Basur Nedir

Basur Nedir

Basur Nedir Beslenme alışkanlıklarının zamanla değişemesiyle birlikte ortaya çıkan bir anüs bölgesi rahatsızlığıdır. Günümüzde basur olarak bilinen hastalığın litaratürdeki adı ise hemoroittir. Beslenme alışkanlıklarının düzene sokulmasıyla düzelebilen bu hastalık, dönemimizde genellikle cerrahi müdahale gerektirmektedir. Bunun sebebi ise hastalığın başlangıç döneminin farkedilmemesidir. Hastalığın oluşumu ise anüs çışında bulunan toplar damarın genişlemesi ve varis benzeri bir yapıya bürünmesidir.

İki çeşit basur görülmektedir. Basur nedir sorusunu işlerken bu iki çeşitten hangisinin sizi ilgilendirdiği önemli bir noktadır. Bu ayrım birincil ve ikincil basurlar olarak sınıflandırılır.

Birincil basurlar: Ülkemizde ve dünyada en sık görülen tür birincil basurdur. Anüs çıkışında bulunan toplar damarın işlevini tam anlamıyla yerine getirmemesiyle ortaya çıkar. 25 ila 30'lu yaşlar arasında sıklıkla raslanır.

İkincil basurlar: Anüs bölgesinde bulunan damarların kan akışının engellenmesi sonucunda meydana gelen basur çeşididir. Bu basur çeşidin sebep olarak çeşitli hastalıklar gösterilebilir. Bunlardan en belirgin olanı siroz hastalığıdır.

Basura neden olan vücud sorunu genellikle toplardamarın iltihaplanması ve bozulmasıdır. Çok ağırılı bir hastalık olan basur hastalığının ağrısını azaltmak için çeşitli önlemler mevcuttur. Fazla alkol tüketiminden, baharatlı ve acı yiyecekler tüketmekten kaçınarak ve ve beslenme miktarını azaltarak basurun etkisi azaltılabilir.

Basur rahatsızlığının sebeplerinde biri ise makat bölgesine fazla baskı uygulanmasıdır. Bisiklet ve at biniciliği gib sporlarla ilgilenenler ve uzun süre masa başınada büro işleri yapan kişilerde sık görülmektedir. Ayrıca günler boyu intikale çıkıp dağlarda uyumak zorunda kalan askerlerimizde de bu hastalık sık görülür.

Basur nedir sorusunu araştırırken karşımıza çıkan önemli bir nokta ise tedaviye gittiğinizde doktorunuzun basur çeşidinizi öğrenmenizi sağlamasıdır. Basur hastalığının tedavisi iki tür basura göre değişir. Bu türler iç basur ve dış basur olarak ikiye ayrılır.

Dış basur: makat bölgesinin kapalı bulunması görevini üstlenen kasların alt kısmında bulunan toplardamardaki intihaplanmayla oluyan basur türüdür. İsmindende anlaşılacağı gibi dışarıda ve gözle görülür bir şekilde belirgin bir yapıya sahiptir. Dış basur makat bölgesini kapatarak dışkı çıkışını engeller ve bu çıkış sırasında hastaya büyük acılar verir. Dış basur tüvalet sonrası kanama yapar. Bu da ilerleyen dönemlerde kansızlığa sebep olur.

İç basur: Makat bölgesinin büzülmesini sağlayan kas yapısının yakınında bulunan toplar damarın intihaplanması sonucu oluşur. İçi ve dış basur bir arada buluna bilir ancak genellikle tek başına iç basur görülmez. İç basur aşağı doğru büyüyerek anüsten dışarı çıkma eylemi taşır.

