüketilir.
   • Basura iyi gelen bir diğer yöntemde sıcak su uygulamasıdır. Bunun için büyük bir leğenin içerisini derinizi yakmayacak ısıda su ile yarısına kadar doldurulur. Suyun içerisine oturup su soğuyana kadar beklenir. Bu yöntem basurdan kaynaklanan acıyı dindirecektir ve olası komplikasyonları da giderecektir.
   • Her gün mutlaka bir kase taze meyve ve sebze tüketilir. Taze meyve ve sebzelerin içerisinde bulunan protein ve lif oranı sindirim daha iyi çalışmasında fayda sağlar.
   • 100 gr zulunbe kökü, 100 gr Yahudi baklası, 100 gr karahalile ve 1,5 kilo bal uygun büyüklükte bir kabın içerisine alınıp karıştırılır. Hazırlanılan karışım bir hafta boyunca günde üç öğün olacak şekilde birer yemek kaşığı sabah, öğlen ve akşam tüketilir.
   • Her gün kefir ve yoğurt aksatılmadan tüketilir. Özellikle kefir ve yoğurdun içerisinde yer alan bazı maddeler bağırsakların yumuşamasını sağlar ve dışkılamayı kolaylaştırır. 
   ]]>
   Basur Kaşıntısına Ne İyi Gelir https://www.basurhastaligi.org/basur-kasintisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 08:31:32 +0000 Basur kaşıntısına ne iyi gelir, Basur hastalığı makat bölgesinde meydana gelmektedir. Makat bölgesinde toplardamar varis gibi şişmekte. Kişinin düzenli beslenme programı ile kontrol edilebilir hastalıktır. Hastan Basur kaşıntısına ne iyi gelir, Basur hastalığı makat bölgesinde meydana gelmektedir. Makat bölgesinde toplardamar varis gibi şişmekte. Kişinin düzenli beslenme programı ile kontrol edilebilir hastalıktır. Hastanın makat bölgesinde şiddetli kaşıntı şişlik şikayeti olur.

  Basur Kaşıntısına Ne İyi Gelir

  Basur hastalarının kaşıntısını önlemek için bir çok yöntem vardır. Kaşıntıya iyi gelebilecek tıbbı bir iki ilaçtan bahsedelim. Basur hastalarına krem pomad uygulamaları yapılmakta. Yapılan bu işlem den önce doktorunuzun sizi muayene ettikten sonra uygun bir pomad uygulaması önerir. Doktor tavsiyesi olmadan krem pomad uygulaması yapmayın. Krem pomad basur da kaşıntıyı büyük ölçüde iyi gelir. Flebotropik ilaç basur bölgesinde kan akımını denetleyen aşırı kaşıntı ve şişmeyi engelleyen basur hastalığını en kısa zamanda eski haline dönmesini kolaylaştıran ilaçlardan sadece biridir. Bu ilaç doktor denetimi altında kullanılmalıdır.

  Basur kaşıntısına ilaçların yanı sıra bitkisel veya evde yapabileceğimiz bazı işlemlerde iyi gelebilir

  Basur Kaşıntısına Ne İyi Gelir
  Basur banyosu kaşıntıya iyi gelebilir. Hasta leğene veya bir küvete temiz bir sıcak su ile doldurarak bir süre oturabilir. Sıcak su sonrası hasta makat bölgesini ıslak veya kuru bırakmamalı temiz bir bez yardımıyla kurutmalı. Yapılan bu işlem sonrasında 2-4 hafta içinde basur da kaşıntı azalmış olur.
  Basur da bitkisel ürünlerde kaşıntıya iyi gelebilir. Aloe vera bitkisi düzenli olarak sabah akşam basur bölgesine sürüldüğü taktirde kaşıntıya iyi gelir. Hindistan cevizi yağı sakinleştirici özelliği olduğundan dolayı basur bölgesine masaj yaparak sürüldüğü taktirde şiddetli kaşıntıya iyi gelir. Aktarlarda rahatlıkla bulabileceğimiz kudret narı bitkisinin içindeki çekirdeği çıkarılarak dövülür daha sonra içerisine bal ve zeytinyağı ilave edilerek bir karışım elde edilir bu karışım bir gün bekledikten sonra sabahları hasta aç karnına yiyebilir. Bu karışım isterse akşamları basur bölgesine sürerek bir saat bekletebilir. Düzenli olarak bir hafta boyunca bir karışımı kullanan basur hastaları kaşıntıya iyi geldiğinin farkına varacaklar.