Basur nedir? Belirtileri nelerdir?
Aklımızdaki en büyük soru sadece basurun ne olduğu değil, basur hastalığına yakalanıp yakalanmadığımız sorusu. Bu soruya basur hastalığının belirtilerini gösteren her hasta kendine göre cevaplar alabilir bu beliriler ise;

  • Büyük abdest sırasında dışkıda kanama meydana gelmesi basurun en önemli belirtilerinden biridir. Basurun ilk belirtisi kanamadır. Kanamayla karşılaşan bir hastanın uzman bir hekime başvurması gerekmektedir.
  • Makat bölgesinde oluşan ağrı basurun ikinci balirtisidir. dışkılanma sırasında oluşan bu ağrı ilerleyen dönemlerde oturup kalkarken hissedilecek büyük bir ağrıya dönüşmektedir. Bu ağrının en büyük nedeni ise toplar damardaki iltihaplanmanın artmasıdır. Bu tip durumlarda hastalık ilerlemiştir. Acilen uzman hekiminize baş vurmanız gerekmektedir.
  • Kansızlık basur hastalarının başka bir şikayetidir. İleri derece basur hastaları kansızlıkla karşı karşıya kalabilir.
Basur nedir? Nasıl Tedavi edilir?
Halk arasında basur tedavisi sadece cerrahi yollarla yapıldığı düşünülmektedir. Bu kesinlikle yanlıştır. Tıp ilminin ilerlemesiyle basur hastalığına kremlerle ve çeşitli diyetlerle çözüm buluna bilmektedir. Ayrıca bitkisel ilaçlarda basurun tedavisinde etkin rol oynar. Ağrıyı azaltmak için çeşitli yöntemleri sıralayalım.
  • Ağrısı olan basur hastası sık tuvalete çıkarak dışkılanmanın birikmesini önler. Bu sayade kısa süreli tuvalete çıkma anüs üzerindeki basur memesini yıpratmayacağından ağrıyı azaltması öngörülmektedir.
  • Ağrıyı azaltmak için ikinci yöntem ise beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi işlemidir. Bir basur hastasının acı, baharatlı besinler tüketmemesi gerekir. Fazla yemek yememeli, ayrıca alkol ve kahve tüketmemeleri gerekmektedir. Aşırı yemek yemekten kaçınmaları gerekir. Aşırı yemek yemek sindirim sistemini bozacağından bu olay basur hastası için kaçınılmaz bir acının belirtisi olur.
  • Kabızlık durumlarında dışkılamadan önce anüs bölgesi ya vazalinle temizlenmeli yada kabızlık durumunu giderici önlemler alınmalıdır. Kabızlık durumuda basur hastalarının en çok korkması gereken rahatsızlıklardan biridir.
  • Tuvalet sonrası sıcak su ile doldurulmuş leğen veya benzeri bir eşya ile oturma banyosu yapılması basur hastaları için büyük bir tedavi şeklidir.
  • Fazla oturmamak ve hareketli bir yaşam sürmek basur ağrısını azaltacak bir başka etkendir. Bölge baskı altında kalmayacağı için basur ağrısı azalacaktır.

Basur nedir? Cerrahi yöntem nasıl uygulanır?

Basur rahatsızlığının çok ilerlemesi ve ağrının artık dayanılmaz bir boyuta ulaşılmasıyla başvurulması gereken yöntemdir. İki çeşit cerrahi yöntem mevcuttur. Basurun daha az ilerlediği bir durumda kriyoşirüji adı verilen bir yöntem uygulanır. Sıvı azot kullanılan bu tedavi yöntemi acısız bir yöntemdir ve basur hastası hastanede kalmak zorunda değildir. Bu tedavinin yan etkisi ise bir kaç gün ishal hastalığına sebep olabilir.

İkinci tedavi yöntemi ise hastalığının ileri düzeydeki versiyonlarına uygulanır. Bu tedaviye Hemoroidektomi adı verilir. Halk arasında bıcak altına yatma usulü ile ameliyat gerçekleştirilir. Ağrılı bir operasyondur. Hastanın bir kaç gün müşehade altında tutulması gerekmektedir. Ameliyatın başarı oranı yüksektir. En son çare olarak uygulanır. Ameliyat sonrası hastanın beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Basur nedir sorusunun cevabına ulaşabilmek için bu bilgilerden fazlası gerekmektedir. Eğer bu belirtiler sizde mevcut ise uzman hekiminize başvurmanızı önemle tavsiye ederiz. Geçmiş olsun.

Son Güncelleme : 20.11.2018 21:14:40
Basur Nedir ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Basur Nedir Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Basur Nedir"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Basur Kanaması Nasıl Durdurulur
Basur Kanaması Nasıl Durdurulur
Basur kanaması nasıl durdurulur, bu makat bölgesinde yer alan ve istemdışı gaz kaçırmayı önleyen 3 ana toplardamar ile ilgilidir. Kişi dinlenme pozisyonunda iken bu atardamarlar şişer ve bölgeyi kapatırlar. Sürekli olarak kabızlık şikayeti olanlar ve...
Basur Kremi
Basur Kremi
Basur Kremi, Basur her üç kişiden birinde görülen bir rahatsızlıktır. Basurun ilk belirtisi, kişinin fark etmesini sağlayan ilk göstergesi makattan tuvalet ihtiyacı giderilirken kan gelmesidir. Bu durum genelde kabız olan kişilerde oldukça sık rastla...
Basur Kaç Günde Geçer
Basur Kaç Günde Geçer
Basur kaç günde geçer; Basurun tıp dünyasında hemoroid olarak bilinen hastalığın halk arasında ki ismi basur ve mayasıldır. Anüs içinde toplardamarlar bulunmakta ve çeşitli nedenlerden dolayı bu damarların içindeki basınç artmaktadır. Damarın yapısı ...
Kadınlarda Basur
Kadınlarda Basur
Kadınlarda basur, sıklıkla hamile kalan kadınlarda daha çok görülmektedir. Yemeklerde acı seven bol baharatlı yemekleri tercih eden kadınların sıklıkla tuvalete çıktıklarında kanamaları olacaktır. Çok sık kabızlık olan kadınların ya da çok sıklıkla i...
Basur Fitili
Basur Fitili
Basur fitili, fayda eder mi, nasıl kullanılmalıdır? Hemoroid hastalığı toplardamarların genişleyip dışarı çıkması sonucunda meydana gelmektedir. Hastalığın ilerlemediği durumlarda krem ve ilaçlar hastalığın ilerleme sürecinde etkili olabilmektedir. F...
Sirke Basura İyi Gelirmi
Sirke Basura İyi Gelirmi
Sirke basura iyi gelirmi: Basur gerçekten de insanı aşırı derecede rahatsız eden ve sıklıkla karşılaşılan bir hastalık türüdür. Basur rahatsızlığından kurtulabilmeniz için en etkili doğal tedavilerden biri de elma sirkesi yöntemidir. Basurdan kurt...
Basur Kaşıntısına Ne İyi Gelir
Basur Kaşıntısına Ne İyi Gelir
Basur kaşıntısına ne iyi gelir, Basur hastalığı makat bölgesinde meydana gelmektedir. Makat bölgesinde toplardamar varis gibi şişmekte. Kişinin düzenli beslenme programı ile kontrol edilebilir hastalıktır. Hastanın makat bölgesinde şiddetli kaşıntı ş...
Sıcak Su Basura İyi Gelirmi
Sıcak Su Basura İyi Gelirmi
Sıcak su basura iyi gelir mi, günümüzde bayan ve erkeklerde basur hastalığı yaygınlaşmıştır. Kadınların bir çoğu normal doğumdan kaynaklanan sebeplerle, erkeklerde kabızlık gibi sorunlarla ortaya çıkmaktadır. Basur bir diğer adıyla hemoroid olarak bi...
Basur İçin Patlıcan Sapı
Basur İçin Patlıcan Sapı
Basur İçin Patlıcan Sapı, Hemoroid hastalığı, yani halk arasında bilinen basur makatta anal kısımda bulunan ve hastalığın ilerlemesi durumda makatta meme oluşması ve kanama olmasına neden ve hastayı çok fazla sıkıntılara sokan ağrılı bir rahatsızlıkt...
Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur
Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur
Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur, Basurun en belirgin belirtisi büyük abdest yapılırken anal bölgede meydana gelen kanamalardır. Bu kanamaların bazıları hastaya acı verebileceği gibi bazıları ise tamamen acısızdır. Basur tedavi edilmesi gereken bir rah...
Basur Ağrısına Ne İyi Gelir
Basur Ağrısına Ne İyi Gelir
Basur ağrısına ne iyi gelir? Basur, makatta yer alan bazı atar damarların bazı nedenlerden dolayı genişlemesi ve şişmesi ile gerçekleşene bir sağlık sorunudur. Basurun ağrılı olduğu dönemlerde bölgelerde bulunun küçük pıtırcıklar veya basur memele...
Basur Kanaması Neden Olur
Basur Kanaması Neden Olur
Basur kanaması neden olur, Anüsü kapatan bazı kaslar bulunmaktadır. Bu kasların üzerinde ve altında toplardamarlar bulunmaktadır. Bu damarların tuvaletini yaparken ıkınma, zorlama ve kabızlık yüzünden genişler. Bu yüzden basur memesi oluşur. Basur b...