  Yiyecekler de yoğurt ve kefir tüketmek basur da kaşıntıya iyi gelir.Bağırsaklarda bulunan ve besinlerin sindirimi  sırasında kullanılan iyi bakterilere destek olduğu için basur da kaşıntıya iyi gelir. Bağırsaktaki iyi bakteriler arttığında midede tam olarak sindirildiğinde kabızlığı neden olmadığın ve bu da kaşıntıyı iyi gelir.
  ]]>
  Basur Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.basurhastaligi.org/basur-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 27 Nov 2018 02:56:11 +0000 Basur ağrısına ne iyi gelir Basur, makatta yer alan bazı atar damarların bazı nedenlerden dolayı genişlemesi ve şişmesi ile gerçekleşene bir sağlık sorunudur. Basurun ağrılı olduğu dönemlerde bölgelerde bulunun küç Basur ağrısına ne iyi gelir Basur, makatta yer alan bazı atar damarların bazı nedenlerden dolayı genişlemesi ve şişmesi ile gerçekleşene bir sağlık sorunudur. Basurun ağrılı olduğu dönemlerde bölgelerde bulunun küçük pıtırcıklar veya basur memeleri kızarırı ve şişer. Bu şişlikler ağrının dinmesi ile iner ve sarkmalar gözlenir. Makatta bulunan atardamarın varisleşmesi sonucunda oluşan bu sağlık sıkıntısı genelde 50 yaş ve üzeri kişiler de daha sık görülür. Basurun oluşma nedenler arasında kabızlık sorunu, gebelik, beslenme alışkanlığı ve gün içinde fazla oturma gibi durumlar görülür. Bunların dışında ise yanlış tuvalet alışkanlığı ve yetersiz beslenme de basur sorununa yol açan etkenler arasında yer alır.

  Basur hastalığı tıp dilinde hemoroit olarak bilinir. Halk dilinde ise basur veya mayasıl olarak atlandırılan ve kişinin yaşam zevkini bozabilen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman çok baharatlı ve acılı besinler tüketilmesinin ardından bölgede şişlikler ve bu şişliklerde de zamanla kanamalar görülebilir. Basur sorunu olan kişilerin beslenme alışkanlıklarına çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle sulu gıdalar, protein ve lif bakımından zengin besinler tercih etmeleri gerekir. Lif oranı az olan besinler, katı gıdalar ve fazla acılı besinler basur sorunu olan kişilerde olumsuz tepkilere neden olabilir.

  Basur Ağrısına Ne İyi Gelir

  Basur Ağrısına Ne İyi Gelir

  • Basur ağrısının giderilmesi için öncelikle doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerden faydalanabilirsiniz. Eğer ağrı kesiciler sizi rahatlatmıyor ve basurdan kaynaklanan ağrıyı dindirmiyorsa bu hususta uzmanınızın size önerdiği şekilde sıcak su uygulaması yapabilirsiniz. Sıcak su uygulamasını bilmeyenler için: bir leğenin içerisini çok fazla sıcak olmayacak şekilde su ile yarısına kadar doldurun. Suyu dirsek ucunuz ile test edin ve derinizi yakmayacak ısıda ise suyun içerisine oturun ve su ılıyana kadar bekleyin. Bu yöntemi basur ağrınızın olduğu zamanlarda yapabilirsiniz.
  • Basur ağrınızın çok şiddetli olduğu dönemlerde bölgeyi sürekli temizlemeye özen gösterin. Eğer bu hususta elinizi değdiniz zaman acı hissi daha da artıyor ise taze papatya çayı hazırlayıp bir fısfıs aparatının içerisine alın ve bölgeye sıkın. Bu ağrıyı giderecektir ve bölgede oluşan kaşıntı hissini de en aza indirecektir.
  • Eğer basur memeleri kuruma yapmış ise bu sizde çok ağrıya sebebiyet verebilir. Bunun için parmağınıza vazelin sürün ve dışarıya çıkmış olan basur memelerine vazelin sürün.  Ardından makat kısmından basur memelerini içeri doğru itin.
  • Her tuvalet ihtiyacının ardından bölgenin hijyenini iyi sağlayın. Özellikle her seferinde ılık su ile yıkayıp yumuşak bir peçete ile de kurulayın. Bu işlemi her seferinde uygulayın. Her seferinde eğer basur memeleri makatın dışına çıkıyor ise içeriye ittirin. Basur memelerinin dışarı da kalması kanama, ağrı ve iltihap riskini arttırır.
  • Ilık-sıcak su dolu bir leğenin içerisine karanfil çayı ile edip birkaç dakika bekletin ve ardından suyun üzerine oturup yarım saat kadar dinlenin. Karanfil çayı ağrıya birebir gelecektir ve sızı hissini de dindirecektir. 
  ]]>