 

Basur Kanaması Nasıl Durdurulur
Basur Kremi
Basur Kaç Günde Geçer
Kadınlarda Basur
Basur Fitili
Sirke Basura İyi Gelirmi
Basur Kaşıntısına Ne İyi Gelir
Sıcak Su Basura İyi Gelirmi
Basur İçin Patlıcan Sapı
Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur
Basur Ağrısına Ne İyi Gelir
Basur Kanaması Neden Olur
Basur İltihaplanması
Basur Kanamasına Ne İyi Gelir
Basur Başlangıcı
İç Basur Nasıl Geçer
Basur Akıntısı
Basur Memelerinin Patlaması
Basur Ameliyatı Kaç Günde İyileşir
Basur Yanması
Doğum Sonrası Basur Nasıl Geçer
Basur Memesi Nasıl İner
Erkeklerde Basur
Dış Basur Tedavisi
İç Basur Kanaması
Göz Altı Morlukları İçin Basur Kremi
Basur Çayı
Çocuklarda Basur
Basur Otu
Bebeklerde Basur
Popüler İçerik
Basur İltihaplanması
Basur İltihaplanması
Basur iltihaplanması; basurun ağrı, yanma, şişlik ve kanama gibi bir çok komplikasyonu vardır. Bunlardan biride çok önemli olan basur iltihaplanmasıdı...
Basur Kanamasına Ne İyi Gelir
Basur Kanamasına Ne İyi Gelir
Basur kanamasına ne iyi gelir, makat bölgesinde oluşan kanama genellikle basurun en çok görülen belirtisidir. İltihaplanmayla birlikte genişlemiş olan...
Basur Başlangıcı
Basur Başlangıcı
Basur başlangıcı, Basur anüs ve rektumda ki şişen damarların iltihaplanması sonucu meydana gelir.Damarlar ve bağırsakların işlevi sonrasında kabız ola...
İç Basur Nasıl Geçer
İç Basur Nasıl Geçer
İç Basur Nasıl Geçer, İç basur bağırsak çıkışında bazı damarların sertleşmesi ve bilinmeyen bir sebepten dolayı bazı damarların sıkılaşması nedeni ile...
Basur Akıntısı
Basur Akıntısı
Basur Akıntısı: Basur (hemoroid) hastalığı birçok insanın devamlı olmasa da kimi zamanlar maruz kaldığı ve bir süre katlanarak atlattığı bir hastalı...
Basur Memelerinin Patlaması
Basur Memelerinin Patlaması
Basur Memelerinin Patlaması, Basur makat bölgesinde dışkılama gerçekleştirilen yerdeki toplardamarın yapısında oluşan bozukluğa bağlı olarak dış taraf...
Basur Ameliyatı Kaç Günde İyileşir
Basur Ameliyatı Kaç Günde İyileşir
Basur ameliyatı kaç günde iyileşir, günümüzde sıkıntılı bir sorun haline gelen basura çözüm muayenenin ardından doktorunuzun size uygun olarak vereceğ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Basur Kanaması Nasıl Durdurulur
Basur Kremi
Basur Kaç Günde Geçer
Kadınlarda Basur
Basur Fitili
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019